İlk deneyim ve ilk numune

(direnç) #1

Arkadaşlar merhaba, aranıza yeni katıldım. İki hafta önce muntos ilk kitimi kurdum bugün numune aldım hidrometre ile ölçüm yaptım. Fotoğrafı ekli dosya da görebilirsiniz yorumlarını rica ederim. Sıcaklık ortalam19-22 derece arasında muhafaza etmeye başardım.

(Rahim Şanlı) #2

yarın aynı saatlerde yine yapıp fark olmamasını umut edeceksiniz, gönül rahatlığıyla ancak o zaman şişeleyebilirsiniz.

ayrıca 2 hafta yeterli bir süre, tecrübeler şişeleyebileceğinizi söyler.

(direnç) #3

Merhaba, numune kabında ki sıcaklığı 20 dereceye sabitlemem gerekiyor mu sizce ?

(Baris Altioglu) #4

Numune kabindaki birayi 20 dereceye sabitlemene gerek yok. Aradaki ısı farkı değerleriyle yapılan formüllemelere bakarak (ki biraz araştırırsanız heryer de var) ya da ısı farkından dolayı eklenecek ya da çıkarılacak değişim değerleri cetvelleriyle gerçek fg ye ulaşabilirsiniz. Farkta okadar çok çıkmayacaktır. Tasa etmeyin derim.

(direnç) #5

Teşekkürler bilgilendirmeniz için.

(Deniz Çınar) #6

Bu da bende gelsin ilk kitimden pilsner. Köpüksüz bira değil bu arada. Aksine çok köpüklü ama ben görüntüyü inceleyebilmek adına fazla sakin koydum. :slight_smile:

(direnç) #7

Berraklık muhteşem, ilk kitinizden ilk numune değil mi ? Tebrikler :tada:

(Deniz Çınar) #8

Evet ilk kitten. Video atma şansımız olsa çok daha iyi gösterebilirdim size.

(Deniz Çınar) #9

Çok net değil video ama gayet iyi görünüyor…

(direnç) #10

Gerçekten tebrikler, berraklık çok net. Koku ve tat nasıl, oldukça yavaş doldurdunuz değil mi ?

(Deniz Çınar) #11

Koku tat çok iyi evet çok çok yavaş doldurdum. Dolum videosu da var ama biraz boyutu büyük olduğundan youtube a yükleyemedim.

Gerçekten beklentilerimin çok çok üstünde bir bira oldu. Ticari biralara çok yakın ki şunu anladım ticari biralardan sıkılmışım. Bu iyi geldi. :slight_smile:

Edit: Aslında berraklık dipteki mayayı kaçırmamakla alakalı. Şişeyi sarsmamak lazım. Şişeyi yan tuttuğunuzda 1 hamlede 1 bardağa dolum yapmak gerekiyor. 2. bardak için şişeyi doğrulttuğunuz anda mayalar havalanıp birayı bulandırıyor. Şişeyi yan tutarken şişme hazneye maya gelene kadar dolduruyorum. Bir iki defa kaçırdım ama olsun o bile güzel sorunsuz… :slight_smile:

(direnç) #12

Afiyet ile sohbeti bol olsun :innocent:. Yarın şişelemeye başlıyorum, 15 gün sonra işk tadımı da gerçekleştireceğim bi aksilik yaşamaz isek.