İlk Bock Kiti Kurulum Önerisi

(Ugur Suren) #1

Üstadlar…
Forumda bu konuda farklı konular olmasına rağmen kafamdaki sorulara net cevap bulamadığım için anlayışınıza sığınarak konuyu açmak zorunda kaldım .

Daha önce farklı bir yerden temin ettiğim Lager cinsi bira kiti ile bu hobiye başladım. Ürünü şişelemeden 15 gün sonra ilk şiyeyi denediğimde köpüğün kalıcı olmadığını gördüm. Şişeleme süresini uzattıkça bu sorunun gideceğini düşünüyorum …
İkinci kit için Sİteden BOCK bira kiti temin ettim. Forumdan anladığım kadarı ile mayalama esnasında Koyu Renkli Kuru Malt Özü+Dekstroz Şekeri+toz şeker karışımı kullanırsam hem daha gövdeli bir yapı, kalıcı köpük ve bir nebze olsada alkol oranını arttırmaya destek olacağı kanısına vardım.
Değerli üstadların yorum ve önerilerini bekliyorum …

(Onur ÖZDAMAR) #2

Çok iddialı konuşmamak üzere şunları söyleyebilirim. Şekerin köpük için çok fazla faydası olmadığını biliyorum ama dekstrozu bunun dışında tutabiliriz. Kitin kendi içerisinden çıkan maya yeterli oluyor ama ek olarak mayaları incelerseniz daha gövdeli köpüklü ve hızlı olgunlaşan bira yapabilirsiniz. Maya da bir faktör yani. Kuru malt özü her daim daha dengeli bir gövde sağlıyor alkole göre. Şeker kullanımında gövde düşük olduğundan alkolün keskin tadı öne çıkarak istenmeyen bir durum oluşturabiliyor. Şunu da söylemeliyim ki şeker hep kötü demek değildir, bazen belli miktarlarda kullanım başarılı da olabiliyor. Bir de şişede 1 ay sabit sıcaklıkta bekletmenizi öneririm.

(Ugur Suren) #3

İlgline teşekkürler üstad…