İlk hata..fermantasyon başlamadı..Ne yapmalıyım?

Selam arkadaşlar

Dün nog bira kitimi kurduktan bir süre sonra farkettim ki musluk bölgesinde sızdırma var kontrol ettiğimde musluğun kırıldığını farkettim neyse ki yedekte kovam vardı acilen diğer kovaya aktarım yaptım ama 24 saat kadar ısı kontrolünü sağlayamadım +26 derecelerdeydi bugün buz şişeleriyle 20 dereceye çekebildim kova ısısını ancak 48 saat geçmesine rağmen fermantasyon başlamadı.önerileriniz nedir? Mayanın diğer kovanın dibinde çöküp kalma ihtimaline karşı yeniden maya eklesem fermantasyon başlar mı?

Merhabalar şuan aynı sorunu birebir ben yaşıyorum sizinki ne oldu çözüm bulundumu

Merhaba nog kitinde 38 saat oldu kapakta biraz şişkinlik var ama fermantasyon başladı sizin problem çözüldü mü?

Evet çözüldü endişe etmeyin havalar soğuk ondandır ben ekektirikli battaniye sardım 20 dereceye çıkardım ve sorunum çözüldü

Derecede problem yok ev kaloriferli ve sıcak o yüzden endişeliyim

Benimtahminime göre yarın akşam başlar

Gaz çıkmayışı sorununun kapak kısmından kaynaklandığını geç olsada anladım artık kitlerimi kapak çevresine streç film sararak kuruyorum. Bu arada birayı kurtardım ve çoktan bitti :slight_smile: Nog hakkında yorum yapmak gerekirse. Bence bock ve stout, nog dan daha iyi.