İlk biramı yaptım

(Volkan ) #1

Söze başlarken butik bira ve ekibine sonsuz teşekkürler.
Siz değerli Forum dostlarına da kucak dolusu selamlar.
İlk kitim geldiğinde, inşallah birşeyler ters gitmez ve yanlış yapmam dedim ama oldu :grin:.
Kitle gelen tarif kitapçığını aldım elime başladım uygulamaya, herşey normaldi. Sıra ve tarif neyse o… Fakat ( bu konuyu butik bira ekibinin dikkate almasını tavsiye ediyorum) uygulama sırasının en başında sogutulmuş 5 litre kadar su yazımıyordu… Neredeyse şişeleme aşamasına yakın konu başlıklarında fark ettim!
Tarife göre yaptım tarifin sonunda 5 litre Soğuk su eklemek gibi bir şansım olamazdı 23 lt tam hazırdı… Antalya gibi bir yerde temmuzun ilk günlerinde 25 c altına getirmek zor mesele. Açtım klimayı soğusun diye uğraştım, 4 saat cebelleşmenin sonunda 29 derece de pes ettim. Ne olursa olsun mayalama işlemine başladım. Muhtemelen olmaz dedim ve klima açık vaziyette bıraktım. Sabah kalktığımda kova kenarlarında köpük izi görünüyordu… Mayalanmanın gerçekleştiği ibaresi ortada idi. Hava kilidi normal çalışıyordu.
Sonraki süreç ise soğutma… Yaklaşık 2 hafta 12 saatte bir su dolu küvete buz takviyesi yaptım. Bunun manası duşun dışında duş almam gerekti… :sweat_smile:
Şişelemeye geçmeden 2 gün önce soğutma çantası sipariş ettim geldi. Sonrasında ölçüm yapma gereği duydum. Ölçüm setiyle yaptığım ölçüm miktarı şişeyi gösterdi. Bekleyelim dedim ertesi gün yine aynı olunca, tekrar ölçüm yaptım sonuç yine aynı idi.
12. günde şişeleme işlemi yapıldı.
Bugün ise 7. gün ilk iki şişeyi dolapta soğutur deneme yapmak istedim.
Corona ile renk yarışı yaptırdığım bira mükemmel olmuş.

ayriyeten içimi rahat.
Metal tadı geldi 2. şişede anlayamadım muhetemelen kapakla alakalı bir durumdur diye düşünüyorum, gerçi forumda farklı görüşler var
kimi su ile alakalıdır demiş, sırma damacana kullandım, bu da demek oluyor ki sırma arıtma suymuş :rofl:… Neyse konuya gelelim. Şu an bunları yazarken 2. Şişe bitti çakırkeyf oldum​:sparkling_heart:…
Teşekkürler Butik bira ekibi ve bira dostları…

(ŞİŞEDE EN AZ 1 AY) #2

@Volkan07 emeğinize sağlık, afiyetle için.

Metal Tadı muhtemelen ısının yuksek olmasından kaynaklı olabılır. Şişeleri mumkun oldugunca bekletın ve öyle için dıycem ama ilk kitlerde bunu bekletmek oldukça zor. :slight_smile:

Ikıncı konu ıse; Sırma ile kuruyorum bende ve hiç bir problem yaşamadım bu konuda içiniz rahat olsun :wink:

(Volkan ) #3

Çok teşekkür ederim. İkinci kiti kurmak için sabırsızlanıyorum :sunglasses:

(Ali Orhan) #4

15 gün önce ilk kit kurulumunda benzer şeyler yaşayınca gülümsedim. Suyu soğutmadan kovaya boşalttım 27 c, yarım saatte 23-24 olur dedim mayayı suyla canlandırma yaptım, normalde yarım saat bekletin dedikleri mayayı mecburen 1 saat 15 dakika bekletmek zorunda kaldım ve ancak 25 c düşürebildim ve mayaladım. Şu ana kadar hiç bir sorun çıkmadı. Kovada 3 veya 4 gün leğen içine koyup etrafına buz koydum ve 1-2 saat sonra fermantasyon durdu, acele ile buzları alır almaz 5 dakika sonra fokurdamaya başladı. Buda demek oluyor ki leğenin dibinde kalan buzlar o bölgeyi fazla soğuttuğu için mayalar uyudu. Neyse şimdilik şişede beklemekte.

(Naz) #5

12.gününde ilk kurduğum kitim, 1 dk da 2 kere falan gaz çıkışı oluyor norma midir

(Mehmetcan Demirdelen) #6

Normaldir 15. güne kadar beklemenizi tavsiye ederim. Eğer hidrometreniz var ise gaz çıkışı bittikten sonra ölçüm yaparsınız zaten ama yoksa mutlaka 15 e kadar beklemenizi öneririm yoksa şişeler isyan çıkartabilir :smile:
İşin üstadları yanlışım varsa düzeltirler :slight_smile:

(Volkan ) #7

Umarım dilediğiniz gibi olmuştur. Bundan sonra pilsner kiti ancak kışın kurarım. Bugün ikinci kitimi kurdum. Cervesa kitimi 23 derecede mayaladım. İlk kurulum kadar uzun sürmedi, otomatiğe aldım resmen :grin: . Fakat kurulumd
an önce su sızdırmıyordu. Basınçtan dolayı sanırım biraz sızdırınca musluğu sonuna kadar sıkıştırdım. Şimdi sızdırma yok. Fakat Şişeleme için çevirdiğim anda sızma meydana gelecek, bu yüzden ikinci bir kova ve aktarma çubuğu sipariş etmek zorunda kalıcam sanırım.
Kova kenarına ışk tuttuğumda köpük izi göremedim, kova sıcaklığı 19 c gösteriyor, sanırım Cervesa biraz geç köpük yapıyor. Hva kilidi çalışmaya başlamış fakat kenarlarda köpük olmaması endişelendirmiyor değil.

(Volkan ) #8

Benim ilk kitte de aynısı olmuştu, hava kiliti çalışması normal. Doğal olarak içeride biriken gaz çıkacak yer arıyor. Endişelenmenize gerek yok. Hidrometre almanızı öneririm, şişelemeden önce mutlaka şişelenmeye uygun kıvama geldiğini kesin sonuçla öğrenirsiniz.

(Volkan ) #9

Bugün biraz daha olgunlaşmış ve metal tadı kesinlikle yok. İçimi rahat hafif acılığını hissedebiliyorsunuz.

durmadan köpük üretiyor. Kendi yaptığım diye demiyorum ama güzel oldu