İlk All-Grain Denemem

(Ali Kaptan) #1

Merhaba,

Rahmi Kocaman’ın http://forum.butikbira.com/t/giris-seviyesi-bazi-bilgiler-ve-tam-tahil-ilk-uretimim-alexstrasza-rauchbier/933 mesajından cesaret alarak ilk all grain denememi bu sabah yaptım. Bir çok aksilik çıkması şevkimi kırmak yerine eksikliklerimi görmemi sağlayarak bir sonraki deneme için motivasyonumu arttırdı. Butik Biradan aldığım maltlar (munih 2 ve carared) ile yaptığım deneme sonunda OG 1060 elde ettim.Alkolu yuksek çıkacak. Bu malt için 1/4 yerine bir sonraki denememde 1/5 denemek istiyorum. Güzel bir deneyim oldu. Cesareti veren Rahmi Bey’e tekrar teşekkür ediyorum. Umarım sonuç güzel olur.

(yiğit) #2

Neler yaşadınız paylaşır mısınız? Aynı sorunları biz de yaşamayalım :smile:

(Erkal) #3

Maltlar kırılmış mı geliyor yoksa kendiniz mi öğüttünüz?

(Ali Kaptan) #4

Neler yaşadım. Uygun olmayan bir mayşe kazanı kullandım. Bu fazla bir sorun çıkarmadı ama rahatsiz da etti. 17 lt duduklu tencereyi (alkol damıtmakta kullanıyordum) kazan olarak kullandım. gövde geniş, ağız çapı küçük olduğından tek mayşe torbasında yağmurlama işlemi sorun çıkardı. Acilen bir aleminyum 25 lt kazan almak lazım. Soğutma için 8mm kalınlığında bakır boru kullandım.bu yetersiz kaldı. ilk aldığım su hortumu kısa kaldığı için ek yapmıştım. soğutmanın ortasında kelepçe kullanmadığım için hortum yerindn çıktı, her yeri su bastı. Herşey bir yana tüm bu olumsuzluklara rağmen OG ölçümünde 1060 görünce mutlu oldum. önümüzdeki hafta yapacağım yeni denemede en azından bu sorunlar çıkmayacak :smile:

Son soruya cevap vermeyi unuttum, özür: Maltları siz kırıyorsunuz. bir malt kırıcı edinmeniz gerekiyor.

(Erkal) #5

Acaba Butik Bira bir kırıcı temin etse de ufak bir ücret karşılığında isteyene kırıp gönderse, nasıl olur? :smiley:

(Murat ) #7

Aluminyum kazan yerine çelik kazan tercih etmelisiniz… Aluminyum kazanda ısı kaybı fazla olacağından 65 derece üzerinde tutmak zor olabilir… ayrıca çelik daha sağlıklı…