İlk biramı yaptım ve şişeleyip 12 gün sonra tadına baktım


(Eren Akyıldız) #1

standart kiti aldıktan sonra başlangıç setiyle gelen kiti kurdum.ama kurarken şeker yerine buğday kuru malt özü kullandım .Paket 500 gr mış ben ona bakmadan öylecene kurdum sonradan farkına vardım ama ardan üç gün geçtiği için açıp şeker ilavesi yapmadım.Daha sonra 15 gün geçti şişelemeyide normal gramajda şeker ekleyerek yaptım.Altıncı gün soda şişesinin tadına baktım fena değildi neyse 12 . gün 2 adet buzdalabına koydum iki gün bekledim şişeyi açarken gaz çıkışı güzeldi köpük oranı fena değil ,tadı ise biraz meyvemsi idi oda sanırım sıcaklık sürekli 20 ile 26 arası değiştiği için sıcaklık kontrolunu pet şişelerle yapmaya çalıştım .işte olduğum için aksamalar oldu.sonuç olarak baştaki eksik şekerlemeye rağmen tat olarak iyi idi sadece alkol seviyesi düşüktü.hafiften de olsa kafa yaptı. genede ilk denemem olduğu için kendimi başarılı buldum.


(EMre) #2

Tebrikler , 12. Gün sonrası açtığınızda maya kokusu varmıydı?


(Eren Akyıldız) #3

Ben koku almadım.Eşimde içti oda çok beyendi dolaba koymadan içtiğinde meyvemsi tat var ama dolapta bekleyince çok iyi oldu .Hani oticari birada ilk yudumu soğuk soğuk içersin ya işte aynı o tadı alıyorsun.


(canerci) #4

Başlangıç setimde pilsen kiti kendi mayası olan Muntons Active Yeast ve 1kg şeker ile kurdum. 21 gün kova, 21 gün şişe sabit 20 derece sıcaklıkta bekledi. Şişeledikten iki hafta sonra tadım testi yaptığımda ise o ekşimsi meyvemsi maya kokusu halen daha mevcuttu ki mayalanmadan bu yana süre gelen, hava kilidinden aldığım o ekşimsi meyvemsi koku maya kokusuymuş meğer. Öğrendim ki kit mayasının bu tarz kokular ve tatlar verme özelliği yüksekmiş. Evet buzdolabında soğutup içince etkisini çok hissetmiyorsunuz ama biraz ısınınca o kokuyu ve tadı daha sert alıyorsunuz. Hele bir de ertesi gün şişede dünden içemediğiniz az bir bira kaldıysa ve onu içerseniz ve hele bir de tortusu da ağzınıza gelirse afedersiniz bildiğiniz kurban kanı içiyormuş gibi oluyor. Bunlar da benim başlangıç seti tecrübelerimdi…:blush: Bu maya hadisesi dışında genel olarak memnun kaldım. Sanırım biraz daha gövdeli olursa benim için da daha iyi olacak gibi ama içimi iyiydi. :blush: ikinci turda ise export pilseni us-05 maya ile ve dry hop yaparak cumartesi şişeleyeceğim. Ağır maya kokusunun ve tortusuna sinen o ağır maya tadının olmaması nihai hedefim. Afiyet olsun…:blush:


(Kerem Alifaki) #5

ikinci turda ise export pilseni us-05 maya ile ve dry hop yaparak cumartesi şişeleyeceğim. Ağır maya kokusunun ve tortusuna sinen o ağır maya tadının olmaması nihai hedefim.

Canerci bahsettiğin kiti kurdun mu sonuç nasıldı?


Pilsner vs. Export Pilsner
(canerci) #6

Evet kurdum ve bitti :blush:. Yani us-05 kit mayasına göre maya kokusunu ve tadını daha az verdiriyor. Soğutarak ve bardakta içerseniz güzel bir içimi var. Fakat ben genelde birayı şişeden içerim. Us-05 de aynı kit birası gibi hele bir de birazcık ısınıverince birayı şişeden içirtmiyor. 3-4 şişe sonra maya kokusu ve tadı boğazımı sıvadı ve ticari ile devam etmek zorunda kaldım. Tabi bu denemeyi biralar 14 günlükken yaptım ama 3-4 hafta sonra denesem de bu durumun değişeceğini zannetmiyorum ki 3. haftanın sonunda bir tane daha denedim ama us-05in özelliğinden kaynaklı aşırı köpürdü. Us-05 beklettikçe köpüren bir maya diyorlardı, doğruymuş. Maya kokusu tadı olarak da çok birşey değişmemişti zaten. Şerbetçiotunu lif torbanın içerisine ağırlık yapıp dibe çökmesi amacıyla küçük cam kül tablası koyarak kovaya eklemiştim fakat şişelerken gördüm ki kül tablası şerbetçiotlarının üzerini kapayıp koku ve aroma vermesini engellemiş. Özetle gerek şerbetçiotu gerek maya anlamında çok bi randıman alamadım. Us-05 beklentimi çok karşılamadı diyebilirim. Şimdi ise 28 ağustosta şişelemesini yaptığım lager+w34/70 ve 50gr dryhop saaz şerbetçiotunun denemesini yapacağım bi üç hafta sonra. Şerbetçiotu konusunda edindiğim ders ise; dryhop yapılacaksa torbaya ve ağırlığa falan gerek yok. Direkt olarak şerbete eklenmesi ve sonrasında şişeleme yaparken aktarma çubuğuna lif torbanın takılarak şişelemenin yapılmasıdır. Bu sefer şişelediğim lagerde kovadan şerbetçiotunun kokusunu maya kokusuyla karışık bir şekilde alabilyordum ve tadım yaptığımda farkettim ki aroması da biraya geçmiş vaziyetteydi (öyle zannettim, öyle olmayadabilir. İlk şişeyi açtıktan sonra anlayacağız). Ama exportta torba ve ağırlık ile eklediğimden ve 20gr ekleme yaptığımdan ne kovada ne de şişeden böyle bir koku aroma alamamıştım. Bakalım bu nasıl olacak :blush:. Bu arada kit olarak export pilsen fena değil. Başka mayalarla denemekte fayda var. Ama bir daha us-05 ile deneyeceğimi zannetmiyorum. Olur da denersem, bol şerbetçiotu eklemesi yaparak belki…:blush: