İlk defa deneyen arkadaşlar

Ben yaptığım biranın diğer insanlar tarafından beyenildiğini nasıl anlarım acaba? Kendim yaptığım için olsa gerek bayılarak içiyorum. buna İKEA etkisi deniyormuş. Eşim hiç bira sevmiyor o nedenle ne içse bu da aynı diyor. tadına bakan arkadaşlar değişik diyip geçiyorlar. öyle “süper olmuş” “bayıldım” gibi hiç tepki alamiyorum. siz ne hissediyorsunuz? acaba beyenen oluyormu? yoksa kibarlıktan mı güzel diyorlar?

Kendiniz yaptığınızı söylemeden tadım yaptırmak daha net sonuç aldırabilir sanki, hatta “Almanyadan ya da ne bileyim çek cumhuriyetinden getirmiş bir arkadaş, çok övdü bakalım beğenecek miyiz” gibi bir yoklama da olabilir :slight_smile:

sıkıntı şu ki tüm arkadaşlarım kendi yaptığımı biliyor. senelerdir rakı ve şarap yapıyorum. ama bira olayı yeni. o nedenle bu durum benim için geçersiz. belli bi yerden sonra şarabı beyenmediklerini söyleyen oldu. rakım hala popiler aba bira konusunda yeterince tarafsiz eleştri alamıyorum.

Sen arkadaşlarını değiştir birader, ben bira yetiştiremiyorum sıraya giriyor insanlar :slight_smile: şaka bi yana boşver milleti, kendine yap biranı doya doya iç:beers:

2 Beğeni

insan biraz egosunun okşanmasını istiyor bazen.

Benimde biramı herkes beğeniyor bir tek ben beğenmiyorum istediğim tam olarak bu değil diyorum herkese. Benimki ne etkisi bilmiyorumda çıta baya yüksek bende ona erişene kadar yapıma devam :smile: :wink: :beers:

Stilleri uymuyor olabilir mi? Mesela eşim koyu biraları beğense de içmiyor.
Bira olarak sadece pilsner ve buğday içebiliyor.
Yaptığım açık sarı renkli biraları herkes beğendi.
Bir tek cortez gold u çok aromalı ve alışılmadık bulan bir kaç kişi oldu.
Bir de herkes beğenirken, lager i çok ağır bulan oldu.
Oranje Bock a herkes hasta oldu.
Evil dog u kimse beğenmese de umurumda değil :slight_smile: Daha iyi bana kalır.

dün gece bu soruyu direk arkadaş grubuma sordum. alınganlık yapmıycağımı söyledim. genel olarak hiç kimse lager birayı beyenmemiş. diğerleri hakkında çok farklı görüşler var. ama anladığım kadarı ile yaklaşık %65 beyeni var. beyenmeyenler çoğunlukla ileri yaşlı ve daha az içki tüketen arkadaşlarım. büyük çoğunluk açık renk biraları beyeniyor. koyu biralara karşı garip bir tepki var. dark olanlar ise daha çık kadınlar tarafından ilgi görüyor galiba. kadınlar genelde daha az alkollü ve acı olmayan biraları seviyorlarmış.

sanırım ileri yaşlı olanlar alışkanlıklarını bırakmak istemiyor. diğerleri zaten içkiyi sevmiyor.

1 Beğeni

sonuç olarak biralar gerçekten seviliyor. bu da beni çok mutlu ve tatminkar etti :slight_smile:

2 Beğeni

Kesinlikle doğru tespit.
%90’ının beğendiği stiller pilsner, buğday, mexican gibi hep sarışın biralar.
Bock da beğeniliyor acı olmadığı için, ama onun dezavantajı da siyah olması.
İnsanların algıları biranın sarı olması gerektiği yönünde.
Birayı öyle konumlandırmış.
Bir de Türkiye’de henüz bu kadar çeşit biranın varlığından haberdar olmayan var.
Dark biraları sadece acı ve sert olarak bilen var.
Tamamiyle algı.
Çeşit arttıkça değişecektir. Ama Türkiye’de bira hala pub içkisi.
Tadımı yapılabilen bir şey olduğunu bile yeni yeni duyuluyor.

1 Beğeni

DME+Cascade’li IPA’nın neredeyse hepsini ben içtim.
DME’lı Lager bir çok kişiye çok acı geldi.

Yaptığım biraları paylaşmayı seviyorum. Dostlar ile birlikte tadalım, yorumlayalım falan. İkinci kovayı alana dek LME’lı Lager, Pils, Cerveza’ya devam.

1 Beğeni