iLk Buğday Biramı Video ile Gün Gün Çekiyorum

(Olgu Erhan) #1

Adım adım ve gün aşırı videolar ve forumdan öğrendiğim püf noktaları aktarmak istedim.

Kurulumda kullandığım reçete,

https://www.butikbira.com/collections/coopers-bira-kitleri/products/coopers-bugday-birasi-kiti
https://www.butikbira.com/products/wb-06-bugday-bira-mayasi
– 2x https://www.butikbira.com/products/bugday-kuru-malt-ozu
– 700 Gr Toz Şeker
– Kristal Hava kilidi
– Turuncu şeffaf Bahçe hortumu
– 2 Adet 5 Litre soğutulmuş Su ( Açılmamış )
– 20 Tl ye aldığım 30 Litre şeffaf saklama kabı ( Kova içine oturuyor gerektiğinde buz ve soğutmak için )

Hedef : Weihenstephaner :kissing_smiling_eyes:

İlk Gün Kurulumdan Püf noktalar ;

(Olgu Erhan) #2

8 Saat geçtikten sonra gözlemlerim,

(Olgu Erhan) #3

18 Saat geçtikten sonra,

(Olgu Erhan) #4

27 Saat sonrası,

(Olgu Erhan) #5

İkinci gün sabahı,

(Kurt Cobain) #6

Benden size tavsiye; hortumu sisenin en derinlerine batirmayin. Ne kadar derinde olursa, hava tahliyesi o kadar zor olacaktir.
Mumkun oldugunca yuzeye yakin bir yere sabitlerseniz iyi olur.

(Olgu Erhan) #7

Tamamdır, akşam gidince keseyim ben onu :scissors:

(Mert Erkol) #8

benden tavsiye daha gerçekçi hedefler koyun…
hele de wb-06 ile

(Olgu Erhan) #9

Hayaller ve gerçekler :joy:

(Olgu Erhan) #10

Forumda o kadar çok yorum okudum ki kafamda canlanan şey şu,

Forum ahalisinin %50 si Wb-06 yı çok seviyor
%50 si nefret ediyor :sweat_smile:

(Mert Erkol) #11

Ben seven taraftada değilim nefret eden tarafta da.
Ama Weihenstephaner hedef dersen, çok uzakta kalırsın:)

(Olgu Erhan) #12

Yaw bu Buğday ne kadar sakin ve Uslu çıktı. Dereceyi bıraktım 24 lere genede Patlama / Taşma yok :kissing_smiling_eyes:

(Olgu Erhan) #13

Buğday birasını az önce şişeledim. Tadına baktım / kokladım. Yemin ediyorum 1 e 1 aynı ( Abartmıyorum ) Weihenstephaner !!!

Şu an gazsız ve olgunlaşmamış olmasına rağmen şoktayımm :yum::yum::yum:

@Hm_mania :upside_down:

(Olgu Erhan) #14

(Ali) #15

Yaptığınız biranın tadının anlattığınız gibi güzel olduğuna eminim. Hatta size göre weihenstephaner’dan da lezzetli olabilir, o da kabul. Fakat kurulum ve kullandığınız maya ile (Wyeast 3068 olmaksızın) “birebir weihenstephaner, aynı lezzet oldu” demenin haddinden fazla abartılı ve haliyle videonun yanıltıcı olduğunu düşünüyorum. Tabi bunları belirtirken de sırf video daha çok hit alsın maksadıyla böyle yapmadığınızı, gerçekten böyle düşündüğünüzü varsayıyorum.

(Olgu Erhan) #16

Walla Ali bey hit almasını istesem zaten halka açık yapardım, en başından beri link gizli :slight_smile:

Ciddi diyorum hakikaten lezzet çok çok yakın.

10-15 gün sonra İzmir tadımında esas ustaların fikirlerini alacağım ama. Hepsi güzel bir video kolajı ile huzurlarınızda olacak.

Hit almak demişken ekleme yapmak istedim, Youtube de ortalama 3 senedir kanalımı geliştiriyorum ortalama 1300 abonem ile araç / aksiyon kamerası ağırlıklı bir kanalım var. Kazanç Youtube den konuşursak 6 ayda 200 tl gelir. Kazanç elde etme olayı için anca benim kıza oyuncak yumurta / kıL tüy kinder vs açtırma yapmam gerekirdi bu olaya girmedim :slight_smile:

(evbiracısı) #17

Onunla bile tat ve koku yaklaşılsa bile farklı olan birşeyler oluyor kitle yapınca. Yakın bir klon için tam tahıl şart.

(Ali) #18

Doğru bir varsayımda bulunmuşum öyleyse :slight_smile: @Cavcav_Ali 'nin de belirttiği gibi kit ve kullandığınız mayayla aynı ürünü elde etmek imkansız. Tam tahılcılar 40 takla atıyor klonunu tutturmak için. :slight_smile: Gelin siz ona birebir aynısı oldu demeyin de anımsatıyor, andırıyor, göz kırpıyor vb. artık neyi uygun görürseniz onu deyin. Okuyan/izleyen ve aynı kurulumu deneyecek kişi de beklentiyi tepe noktaya taşımamış olur. Bu arada elinize sağlık, keyifle tüketmenizi dilerim. :beer:

(Olgu Erhan) #19

Anlaştık :pray:

Aynı Lezzete yaklaştım :blush:

(Halil) #20

Aynı lezzete yaklaşma telaşı ile bir kaç sorum olacak.
Öncelikle taşma riskinden kaynaklı kristal hava kilidini temin ettik bu noktada kapak, kova yamulmasının onüne geçmek ve daha gövdeli bir bira için litreyi azaltarak sıfır şekerli yapacak olursak kaç litre önerirsiniz muntos kiti için?
Wb06 mayanın aromasını zamanla kaybettiğini okudum. Aromayı koruyabilmek adına neler yapılabilir? Gazlanmadan sonra Buzdolabında (soğuk balkonda malum kış geliyor) saklamak veya fırında 70 derece 1 saat pastörizasyon gibi
Oda sıcaklığımız sabit 22 derece, bundan önceki kitlerde kova 22-23 derecelerde sabitleniyordu, aşırı köpüğün önüne geçebilmek için fermantasyon sıcaklığını düşürmek fayda sağlar mı
Hazır pijamalı hocaya soru soruyormuş gibi hissetmişken şunuda sorayım: HOCAMMM :beer: içmek abdestimizi bozar mı