İçecek dolabıma dijital termostat arıyorum

Selamlar,

Maalesef stokta dijital termostat da kalmamış. Ben ise bu akşam şu cam kapaklı ticari buzdolaplarından bir tane ikinci el edindim. Yarın öbür gün eve gelir. Şimdi yana döne dijital termostat arıyorum. Yardımcı olabilirseniz pek sevinirim.

Stoklar uzun zamandır tazelenmediğinden kendi işimi kendim göreyim, gerekirse Çin’den sipariş edip 2 hafta bekleyeyim diye düşünüyorum. Mesela şunu buldum. 1500 Watt’a kadar diyor. Bu tür buzdolapları kaç watt’a çıkar bilmiyorum ama yeterli olmalı… Tabii bu kadar beklemeden buralardan yerine geçen bir ürün bulabilirsem harika olacak. ÖM ile de bildirebilirsiniz.

Teşekkürler,
Haluk

Bu ürünler aslında çok basit şekilde çalışan şeyler. İçlerinde bir sıcaklık ölçen mekanizma var. Bir de fişin bir terminalini açıp kapatan röle var. Bu mekanizma hedef sıcaklığa göre röleyi açıp kapatıyor. (Açma kapama sırasında “çıt” diye ses duyarsınız.) Yapı marketlerde, piyasada, ısıtma/soğutma ürünleri satan yerlerde benzeri bulunabilir bence. AliExpress’ten söyleyip aylarca size ulaşmasını bekleme riskine girmeyin derim ben.

Emko diye bir yerli firmanın yaptığı var: http://www.emkoelektronik.com.tr/tr/urun-detay/esm-3710-n-1-73-179

Bu belki olabilir… Elektrikten çok çakmıyorum ama şunu biliyorum ki kullanacağınız rölenin çalıştıracağınız aletin çekeceği elektriğe uygun şekilde, o yükü kaldıracak şekilde tasarlanmış olması gerekir. Uğur buzdolaplarının sitesine baktım ama amper üzerinden değer göremedim. Bu yukarda paylaştığım termostat için Rezistif yükte 16(8)A@250 V~ demişler… 16 Amper mi 8 mi bilemedim. Bu tarz parantez içi kullanım ne demek bilemiyorum…

Buzdolaplarında amper ya da watt tüketim görebilsem uygunluğuna karar verebileceğim ama paylaşılmadığı için bilemiyorum… Elektrikten anlayan bir arkadaş emniyetli olup olmayacağı konusunda yorumlayabilirse sevinirim.

Teşekkürler,
Haluk

Şimdi bi Uğur dolabın kitapçığında 16A diye bir şey gördüm… Demek bu Emko iş görebilir…

Dediğiniz gibi 16A ise iş görür. Emko’nun ürününde sıcaklık ölçme ucu var mı onu göremedim. Eğer yoksa uygun bir tane edinip onu da termostata bağlamanız gerekecektir.

1 Beğeni

kablolu sensör var demişler… paylaştığım modeli değilse de aynı modelin bir kardeşinde var yani…

Merhaba,mahsuru yoksa nereden ve ne kadara temin ettiğinizi söyler misiniz. İstanbul da 350 den düşük fiyatta bulamadım, pahalı geldi açıkcası.

350den düşüğe bulmakta zorlanabilirsiniz. Ben de o fiyata düşürebildim.

Bu arada dijital termostatın 2 hafta içinde stoğa gireceğini öğrendim arkadaşlar :wink: