İlk göz ağrım bebeğimmm

(Serkan) #1

Herkese bol köpüklü bol fermantasyonlu akşamlar dileyerek konuya gireyim.
Başlıkta yazdığım gibi ilk kitimi kurdum 2 haftadır sabah akşam takip ettiğim pamuklara sardığım bebeğim yarın şişeye girecek malum başlangıç setiyle gelen pilsner kiti kurdum.
Forumu o kadar çok okudumki özellikle talihsizlik yaşanan ve yapılmaması gerekenlerle alakalı bir zaman sonra galiba beceremedik duygusu oluşmaya başladı halbuki hiçbir sorun yokken :slight_smile: Az önce güzelimden bir çay bardağının yarısını doldurup içtim, allahım o nasıl güzel bir şey :smiling_face_with_three_hearts: bir çok konuda bahsedilen meyvemsi ekşimsi tat metal tadı maya kokusu hiçbiri yoktu. İçtiğim şey geceden kalmış sabah evde su bulamayınca mecburen içtiğim x markanın gazı kaçmış birasıydı. Şu an moralim tavan yaptı evde 10 tane kova olsa arka arkaya 10 tane kit kurarım :joy: ikinci kovada export stout var 5 gün sonrada onun canını yakcam umarım aynı güzellikte olur. Bu arada kiti kılavuza göre kurdum sıcak suda kiti eritirken çok fazla karıştırıp hava aldırmayın yazıyomuş ben görmedim çala kaşık daldım maltı sıcak suda topaklandırmıcam diye :joy: sıcaklık 19-22 arası gitti geldi çok sabit tutamadım. Şişeleyip gazlanma bittikten sonra umarım esas tadımdada aynı keyif ve heyecanla yazmak dileğiyle köpüklükalınız dostlar. Saygılı sevgiler.

(Ahmet) #2

Şişeleme şekerini 4 gr yada 750/360 2 adet kullanın ve 2 hafta el sürmeyin fakat 20. günden sonra efsane olacak çıldırmayın sakince bir şişe daha açın.

(Serkan) #3

Eyvallah hocam aynen uygulayacağım, yalnız bu işin en zor kısmı bana göre temizlik falan değil sabır :)))

(Salih Kaya) #4
  1. Hafta şişe açtım. Yok en az 1 hafta daha lazım.

(hsn) #5

Pilsner için şişede 2 hafta gerçekten bir dönüm noktası oldu benim için. İlk zamanlar daha çok maya meyve kokuları gelse de 2 hafta sonunda bunlar azalmış ve okdukça keyifli bir bira olmuş.

En çok sevdiğim ticari birayla birer şişe açıp ikisini tadimladim. Evet ticari hala çok güzel lakin benim biramda efes tombuldan daha lezzetli ama bir becks de değildi
Olsun du benim di. Bebişim di :smile:

Bizim kit biralarındaki en büyük problem kendi adıma maya kokusu ve alkol acılığı olduğunu düşünüyorum. Sanırım şeker yerine dme ile daha dengeli bir lezzet ortaya çıkar. Ama bir şeye anlam vermedim. Açtığım Becks benim biramdan bu kadar gövdesiz olmasına rağmen nasıl oluyordu o alkol acılığını böyle güzel gizlwyebiliyor?

(Serkan) #6

hocam bence her markanın özel bi formülü var bu alkol acılığını maskelemek için belli kimyasal katkılar la bunu gizlemek pekala mümkün ama uzun süren ar-ge çalışmaları sonucu bu formülü bulup gizli tutuyolar diye düşünüyorum. Ama nedense dün benim tattığım biramda hiç acılık yoktu su gibi aktı gitti eğer şişelemeden sonra acılaşacaksa gazlanırken bişey oluyo ve acılaşıyo bira diyebilirmiyiz?

(Savas Bolulu) #7

meşe fıçılarında mı saklasak biralarımızı acılığı alır belki viski misali =)

(hsn) #8

Çözümü bilen deneyimli arkadaşlardan yadım bekliyorum ben. Aklıma malt özü eklemeler başka bir çözüm yolu gelmiyor

(bakkalamca) #9

O bahsettiğiniz kimyasal madde şerbetçi otu olmasın sakın. Maya kokusu içinde kit mayası yerine kalbur üstü mayalar kullanılıp 4 hafta şişede olgunlaşma için bekliyor olamazlar mı?

(Serkan) #10

yani tekelden aldığımız biralar %100 doğal hiç katkı yok doğrumu hocam?

(bakkalamca) #11

Katkı maddesinden kasıt koruyucu vs ise hayır yoktur. Ama maliyeti düşürmek için izo glikoz şurubu , kırık pirinç gibi malzemeleri kullanıyorlar. Enzim aktivitesini artırmak için alfa amilaz ve invertaz enzimi katıyorlar. Ama bu maddelerin insan sağlığı açısından hiç bir zararı yok. Şimdi glikoz zararlı diyeceksiniz ama toz şeker ne kadar zararlı ise izo glikoz da o kadar zararlı. Sonuçta şeker işte. Şeker de alkole dönüşüyor. Şimdi bu sizin ilk biranız. Zamanla ustalaştıkça ve bir-çok üretim yaptıkça istenmeyen tadları baskılayıp , sizin beğendiklerinizi nasıl öne alacağınızı daha iyi bileceksiniz. Kolay gelsin.

(Serkan) #12

kokudan şikayeti olan ben değilimki :grin: @hsn bey dile getirdi ben fikrimi söyledim sadece. ellerimle yaptığım bira varsın azcık maya koksun köyümün mis gibi ekmek kokusu der içerim benim açımdan sorun yok ama dediğiniz gibi ustalaşıp daha kaliteli daha doyurucu daha daha daha biralarda yapmak isterim. okuyup duruyoruz ama sanırım herşey tecrübeyle sabit ilerliyor.

(bakkalamca) #13

Maya kokusu zaten zamanla azalan birşey. Siz önemsemeseniz de ikram ettiğiniz arkadaşlarınızdan geri bildirim geldikçe insan düzeltmeler yapmak istiyor. Kendi aldığım kararlar doğrultusunda evde içmeyi bıraktım. Sadece dostlarla arkadaşlarla içiyorum. Böyle olunca da artık benim değilde bizimkilerin damak tadını da hesaba katarak üretim yapıyorum. Benim kıymeti mi para veripte efes alımca daha iyi anlıyorlar. Sadece maddi değil tat olarakta büyük farklar var.

(Serkan) #14

Eveeeeetttt c.tesi günü şişeye giren bebeğimi 4. gününde bugün soğutup deneme amaçlı açtım.
Kapak açılırken tısss sesi alındı.
Gazlanma süper açalı 15-20 dk oldu sürekli olarak bardak dibinden kabarcık yükseliyo her yudumda bir ince gaz çıkarttırıyo üzerinize afiyet :joy:
Bulanıklık sıfır diyebilirim.
Maya kokusu çok az ilk yudumlarda geldi sonrasında galiba alıştığım için almadım.
Tat bildiğimiz pilsen tadı ama zamanla çok daha güzelleşeceğine inanıyorum.
Köpük takıntım yok ama en alta dün soğutmadan açtığım bir şişenin fotosunu atıyorum köpük isteyince oluyo ve kalıcı oldu ama bugün köpükten ziyade bulandırmadan dibi havalandırmadan koymak istedim bardağa.
Ben aşırı mutlu oldum bu işten export stout kovada diabolo iki kit olarak kuruluma hazır devam dostlar devam köpüksüz gazsız mayasız fermantesiz kalmayın saygılı sevgiler :wink:

Köpüklü hali biraz bulanık

(hsn) #15

afiyet olsun.

bende cerveza kurudum. sanırım şişede 10. gününde. ben yarım kilo şeker ve 1 paket açık renkli şerbetçi otlu malt özü kullandım. 8. gününde bir soda şişesi denemesi yaptım. acılığı sanırım kullandığım ş.otlu malt özü nedeniyle fazlaydı. kendime engel olma k için kota koydum. hafta sonuna kadar elimi alkollü içeceklere sürmüyorum.

içilemeyecek bir bira değil ama kuranlara tavsiyem kesinlikle ş.otlu dme kullanmasınlar.

herkese bol köpüklü biralar

(Serkan) #16

Öğrencez hocam deneye yanıla öğrencez. Ben aynı zamanda etilciyim rakı viski tekila votka stoklarım sağlam (reçetelerimde kraldır :slight_smile: ) o yüzden el sürmeme konusunda boşluk doldurcak ürün çok.
Ama şu an 4üncü şişeyi açtım sanırım harcanan emekten dolayı çok daha keyifliyim herkesin kabarcıkları bol olsun.

(GambLe41) #17

Kesinlikle katılıyorum, ben de 3.kitimde şotlu dme kullanmıştım bu kitte ve benim damak tadıma çok acı gelmişti.