İlk biram ve Tarif öneriler dinliyorum

(M. Zapa) #1

Merhaba Arkadaslar

İlk kitim için 23 litre yaptım ve 1 kg beyaz seker kullandım. İki hafta kovada büz pet şişelerli ve bornozlu deregesi kontrol etmek çalistim, 22 derecedan geçmedi. Ondan sonra şişelerdim 1 hafta daha bekledim. Sonuç olarak bira kopukları bence iyi görünüyor ama geçiyi, hızlı seklide yok ediyor. Tadı güzel, yumuşak içim hafif bulanık ama alkol hissediliyor. Mutlu kaldım hemde herkes çök beyandı.

İlk kittan sonra heycanlandım ve bir suru seyler aldım. Ohal varsa yada ne gelirse evde biram olacak!!! Bu aksama Yorkshire bitter kitti yapmak düşünüyorum. Farklı olsun Ale olsun dedim. Hem bu kit için yada diyer aldım kitlar için tarif öneriler var mı?

Ale için yinede seker düşünüyordum. Lager için 500g hopped light MDA+ 500g seker. 2 tane Abdij için 500g extra dark MDA + 500g seker. Baska öneri var mı?

Seker tartmak için tartı gerekli mı? yada soyle boyle olur? Fazla seker yada az seker bira sonuçu ne değisiyor?

Sonra muntons kitleri aslında 40 pint için diyor ama biz 23 litre koyuyoruz. 20 litre yapmak daha iyi mı?

(Cem Fresko) #2

Ellerine sağlık, çok güzel gözüküyor.
En sondaki soruya açıklık getirmek istedim. Muntons bir İngiliz firması, dolayısı ile kutunun üzerindeki pint US pint (Amerikan) değil, Imperial Pint (İngiliz). 40 Imperial Pint’da tam olarak 22.73 litre ediyor, dolayısı ile sorun yok.

Kolay gelsin

(M. Zapa) #3

Çok teşekurler cevap için. İlk kittan beri hep aklimaydı. Hidrometro yokum ama alkohol 5 gibi iyi hizediyordu. Sulu değildi

(Ezio Auditore) #4

Lager e şerbetçiotunuz varsa ilave edebilirsiniz belki. Ama dry hop yapın. Acı zaten yeterince daha acılaştırmasın. Eğer hop tea yapacaksanız da 60 derece civarı fazla kaynatmadan kısa süre bekleterek yapın.

(M. Zapa) #5

İste o teknikler araştırmak istiyorum daha bir fikirim yok. Bugün Yorkshire yapım, 2 hafta içinde fermenter tekrar müşahit olmak kadar. Bu iki hafta biraz araştırım. Dry hop yaparsak hangi şerbetçi otu öneriyorsunuz? 1 kit için kaç gram? ve ne kadar fermenter içinde bekletebılırım? Dry hop için 2 kova gerekli mı yada aktarma yapmadan hayledebilir mı? Teşekurler

(Ezio Auditore) #6

Şerrbetçiotu türünü söyleyebilmem için ağız tadınızı bilmem gerekiyor.
Şahsi fikrim saaz gibi çimenimsi tatlar lager e yakışmayacak.
Muhtemelen turunçgil aroması veren şerbetçotları daha çok yakışacak.
Hop tea için 2 tür şerbetçiotundan seçip toplam 20-30 gr. kadarına hop tea yapabilirsiniz bence. Ama çok sıcak suda ve uzun süre bekletmeyin. Bu şekilde daha fazla aroma elde edersiniz acılığı arttırmadan. Böylelikle lagerdeki acılığı aroma baskılar. Çok da leziz bir bira olabilir.
Dry hop için 2. fermentere gerek yok. Tabi yapılabiliir de. Fermentasyonun bitişinden sonra şişelemeye 3 gün kala atabilirsiniz. Gaz çıkışı yokken yani.