İkinci fermantasyon - Belgian blonde ale

Selamlar. Yurtdışından gelen bir arkadaşıma Polonya kiti aldırdım, Belgian blonde ale. Sonradan araştırmak gibi bir hataya dustum ve anladım ki 28 gün ikinci fermantasyon istiyor. İlginç olan bunun icin sadece şeker ile tavsiye ediliyor. Şimdi sorularim: ikinci fermantasyon tavsiyesi sadece berrallık için mi sizce? 3. Gün ve hala gaz çıkışı yok, bombe var ve hafif maya kokusu var. İkinci fermantasyon tavsiyesini de düşünürsek kit mayasi yavaş çalışıyor olabilir mi? 2. Fermantasyonun Malum risklerinden dolayi, bunu es geçip , düşük şişe şekeri ile uzun sürecek bir siseleme evresi mantıklı olur mu? Bu durumda FG kaç gibi sişelemek mantikli olur?

1 Like

Çok koyu renkli bir biraysa fg değeri yüksek çıkar. Açık renkliler fg de düşük çıkar. Şeker katılan bir kitse 1.001-1.010 arası çıkması muhtemel. Tam bilemeyiz. Gaz çıkışı durmussa onu da değerlendirebilirsiniz. 2 hafta fermente olması %90 yeterli olacaktır. Plastik kovada daha uzun fermentasyon tavsiye edilmiyor. Eğer cam siseniz varsa yine de 1. Fermentasyon için bu süreyi pek geçmeyin. Tortusuyla uzun süre birarada duran genç bira bunalıma girebilir. Ama tortusundan ayırıp cam şişede 2 ay bile tutabilirsin.

1 Like

Tekrar selam. İkinci fermantasyonu falan gectim daHa ilki başlamamış :grinning: fenerle baktım bugün Krausen falan oluşmamış. Bir de numune aldım, tadı iyi, yani henüz bozulmamis. Kaybedecek birsey yok diyerek t-58 maya siparisi vererek durumu toparlamaya çalışacağım. Alttaki numune fotosuyla sizce şansım nedir yada başka bir tavsiyeniz var mı?

1 Like

Abbaye mayasi ile kiti toparlamaya çalıştım. Gaz çıkışı olmadı ama 2 hafta sonunda 1.012 fG ile siseledim. Bu arada iki gün kala herbrucker ile 30 gr Dry hop yaptım. Sişelemenin 4. Gününde yani bugün merak edip tattım. Gazlanma ve kopuk iyi simdiden. Fena olmayacak gibi.Limonvari bir tadı var, sanirim maya etkisi ve maya tadı da zaten hissediliyor. Sanırım 2-3 haftaya oturacak. Kıssadan hisse, gaz çıkışı olmadan da bira oluyor :grinning:

1 Like

İlk bira etiketimi tekrarlıyorum. Ziya is back …Version 2.0 for belgian blonde ale :grinning::grinning::grinning:

1 Like