İlk kez bira yapacağım

(Ramazan Karahan) #1

@boraolus başlangıç setim geldi ve yarın kurmayı planlıyorum.İlk kez yapacağım için klavuza sadık kalarak yapmak istiyorum ama siz bu konuda tecrübe sahibi olduğunuz için ne gibi tavsiyelerde bulunursunuz?

(b) #2

Merhaba, hangi seti kuracaksınız başlangıç olarak?

(Ramazan Karahan) #3

İlk olarak pilsner kuracağım.

(ferhat) #4

hiç malt koymadan şekerle mi kurucaksın sadece?

(Taylan Özdere) #5

Şu konudaki önerilere bir göz atın :wink:

(Ramazan Karahan) #6

Sadece şekerle kuracağım

(Ramazan Karahan) #7

@Taylan Bey paylaşmış olduğunuz bilgileri birkaç kez okumuştum daha sonra kit siparişini vermiştim :slight_smile: bir de kit geleli 2 gün oldu ve oda sıcaklığında bekliyor bir sorun yaratır mı,dolapta mı muhafaza etmeliyim?

(Ramazan Karahan) #8

Bu gece kuracağım ilk kitimi :grinning:

(Taylan Özdere) #9

Oda sıcaklığında saklayabilirsiniz :slight_smile: Ancak çok uzun süreli (6 - 8 ay ve üzeri) saklamalar için maya poşeti ayrı olarak buzdolabına konabilir, ama onun haricinde evde serin bir yerde durması yeterli.

(Mehmet) #10

İlk kitimi ben de 1kg şeker ile Pils kurmuştum. 23lt. de sadece şeker ile biraz sulu, gövdesiz oluyor. Pils’i 1 kg. şeker ile şimdi kursam 20lt. hacimli yapardım. Kova sıcaklığına pek dikkat etmemiştim, Kovanın 25 dereceyi gördüğünü anımsıyorum. Sonuçta, hafif meyvemsi/ekşimsiydi ama ilk deneme için güzel olmuştu. Önerim; 20lt. / 20 derece.

(Can Uzun) #11

Ilk denemenizde eğlenmeye de bakın derim, sonrasında kurcalayacak, iyileştirecek çok şey bulacaksınız. Yaptıklarınızı mutlaka not edin, kaç gr ne koydunuz, ne kadar köpük oldu, şerbet hazır dediğinizde kaç dereceydi, maya atabileceğiniz dereceye inmesini ne kadar beklediniz, şerbetin tadına baktınız mı, sizce 2-3 hafta sonra nasıl olacak, gaz çıkışı ne zaman başladı, ne zaman arttı, ne zaman yavaşladı, arada aldığınız ölçümlerdeki yoğunluk değerleri hangi tarihte neydi, o ara hava sıcaklıkları nasıldı vs vs…

En zor iş beklemek olacak, bu notlarla hem oyalanırsınız, hem de sonraki denemelerinizde çoook işinize yarar.

Ek olarak, kendi acemiliklerinizi de yazın bence, mesela ben hava kilidini taktıktan sonra OG için ölçüm örneği almıştım, hava kilidinin içindeki suyu şerbete akıtmıştım, bunun bira yapmakla da alakası yok, fizik 101 :slight_smile:

(b) #12

sadece şekerle yapacaksanız 21 litreyi geçmemenizi öneririm, sıcaklık konusunu çok önemli ama zaten biliyorsunuzdur çok yazıldı forumda. Bir dahakine pilseneri 3 adet maltözü ile yapmanızı öneririm 22 litre olarak.

(Ramazan Karahan) #13

Cevaplar için herkese teşekkürler bu gece yapmaya başlayacağım içmeye hazır olunca size de birer şişe gönderirim :grinning:

(Eşşekkadaradam) #14

İçmeye hazır olunca birincisi çoook müşterisi olacak, ikincisi kiyamayacaksin: 2 bakkal birasi 1 ev birasi gibi dengeleyip iceceksin.:grinning:şimdiden kolay gelsin, bol şans ve afiyet olsun.

(Ramazan Karahan) #15

Evet arkadaşlar ilk kitimi kurdum :grinning: herşeyi harfiyen uyguladım ama hava kilidinin suyunu biraz fazla kaçırdım.Tavsiyeleriniz üzerine 21 litre olarak ayarladım ve sıcaklık 16 -17 dereceyi gösteriyor.Bakalım n’olcak :slight_smile:

(Ramazan Karahan) #16

Sıcaklık saat 06:30 da 19 derece iken saat 10:00 da 23 dereceyi gösteriyor.Sıcaklığı düşürmek için leğene su koyup 1.5 litrelik 2 adet buzu içerisine attım.Gaz çıkışı saat 06:30 da yoktu ama saat 10:00 da baktığımda başlamış,15 saniyede bir gaz çıkışı oluyor ve hiç koku yok.Sizce herşey yolunda mı ?

(tolga) #17

ilk pilsener kitimi geçen hafta cuma günü 1kg şeker ve 1 paket malt özüyle 23 litre kurdum.evim sıcak olduğundan soğutma çantasıda aldım.24 saatte bir 2 tane 1.5litrelik buz şişesi koyduğumda ısı gün boyu 20-21 derece oluyor.şişelemeye geçtiğimde soğutma çantamı yeni bira kitim için kullanacağımdan şişeleri 29 derece olan bir odada muhafaza edeceğim.bu derece sorun olurmu?

(tolga) #18

forumlarda sorun olmaz yazıyor.bende biraz fazla koymuşum…bekleyip göreceğiz

(Ramazan Karahan) #19

Gaz çıkışı 12:15 itibariyle durmuş bulunuyor :persevere:ne yapmamı önerirsiniz ?

(Ramazan Karahan) #20

Gaz çıkışı yeniden başladı ve 10 dakikalık izlenimim sonucunda 10 saniyede bir devam ediyor :grinning: