İlk kit ve bir sonraki hakkında

İlk bira kitimi kurdum (Lager, 500 gr DME + 500 gr şeker, ilk kurulum yoğunluğu 1042, ilk kurulum sıcaklığı 20,5 derece). Bugün 4 gün oldu ve gaz çıkışı yavaşlamış durumda. Ortam sıcaklığı 21.5-22.5 derece arasında gidip geliyor. Okuduklarımdan çıkardığım kadarıyla her şey normal sanki. Bu kit ile ilgili 2 sorum olacak.

1. Forumu elimden geldiğince çok okuyorum ve sonuç olarak bu kiti kovada 3 hafta (yoğunluk ölçümlerinin ne olduğuna bakmaksızın) ardından da şişede en az 1 ay bekletmeyi planlıyorum. Şişelemeden sonra sadece tat değişimi görmek amacıyla haftada 1 şişe açarım tabi. Sorum şu : Bu süreler sizce Lager için yeterli mi ? Kovada 3 hafta fazla veya gereksiz olur mu ? 2 hafta kova + 1.5 ay şişede daha mı mantıklı ?
  2. Şişeleri de 22 derece civarı sıcaklıkta bekletmem uygun olur mu ?

İkinci konu ise bir sonraki kitin seçimi hakkında. Marketlerde satılan bir çok birayı denedim. Geldiğim nokta ben düz biraları seviyorum. Yani aroma içeren biralar çok hoşuma gitmedi. Maltın ve şerbetçi otunun tadı bana yetiyor. İçimi ne çok hafif ne de çok sert olacak. Acılık biraz olacak ama çok da olmayacak. Bir insan damak zevki konusunda bu kadar mı düz olur ? :slight_smile: İşte o benim. Malum kurduk mu 40-45 şişe ve ya beğenmezsem kaygısı. Bu nedenle içimde her ne kadar farklı kitleri deneme hevesi olsa da en azından başlangıçta “Oğlum şu maltla, mayayla, şerbetçi otuyla, sıcaklıkla vs dans etmeyi öğrenene kadar bildiğin yoldan sapma” dedim kendime. Sonuç, hangi kitleri tavsiye edersiniz ?

Bol biralı günler…

1 Beğeni

@bogutucu
Soylediginiz gibi hersey yolunda gorunuyor. Benzer olculerde ben de Lager yaptim ve 4. gun sonunda hava cikisi durmustu.
Bu benim yaptigim kitin notlari:

Coopers Lager kit kullandim ve 14 gun kova 1 hafta sise sonrasinda cok iyi bir sonuc aldigimi belirtmek isterim. Alkol orani %4un altindaydi ama senin seker oranin daha yuksek oldugu icin daha yuksek bir sonuc cikacaktir.
Bence kovada fazla bekletmene gerek yok. Siselemeden 1 hafta sonra tadim yaparak sonucu kontrol edebilirsin. Cok fazla beklemeden devamini getireceksin :slight_smile:

Siseleri oda sicakliginda tutman yeterli. Ekstra sogutucu vs kullanmana gerek yok.

Sirasiyla STOUT, LAGER, PORTER, LAGER kurdum. porterlar su an sisede 2. Lager kovada. Siralamada gordugun gibi Lager’den memnun kaldigim icin tekrar kuruyorum. Senin “duz bira” tabirine uygun bir bira olacagini dusunuyorum. 5. kit icin Pilsner denemeyi dusunuyorum.

1 Beğeni

@bogutucu bende düz içiciyim, %100 Malt Pilsner Tavsiyeleriniz burada açtığım konudaki ilk mesajda bahsettiğim kurulumun tadı çok güzel oldu.Yeterli acılık, ideal köpük, güzel renk, maya kokusu yok, içimi gövdeli ve çok zevkli oldu. 2. kiti bu tavsiyemde olduğu gibi yaparsanız pişman olmayacağınızı garanti ederim :wink:.

@onuradak Cevap için teşekkürler. Ancak bahsettiğiniz kit maalesef stoklarda yok. Bu durumda sorum herkese: Hangi pilsner kiti ?

gercekten inanmıyordum ama pastörörize bira tatsız gelıyor artık neden bilmiyorum ama ılk başta bende pılsner yaptım ikincisi export onu bi bardak içebildim çünkü kovadan arkadaşlar içmiş senin biran …