Hüzünlü Bir Ticari Bira Hikayesi

Geçen ay yaptığım pilsneri hunharca içtikten hemen sonra bock kiti şişeledim fakat acı gerçek tokat gibi vurdu yüzüme. Geç olgunlaşıyordu bock dolayısıyla beklemeye karar vermek zorundaydım ve marketten tuborg aldım üç beş şişe. Arkadaşlarla içerken iyiydi. Herkes evlerde dağıldı sonra. Bir şişe daha soğutup içeyim dedim.
Biz bunları nasıl içmişiz şimdiye dek sorarım size.
Reva mıdır bizim gibi koç yiğitlere?
Kıssadan hisse: kendi biralarınızı içerken iki kere düşünün. Sonunda tuhaf bişey içmek durumunda kalmayın. Daha şimdi içerken biradan (tuborg gold) aldığım tat, şeker gibi tatlı, 20 dakikada pişen, gdo mucizesi mutant amerikan mısırının tadına benziyordu.
Eşik çok yükseldi. Kötü. Forumda gördüğümüz mucize biraları demiyorum hem de. Muntons pilsner.
Üretime devam.

4 Beğeni

Üniversite ve iş hayatımın ilk yıllarında Tuborg gold harici bira icemeyen ben, her gittiği yerden Tuborg gold arayan ben aynı hissiyatı 2 gün evvel yaşadım. Kendi ale ve pilsnerimi içtikten sonra şişe ihtiyacı dolayısı ile aldığım Tuborg goldlari tiksinerek bitirdim. Ustelik abartiyorum diye dusunup 3 siseyi arka arkaya içmek için kendimi zorladim. 4. Şişe Real ale diğer 3 hüzünlü çalışmayı unutturdu neyseki.

2 Beğeni

ben de biralarım hakkında umarım bu gunleri gorurum(( su aralar pek umudum yok, ellerinize saglık, afiyet olsun, biz de beklemeye devam!!!

Olacak olacak. Zaman sadece, birazcık zaman :slight_smile:

1 Beğeni

tuborg gold resmen kokuyor. bizim arkadaşla başımıza aynısı meantime ipa da geldi. Metrodan 75 lik şişesini 35 tl ye alıp sıklıkla içer ve ufak bir servet öderdik kendisine. Neyse geçen şişede 6 ay beklemiş brewferm ipa ve bu meantime ipayı aynı anda açtık içtik, bu biranın yapımına katkısı olmayan iki arkadaş daha vardı neyse 4 kişide brewferm ipa yı beğendi. Yaptığımız kit biralar arasında bunlarla boy ölçüşebilecek saadece leffe braun oldu.

yaz boyunca -evet, abartmıyorum, yaz boyunca- 6’lı bir Tuborg Gold pack’ini anca içebildim… (galiba şişelerden ikisini bir arkadaşım mı içmişti, neydi?)

Geçen hafasonu aldığım menünün yanında fıçı bomonti geldi. Bitirene kadar eziyet çektim resmen. Dışarıda içmek zaten masraflıydı artık tuborg/efes grubunu içememeye başladığım için daha da masraflı olmaya başladı. Bu evde bira işi daha mı pahalıya geldi acaba :slight_smile:

Artık öyle bir hale geldim ki nerede Tuborg veya Efes Pilsen tabelası görsem neredeyse yolumu değiştiriyorum desem yeridir. Mesela sırf bu yüzden İzmir’de Alsancak’a dahi gidemez oldum. Geçen gün bir dost meclisinde nasıl olduysa önüme bir şişe Efes koymuşlar, sağa yattım, sola yattım yok olmuyor, içemedim bir türlü. Crown Ambassador Reserve ve Tutankhamun Ale’nin içine doğmuş ve neredeyse duşunu bile Samuel Adams’ Utopias ile alan birisi olarak dost meclisini terk etmek zorunda kalacaktım. Neyse ki yakın bir arkadaşım durumu anladı da son anda nereden bulduysa önüme bir Tuborg Gold koydu (kendisine teşekkürlerimi borç bilirim) zorla da olsa bir şekilde içmeyi başardım arkadaşlar.

1 Beğeni

Evde bira yapmak o kadarda hesaplı değil aslında :smile: Belki birim fiyatı ucuz ama o birim fiyatı sağlamak için toplam bir üretim yapmak ve her seferinde o toplam maliyeti karşılmak gerekiyor.