İlk biram ilk tadım

(İbrahim) #1

Öncelikle forumda tecrübelerinden faydalandığım tüm bira severlere teşekkür ederim,iyi ki varsınız. İlk biramı mevcut başlangıç kiti+600 gr şeker ve bir paket açık renkli şot lu kuru maltla 22,5 tl olarak kurdum.22 derece sabit ısıda 10.gün 60 gr Mandarina Şerbetçioğlu ile dryhoop yaptım.14 gün kova sonrası şişeledim.Şişelemenin 10.günü denemek için tadım yaptım.Isı hep 22 dereceydi. Sonuç beklediğimin çok üstünde gövdeli yudum sonrası turunçgillerin tadını aldığım çok güzel bir biram oldu.Hepinize teşekkür ederim…

(hsn) #2

biraz bulanık görünüyor ama tadını beğendiyseniz sorun yok. zamanla berraklık artacaktır diye düşünüyorum. bu arada berraklık için en az 2 gün buzdolabında bekletin önerileri vardı.

afiyet olsun

(İsmail Yücel) #3

başlangıç kiti 18 gün kova 16 gün şişe. asitlenme ve tat gayet güzel

(İbrahim) #4

İlk yudumlarken ki heyecan harika! Afiyet olsun

(İsmail Yücel) #5

teşekkürler :raising_hand_man:

(Tülin) #6

İlk biranız olduğundan emin misiniz :yum: Harika görünüyor, umarım ben de böyle bir sonuç alırım. Çok korkuyorum…:roll_eyes:

(İsmail Yücel) #7

:slight_smile: evet eminim sonuç benide şaşırttı bukadar güzel olabileceğini hiç ummuyordum. darısı sizin ve diğer arkadaşların başına :slight_smile:

(İbrahim) #8

Sterilizasyona dikkat ettim. Forumda yazılanları dinledim ve kendimce bir reçete oluşturdum.Sonuç harika beklentimin üzerinde oldu.İsteyen arkadaşlara tmm diyorum götürmüyorum.:-))

(hsn) #9

güzel görünüyor. afiyet olsun

ben de ilk kitimi 5 gün şişeledim ve ilk tadımımı yaptım. yakında bir konu açıp gelişim sürecini paylaşırım. bendeki sonuçlar oldukça berrak, maya ve meyvemsi kokuların eşlik ettiği rahat içimli bir bira şeklinde. zamanla maya kokusu ve meyvemsi tatların yok olacağını umuyorum.

(Tülin) #10

06

İnsan kendini ne kadar şahane hissediyormuş meğer…:slight_smile:

(İsmail Yücel) #11

başarılı gözüküyor afiyet olsun

(Tülin) #12

Teşekkür ederim gerçekten güzel oldu :grinning:

(Salih Kaya) #13

Başlangıç seti 9.gün şişede. Asidi az ama tadı güzel. Bir daha 3 tane 360/750 atacak gibiyim.

(engin alp) #14

merhabalar bu da benim ilk bira… başlangıç kiti ve şerbetçiotlu sıvı malt şeker hiç kullanmadım tadı beklentimin çok üstünde yurtdışında içtiklerime benziyor. Kovada 2 hafta şişede 3hafta bekledi. Tadım esnasında gözlemlerim ise şöyle

*Tadı hafif acımsı olmuş şerbetçiotlu sıvı malttan kaynaklı diye tahmin ediyorum tabi fusil alkolden de olma ihtimali var bilemiyorum

• Hafif maya tadı aldım
    Tabi bu saydıklarım içim keyfini bozmayacak düzeyde

(tatlisarap) #15

benimde baslangic kitim 1kg sekerle 2hafta kova ,sisede 5.gun.buzdolabinda 4saat beklettim.Mayalanma ve sisede sicaklik sabit 22derece…deneme amacli 1tane actim,gazlanma guzel,cok hafif maya tadi var,beklemesi lazim…ama yine de cok memnunum.ikinci kite serbetci otu sart, govde biraz az olmus…Ellerime saglik…

(Yakup) #16

Benim de şekerle kurduğum ilk set kitim, 14 gün kovada bekledikten sonra şişelemiştim, 5 er gün arayla birer tane tat değişimi için denemeler yaptım.

1. deneme(şişede 5. gün): Köpük çok az ve hemen kayboldu, sirkeye benzeyen bir tat var, ve meyvemsi tatlar geliyor bazen.
    2.deneme(şişede 10 gün): köpük en azından bir parmak kalınlığının üzerinde ama gene hemen kayboluyor, sirkeye benzeyen tatta azalma var. meyvemsi tatlarda bir değişiklik yok.
  2. demene(şişede 15.gün):köpükten yana sıkıntım yok ama hala çok kalıcı değil.sirkeye benzeyen tat belirli belirsiz geliyor. hafif bir acılık oluştu yeni.meyvemsi tatlarda bir değişiklik yok.
  3. deneme(20.gün): köpük hala çok kalıcı değil ama artık miktarı beni tatmin ediyor.meyvemsi tat da azalma var. sirkemsi tadı hala alıyorum. acılık hala var. 4 tane içtim çarpıyor bayağı.
  4. Deneme(10 günlük bir ara verdim şişede 30. gün.):köpük stabilleşti ve ticari biralarla aynı süre kalıyor artık. meyvemsi tat yok. acılık yok. sirkemsi tat yok.

1 ayın sonunda yaptığım biradan mutluyum. tavsiyem 1 aya kadar bekletebiliyorsanız bekletin.

iyi biralamacalar.

(tatlisarap) #17

cok tesekkur ederim hocam tavsiyeler ve bilgilendirme icin. maya vs ekstra bsy kullandiniz mi acaba ?

(Yakup) #18

hayır gelen kiti hiçbirşey kullanmadan direk 1kg şeker ile kılavuzda belirtilen şekilde kurdum. harfi harfine uydum klavuza.

(İbrahim) #19

Herkesin eline sağlık. Resimler çok güzel görünüyor…Benim yaptığın reçeteyi eşim o kadar çok beğendi ki aynı kiti tekrar kur diye ısrar ediyor…

(Salih Kaya) #20

Ticari biralar ile kıyaslıyorum, asitli su gibi geliyor. Bizim biraların tadı gerçekten doyurucu ve 2 tane yetiyor. Çek tarzı biralar gibi oldu ilk başlangıç kitim çok beğendim.