İlk bira,ilk şişe

(çetin ergun) #1

İlk kitimi muntos pilsener 2 hafta kova,bir hafta şişe ve bir gün buzdolabı yapıp ilk şişemi açtım.Görüntü bu, tat enfes(en azından bana göre) , şeker yerine ekstra açık renk sıvı malt özü kullandım,şişe şekeri 750x360x2 kullandım.Renk birz koyu ve mat gibi duruyor,umarım şişede bekledikçe açılacak.
Sizce nasıl görünüyor,?
İyi bayramlar,
güzel biralar

(Erdem Yetim) #2

Tadi ve berrakliği daha da güzelleşecektir, ama renginin açılması konusunda unutlanmayin hocam. Kurduğum tüm kitlerde ilk gün renk nasilsa son içtiğim biranın rengi de ayniydi.
Bazı kitler altın sarisi olurken, bazilari da sizinki gibi daha koyu renk olabiliyor.
Kisacasi rengine çok takilmadan, size afiyet olsun :slight_smile:

(Mert) #3

Maalsef rengi açılmayacak. Afiyet olsun

(çetin ergun) #4

Evet Mert bey öyle anlaşılıyor.Ama tadı bana göre enfes.Şişeleyeli yarın 3 hafta oluyor.Herhalde daha da lezzetlenecektir.

(ömer Fırat Gürbüz) #5

Çetin bey köpük biranıza ne kadar zaman eslik ediyor bende ilk kitimi yeni deniyorum biramın köpüğü cok çabuk kayboluyor.

(çetin ergun) #6

Yukarıda ilk gösterdiğim resimdeki köpük ilk 2/3 dakika kadar kalıyor,bardağın yarısına gelince ki bu içme hızınızla ilgil bir şey ,ben bir bardak birayı(50cc) sanırım 10/15 dk.da filan içiyorum.bardağın yarısında aşağıdaki resimdeki gibi oluyor

Sona doğru ince bir tabaka olarak kalıyor.Ama bu sanırım ticari biralarda da aşağı yukarı böyle oluyor
Güzel biralar dileğiyle…

(ömer Fırat Gürbüz) #7

Teşekkür ederim cevabınız için bu arada biranizin rengi mükemmel afiyet olsun.

(çetin ergun) #8

Rica ederim.
Bu resimler kovada iki hafta şişede 8.gün ve buzdalabında bir gün sonra dır.Forumda bir çok kişinin belirttiği gibi şişelemeyi 1/2 bekleteceğim sanırım berrak bir biram olacak ama renk aynu kalacakmış.
Size de iyi biralar dileğiyle

(çetin ergun) #9

1/2 hafta daha (:blush:

(Onur) #10

Üstadlar herkese merhabalar konuyu yanlış yere açıyorsam şimdiden bağışlayın beni.

Stout kiti bira yaptım 3 hafta kovada 2 hafta şişe de bekledi. Ancak içtikten sonra mide bulantısı ve mide ekşimesi durumu oldu. Ayrıca minik minik kabarcıklar çıkıyor. Fotoğraflarda aşağıdaki gibidir.

(çetin ergun) #11

Onur bey merhaba,
Esyağfurullah biz en azından ben üstat sayılmam,benim de ilk kitim.
Bahsettiğiniz minik kabarcıklar sanırım normal bende de oluyor hatta ticari biralarda da var.Bu gazlanma ile ilgili.ancak bahsettiğiniz mide bulantısı ve ekşime ciddi bir sorun,buna cevap vermek zor,butikbira destekden yardım alabilrsiniz.
Güzel biralar dileğiyle…

(Alper Aslan ) #12

Merhaba Ömer Bey, biranızda kalıcı köpük istiyorsanız kuru malt özü kullanın. İki paket hatta üç paket. Araya buğday kuru malt özü de karıştırabilirsiniz. Fakat bu şekilde biranızın gövdesinin ve alkol oranının artacağını unutmayın. Bir de kaliteli maya kullanmayı ihmal etmeyin.

(Alper Aslan ) #13

Onur Bey selam, genelde bozuk biralarda kapağı açınca taşma olur, bir de kötü bir tat ve koku gelir. Bence şişede biraz daha bekletin, en az bir buçuk ay daha, ama sıcaklığın 25 dereceyi geçmemesi lazım yoksa biranız meyvemsi bir tat alır. Bu sıcak havalarda bira yapmak biraz riskli.

(Onur) #14

Çetin Bey çok teşekkür ederim cevap için

(Onur) #15

Alper bey merhabalar cevap için teşekkür ederim. Ancak kokusunda tadında hiç bir sıkıntı yok hatta tahminimden. Çok daha güzel. Daha önce yaptığım lager setinde gibi bir kabarcıklarıma değil. Ama Önerinizi göz ardı etmiyeceğim beklemeye devam

(çetin ergun) #16

Herkese tekrar selam,
şişe dibindeki tortudan bahsederken dipte kovadaki gibi oluşan bir tortudan mı bahsediliyor,yoksa gözle görülmeyen birtakım partiküllerin dibe çökmüş olabileceğinden mı bahsediliyor?Ben şişeden bardağa aktardığım zaman bardağın dibinde hiç bir tortu görmüyorum.Sadece dipten yukarı çıkan küçük kabarcıklar var ki bunu ticari biralarda da görüyorum.Onun dışında bardağın dibi tertemiz.
Fikirlerinizi bekliyorum.
Şimdiden teşekkürler