İlk deneme ve birkaç soru

Az önce ilk kitimin kurulumunu bitirdim. Bir kaç sorum var onları sorayım diyorum.

• Kargodan gelirken starsun kapağı hafif gevşemiş sanırım bugün poşetini açtığımda bir miktar döküldüğünü ve kapağının hafif açık olduğunu farkettim. Bu şekilde bir hafta bekledi kutuda. Bu starsun un etkisinin azalmasına ya da herhangi bir probleme yol açar mı?

• Kitin içinden lager tipi maya çıkıyormuş ve bildiğim kadarıyla biraz düşük sıcaklık (15-18 arası) seviyorlar. Mayayı karışım 15.5 derecedeyken ekledim. Uyanmaları için önce sıcaklığı biraz arttırmam gerekir mi?

• Kurulumda şeker yerine 2 paket dme kullandım. Bu dme lerde şerbetçi otu olmadığı için biramın aromasında bir eksiklik olur mu? Karışıma mayalanma başladıktan sonra şerbetçi otu ekleyebilir miyim?

• Kovanın bulunduğu oda normal gün ışığı alıyor. Kovanın kapak yönü hariç her tarafı elektrikli battaniye ile sarılı. Haliyle açık olan kısımdan ışık alıyor. Bu kısmi ışık girimi problem yaratır mı?

Teşekkürler

1 Beğeni

starsun biraz eksilmiş o kadar etkisinde herhangi bir azalma olmaz
maya için sıcaklık uygun böyle kalabilir
kitin içinde şerbetçi otu aroması oluyor genelde ama biraz daha acılık seviyorsanız mayalanma bittikten sonra eklenmesi gerekir mayalanma başladıktan sonra değil
son olarak az miktarda ışık alması problem yaratmayacaktır

İlk 1 saat içinde hava kilidindeki su bariz bir farkla çıkışa doğru idi fakat şuan kurulum üzerinden yaklaşık 5 saat geçtikten sonra su seviyeleri eşitlendi neredeyse (Sıcaklık 16-17 arası). Sanırım hava kaçırıyor bir yerden. İçerideki basınç fazla olduğu için kovanın içine hava girmeyeceği söylenmiş. Fakat su seviyesini neredeyse eşitleyecek kadar hava sızımı bir probleme sebep olur mu?

Teşekkürler.

1 Beğeni

kovanın kapağını streçle sar sıkıca sardıktan sonra starsunlı su ile köpük yap etrafına kaçak olup olmadığı ortaya çıkar
dediğin mayaya göre sıcaklığın normal gözüküyor

18 derecede 14 gün kovada bekledi. OG 1039 - FG 1011

Evet ilk kitimden ilk tadımı dün akşam yaptım. 12 şubatta şişeledim ve 16 şubatta bir şişe denemek istedim. Dört gün şişede beklemiş bira için gayet hoş köpüğü ve gazı vardı. Saydamlığı ise muazzam; hiç filtre, çökeltme işlemi uygulamadım. Kokusunda ve tadında ise ekşilik söz konusu. Bira aroma çemberinden baktığımda ekşilik enfeksiyonu işaret ediyor. Ama belki mayadan da kaynaklı olabilir şuan için bu farkları ayıramıyorum. Kurulumda iki paket şerbetçi otsuz dme kullanmama rağmen özellikle bitişde dilimin yanlarında kısa süreli, hafif ekşimsi, keskin bir acılık hissediyorum. On gün kadar bekleyim tekrar denemeyi planlıyorum, umarım düzelme olur bu ekşilik konusunda.

2 Beğeni

bence 1 ay bekletin bundan sonraki şişeleri açmayın derim :slight_smile: