İlk Kit İlk Heyecan Deli Sorular

Merhaba arkadaslar 4 gün önce ilk kitim geldi dün gece kurdum. Aslında herşey iyi hoş brewmaker pilsener lager kurdum içine de s04 ve kit güçlendirici attım baskada bişe atmadım nese aslında suanlık herşey güzel ve yerinde aslında aklımda takılan kısım öncelikle öğrenci olmamızdan kaynaklı ölçüm seti alamadık bütçemiz yetmedi ama lakin su herkes kafasına göre süre bekletmiş kovada bizde gerçi 2 ay bekletemeyiz de :smile: su basınc cubugunda esitlendiği an tamam mıdır iş :blush:Aslında bunları hep okudum ama çocuk heyecanı gibi bekliyoruz işte

2 Beğeni

O zaman aramıza hoşgeldiniz :slight_smile: bu hobiye başlayınca insan bırkamıyor.

Hazır kitten yaptığımız zaman, eğer yönergelere uyulduysa 2 hafta gibi bir süre pilsner için yeterlidir. Vakit olmazsa 3 haftayıda çıkartır. Ben 3. Haftaya girerken şişelemiştim hala hava kilidi seviyesi eşitlenmemişti. Buda içerideki basıncın dışarıdan fazla olması ile alakalı.

Ölçüm aleti işi öğrenmek için ileride edinebilirsiniz. Yaptıkça notlar tutar ve ideal şişeleme zamanını belirleyebilirsiniz daha sonrası için.

Şişeledikten sonrada ne kadar beklerseniz o kadar güzel oluyor bence. Tavsiyem 1 ay şişede durması yönünde. Plastik şişeniz varsa gün gün basıncını kontrol edebilirsiniz. Yoksada en az 2 hafta sonra bir şişe açıp deneyin :slight_smile:

1 Beğeni

2 hafta bekletin tamamdır.

çok daha önemlisi, lütfen türkçemizi güzel kullanalım.ben sizin yazdığınızı zor anlayabildim.

7 Beğeni

@pulka Öncelikle teşekkür ederim, evet şimdi yorumunuz üzerine okuduğumda anladım ki ilkokul öğrencisinden farkım yok :blush:

4 Beğeni

Hoşbulduk, cevabınız için teşekkür ederim. Şişede 2 hafta uzun bir süre değil mi

Benim damak tadıma göre pilsner kitimde 2. Haftadan sonra içtiklerimde acılık fazlaydı benide bir miktar rahatsız etmişti bu acılık. Gazlanmada yeterli gelmemişti. Ama daha uzun süre bekleyince geçti bunlar. Hatta 4. Ay sonunda içtiğimde neden erken açtım bitirdim diye kendime kızmıştım. Birazda sizin damak tadınıza ve denemenize göre değişiklik gösterir.

1 Beğeni

Anladım lakin bzim evde o kadar uzun süre kalması demek seri üretimde olmamız demek :slight_smile:

1 Beğeni

2 hafta kovada
sonra dilediğiniz kadar da şişede bekletebilirsiniz.

Ogrenciyim dediniz ve kiti kurdugunuz yer ogrenci evi gibi anliyorum fotograflardan. Ogrenci evi denilince de aklima hijyen geldi:) hijyene dikkat edin, kitapciktaki adimlari uygulayin, sonra keyfini cikarin:)

1 Beğeni

@Sellim Yok ya fotoğrafladan o kadar anlaşılıyor mu ya :slight_smile: hijyeni sağladık elimizden geldiğince :slight_smile: aslında çamasır suyu vb temizlik malzemeleri ile temizlik yaptık ama bi aile evi değil tabii ki :slight_smile:

Merhaba bende aranıza yeni katıldım :slight_smile:
Aklıma bir soru takıldı kılavuz ve brewmakerin kılavuzu arasında mayalanma süresinde bir fark var
sizce 2 hafta mı yoksa 4-6 gün mü ?
Foto

Benim de kurduğum ilk kit sizinkisi idi.
İlk başta çok büyük hayal kırıklığı yaşamıştım.
Ancak hemen arkasına kurduğum 2. kit bu işi sevdirdi.

Öneriler ;
Tuborg veya Efes tadı beklemeyin. Daha gövdeli ve sert bir bira.
Gaz çıkışı bitse bile en az 2 hafta kovada bekletin. (Ben 13. günde şişeledim, şimdiki aklımla 20 gün beklerdim)
Şişede mutlaka fırsat verin. İlk tadımlar ile 1.5-2 ay sonrası tadımlar çok farklı.
Son 5 şişem kaldı ve yaza sakladım.
İçimi size sert gelir ise Muntos Pilsneri deneyin.

2 Beğeni

iyi akşamlar.fermantasyonun bitip bitmediğini ölçmek için numuneyi musluktanmı yoksa ölçüm seti ile gelen uzun plastik boruyu kitin kapağını açıp içindenmi almak gerekir.Çünkü musluk kitin en alt kısmındaki final yoğunluğunu oysa kitin üstünden alınan numune eğer dağılım homojen değilse farklı bir fg değeri verebilir diye düşünüyorum.Sayın ustalardan bu konuda bilgi rica ediyorum.Herkese en derin saygılar.

Ölçüm yapacaksanız fermantasyon bitmek üzere demektir, o zamana kadar mayalar kovanın altını üstüne getirmiştir, gayet homojen bir dağılım vardır. Yani musluktan alın, daha kolay olur. Daha sonra kulak temizleme çöpünü yada rulo yapılmış kağıt havluyu star sanlayıp musluğu temizleyin.

çok teşekkür ederim.iyi akşamlar.