İlk biramı yaptım ve şişeleyip 12 gün sonra tadına baktım

(Eren Akyıldız) #1

standart kiti aldıktan sonra başlangıç setiyle gelen kiti kurdum.ama kurarken şeker yerine buğday kuru malt özü kullandım .Paket 500 gr mış ben ona bakmadan öylecene kurdum sonradan farkına vardım ama ardan üç gün geçtiği için açıp şeker ilavesi yapmadım.Daha sonra 15 gün geçti şişelemeyide normal gramajda şeker ekleyerek yaptım.Altıncı gün soda şişesinin tadına baktım fena değildi neyse 12 . gün 2 adet buzdalabına koydum iki gün bekledim şişeyi açarken gaz çıkışı güzeldi köpük oranı fena değil ,tadı ise biraz meyvemsi idi oda sanırım sıcaklık sürekli 20 ile 26 arası değiştiği için sıcaklık kontrolunu pet şişelerle yapmaya çalıştım .işte olduğum için aksamalar oldu.sonuç olarak baştaki eksik şekerlemeye rağmen tat olarak iyi idi sadece alkol seviyesi düşüktü.hafiften de olsa kafa yaptı. genede ilk denemem olduğu için kendimi başarılı buldum.

(EMre) #2

Tebrikler , 12. Gün sonrası açtığınızda maya kokusu varmıydı?

(Eren Akyıldız) #3

Ben koku almadım.Eşimde içti oda çok beyendi dolaba koymadan içtiğinde meyvemsi tat var ama dolapta bekleyince çok iyi oldu .Hani oticari birada ilk yudumu soğuk soğuk içersin ya işte aynı o tadı alıyorsun.

(canerci) #4

Başlangıç setimde pilsen kiti kendi mayası olan Muntons Active Yeast ve 1kg şeker ile kurdum. 21 gün kova, 21 gün şişe sabit 20 derece sıcaklıkta bekledi. Şişeledikten iki hafta sonra tadım testi yaptığımda ise o ekşimsi meyvemsi maya kokusu halen daha mevcuttu ki mayalanmadan bu yana süre gelen, hava kilidinden aldığım o ekşimsi meyvemsi koku maya kokusuymuş meğer. Öğrendim ki kit mayasının bu tarz kokular ve tatlar verme özelliği yüksekmiş. Evet buzdolabında soğutup içince etkisini çok hissetmiyorsunuz ama biraz ısınınca o kokuyu ve tadı daha sert alıyorsunuz. Hele bir de ertesi gün şişede dünden içemediğiniz az bir bira kaldıysa ve onu içerseniz ve hele bir de tortusu da ağzınıza gelirse afedersiniz bildiğiniz kurban kanı içiyormuş gibi oluyor. Bunlar da benim başlangıç seti tecrübelerimdi…:blush: Bu maya hadisesi dışında genel olarak memnun kaldım. Sanırım biraz daha gövdeli olursa benim için da daha iyi olacak gibi ama içimi iyiydi. :blush: ikinci turda ise export pilseni us-05 maya ile ve dry hop yaparak cumartesi şişeleyeceğim. Ağır maya kokusunun ve tortusuna sinen o ağır maya tadının olmaması nihai hedefim. Afiyet olsun…:blush: