İlk deneme fazla sulu oldu

(Deli Cevat) #1

Merhaba,

Başlangıç setiyle pilsner’imi yaptım, ancak çok fazla hata yaptım. Sonuçta elde ettiğim bira da içilebilir ancak biraz fazla sulu oldu.

Hataları sıralarsak, öncelikle evdeki damacana su cam olduğu için 19 litre değilmiş. Suyu ekledim fakat 23 litreye tamamlanmadığını görünce bakkala koşup farklı bir marka su aldım ve onunla 23’e tamamladım. İlk gün derece bir rakam göstermedi, sanırım bu da 25 derecenin üzerinde olduğu anlamına geliyordu. Fakat hemen Ankara’ya gitmem gerekiyordu ve 4 hafta boyunca o halde bıraktım. Geldiğimde derece 22’yi gösteriyordu. 4 hafta sonunda şişeledim, ancak şişelerin içine attığım kesmeşeker standart büyük kesmeşeker değil de daha küçük boyutta olanlardanmış.

Şişeledikten sonra 2 hafta beklettim. Sonuç dediğim gibi içilebilir ama sulu, gazı ve köpüğü de az. Barlardaki ucuz sulu biraları andırıyor biraz. Dediğim gibi çok hata yaptım, ama sulu olmasındaki en büyük etken ne olabilir? Sıcaklığı takip etmemem mi, 4 hafta kovada beklemesi mi, farklı su markaları kullanmış olmam mı, iyi karıştıramamış olmam mı, eksik şeker kullanmış olmam mı vb?

Teşekkürler

(alkan_d) #2

“Sulu” diye tarif ettiğimiz biralar gövdesiz biralardır. Ben de ilk kurduğumda yönlendirmeleri harfiyen uygulamış ve “sulu” gibi biralar içmiştim. Artık şeker yerine kuru malt özü kullanıyorum ve 20-21 litre olarak kuruyorum. Daha doygun, gövdeli biralar oldukları yadsınamaz.

Yaptığınız türe uygun maya kullanmayı da deneyebilirsiniz. Örneğin buğday kiti WB06 maya ile müthiş oldu (21 litre kurdum). Stout için S04 maya ile 20 litre kurdum ve FG ölçümü sırasında müthiş bir lezzeti vardı.

(Mehmet Ünal) #3

Telaş edecek herhangi bir durum yok aslında. Yaptığınız bira pilsner. Çok da kompleks tadların kokuların olmadığı bir bira. Benim pilsnerim de 2 haftalıkken aynı söylediğiniz gibiydi. 1 ay sonunda şerbetçi otu tadları almaya başladım. Şimdi daha bir oturmuş, köpüğüyle rengiyle tadıyla beni mutlu eden bir biram var. Ben de kurarken dme eklemedim. Bu kiti bir daha kurarsam şayet, kesinlikle dme kullanırım ilave olarak bir miktar şerbetçi otunu da dry hop yaparım.
Biliyorum çok zor, bira orada duruyorken bir tane alıp tadına bakma isteğine karşı koyamıyor insan ancak 2 hafta daha beklerseniz çok daha iyi durumda bir pilsneriniz olacak.

Şişeleme şekerine gelirsek, ufak kesme şeker dediğiniz sanırım 1 kiloluk pakette 405 adet olanlar var ondandır diye tahmin ediyorum. Bu durumda 1000/405*2= 4,9 gr /şişe olur ki, gazlanma için hiç de az bir miktar değil. Dediğim gibi telaş edilecek herhangi bir durum yok.
Afiyet olsun…

(Deli Cevat) #4

Cevaplar için teşekkürler.

Maalesef 750 gr’lık pakette 360 adet olanlardan birer tane atmıştım. Oysa ki sitedeki yardım bölümüne baksaymışım, bunlardan 2 tane atmak gerekiyormuş. Ben de belki kurtarırım umuduyla dün kalan şişeleri açıp birer şeker daha attıktan sonra yeniden kapakladım. Ancak şekeri atınca köpürüp taştılar. Muhtemelen pek iyi bir fikir değildi yaptığım, ama gerçekten çok gazsızlardı. Ben de bundan sonra sanırım 20-21 litre yapıcam ve dme kullanıcam.

(Efe Baradan) #5

mayalar sıcaklığın yüksek olmasından dolayı sanıyorum çalışmamışlar.bira yapım esnasında gıda termometresi almanız daha iyi olur diye düşünüyorum kovayı doldurdukça ölçerek sıcaksu mu soğuk su mu gerektiğini anlayabirilsiniz.ben izmir çankayadan 15 tl ye aldım çok kullanışlı ve anında sonuç alabiliyor ve ona göre gerekeni yapabiliyoruz