İlk biram sirke mi oldu ve Ankara'da şişe ihtiyacı

Merhabalar,

İlk kitimi 15 gün önce kurdum. Burada yazılanlardan soğutmak için küçük şişelerin buzluğa koyulması ve temizlik için fıs fıs kullanılması gerçekten kurarken işi kolaylaştıracak 2 şey. Ama ben yapmadım ve sanırım bedelini de ödeyeceğim.

1- Kurduktan sonra, derece bir anda düzelmez diye o haliyle bıraktım sıcaklığını. 2-3 saat sonra çok hızlı bir şekilde gaz çıkışı başladı. Sıcaklığını düşürmeye ikinci gün karar verdim ve 2. gün bir kovaya yerleştirip buz artı ıslak havlu ile sıcaklığı düşürdüm.(Sonrası hep 22-24 derece) Sanırım 10 günden sonra da tamami ile durdu bende gaz çıkışı. Facebook grubunda birisi ilk anda sıcaklık düşürülmezse o bira bozulmuştur diyordu. Şu an için gaz çıkışı olmaması ile de böyle bir ihtimal var mı? Şu anda kovadan alacağım biranın tadı nasıl olmalı? Bozulduğunu nasıl anlarım?

ekstra bilgi: aynı havluyu sürekli ıslak tutarsanız küflenebiliyor. Bende küflendi, haberiniz olsun.

2- Şu anki ortamda gidip tekel bayine şişe sormak ya da almak istemiyorum. Ankarada merkezi bir yerdeyim. Tanıdığım durumu anlatabileceğim bir tekelci yok. Ankarada nereden boş şişe alabilirim? Sizin daha önce aldığınız, benimde alabileceğim yerler tavsiye edebilir misiniz?

Ankara’da olsam verirdim fazla şişeleri. Başka bir alternatif olarak 20 adet 1lt yeşil plastik özkaynak soda şişesi almak olabilir. Maliyeti 1.15x20 = 23 tl

1 Beğeni

Sağolun Eren Bey, eğer cam şişe bulamazsam plastik olarak dediğin şişeler iyi bir alternatif gibi duruyor. O kadar şişeyi alıp sodaları dökmek de yazık olacak ama şimdilik aklımda bulunsun:)

sitede bira için uygun özel plastik şişeler mevcut.

Biliyorum Levent Bey, sağolun yine de belirttiğiniz için. Sitedeki şişelerin fiyatı 100tl+'a denk geliyor ki ben daha ilk kitin başarılı olduğundan emin değilim. Bu yüzden o kadar ekstra masraf yapmak istemiyorum.

Temizlikte bir sorun yaşamadıysanız, sıcaklık değerleriniz çok yükselmediyse biranızın sirke olma olasılığı çok düşük

3 Beğeni

Şişeleri aldım. Şişelerin tanesi 25 kuruş, kasaların tanesi 4.5 lira. Yarın ya da bir sonraki gün şişelemeye geçeceğim. İlk olarak fiziksel olarak temizledim. Hatta set ile gelen fırçayı da kullandım. Yarın da Pbw ile bir daha fırçalayacağım.

Umarım dediğiniz gibidir bu ara Mert Bey ve birada bir sıkıntı yoktur.

Sokullu caddesinin aşağıdan girince camiye yakın yerde Anatolia tekel var. Adama anlattım butikbira baya ilgilendi oradan rahat rah at alabilirsin

2 Beğeni

Sağolun Emre Bey, biraz cesaret edip gittim aldım. Butikbirayı anlatmadım tekele, adam da alacağı para ile ilgiliydi direk. Belki bir daha ihtiyaç olursa dediğiniz yere de uğrayabilirim, teşekkürler.

1 Beğeni

bana da şişe lazım. söylediğin yeri deneyeceğim. eve de yakınmış. Teşekkürler.