İkinci kurulum tavsiyesi

İlk kitim muntons pilsnerin kovadaki onuncu günü. Bugün ilk kez dayanamadım ve hava kilidinin etrafını dkkatle starsanlayıp çıkardım ve küçük bir örnek aldım. Tadı harikaydı.
Bir kaç sorum olacak:

1. Bugüne dek kovanın üzerindeki termometre 20 dereceyi gösteriyordu. Sonra 19 dereceye ve bugün de 18 dereceye kadar indi. Yüksek sıcaklıkların zarar vereceği düşüncesiyle, kovanın bulunduğu odayı ısıtmadım. Sıcaklığı yükseltmeli miyim?
  2. Hava sıcaklığı da hazır düşmüşken bundan istifade edip lager mayasıyla bir kit ya da kendi mayasıyla 14-18 derecelerde hangi kiti kurabilirim.
    Bir haftaya şişelemeye geçeceğimden kovayı boş tutmak istemiyorum :slight_smile:
  1. 18 derece sınır, altında sorun yaşamanız olası. 20 derece sıcaklığına çıkartabiliyorsanız iyi olur.

2. Lager kitlerin hepsini o sıcaklık aralığında kurabilirsiniz, benim okuduklarıma göre lager biranın gerçekten lager olması için 13-14 derece sıcaklıkta fermantasyona girmesi gerekiyor.

Çok teşekkürler. Ben de öyle olduğunu öğrendim. Lager kitle gelen mayayı değil, lager mayası kullanıp gerçek bir lager yapacağım sanırım. O zamana kadar bira yapmayı düşünmekten kafayı yemezsem tabi.

Malesef bu işin heycanlı kısmı o zaten, bu konuda düşünmek,araştırmak yeterince vakit alıyor :slight_smile: Temizlik, santilize ve bekleme konusunda başarılı olursanız kötü bira elde edeceğinizi sanmam. Tabi ki ben de çok tecrübeli değilim tecrübeli arkadaşlar daha iyi bilir. Ben de geçen hafta Brewmaker Pilsner Lager kitimi şişeledim, dün dayanamadım bir şişe açtım içtim. Tadı kötü değildi fakat oldukça gazsız ve köpüksüz bir bira elde ettim.Ona rağmen baya lezzetli geldi :slight_smile:

hava soğuyunca sorun yaşamazsınız sadece mayalanma hızı çok düşer. 18°C nin altına inmemeye çalışın. benim bock kitim 19°C derecede 4, haftaya girmek üzere bu hafta sonu şişeliycem.