İlk kit ve tavsiye ihtiyacı

Arkadaşlar merhaba,

İlk kitimi 24.01.2017 salı günü Muntons Continental Lager Kit + 1 kg şeker olacak şekilde kurdum. Daha önceden tecrübe sahibi olmadığım için ilk kiti tarife göre yapmayı uygun gördüm. Fazla uzatmadan sormam gerekene geçiyorum. İlk 4 gün yoğun bir şekilde, son 2 gündür dakikada 1 veya 2 gaz çıkışı gözlemledim.Sıcaklık ilk günden itibaren stabil bir şekilde 21 derecede. Dün öğlen ilk kitin heyecanı ve şeytanın dürtmesi ile yoğunluk testi yapmaya karar verdim :slight_smile: ( Bu arada kurulumu yaparken ölçüm setim olmadığı için OG’yi ölçemedim).

Resimlerde de görülebileceği gibi 1006 gibi bir değer ile karşılaştım. Az önce yaptığım testte yine aynı sonucu aldım. Sizce şu anda yapmam gereken nedir? Herhangi bir acelem yok kovada bekletebilirim. Tavsiyeleriniz nelerdir?

(Bu arada test yapıldıktan sonra tadını da kontrol ettim gayet iyiydi.)

1 Beğeni

Bana sorarsan bikaç gün daha kovada kalması tortunun dibe çökmesi ve berraklaşması için iyi olur yok illa şeytan dürtüyorsa bas git gitsin pıçaaa :sweat_smile:

2 Beğeni

@asildikmen
Çektiğiniz resimde yoğunluk ölçer ölçüm kabı kenarına değiyor.
O ölçüme pek güvenmeyin bence.

Bir de kenara değmeden ölçü alsanız daha iyi olur.:blush:

1 Beğeni

Hidrometreyi o kaba bırakınca en yakın kenara yaslanıyor hemen. Ben geçen ilk kitimi kurarken 5 dk kadar denememe rağmen kenarlardan uzak bir şekilde sabitleyemedim. Bi numarası varsa paylaşırsanız seviniriz.

Aynen bu şekilde oluyor denemelerime rağmen!O zaman ben hidrometre ölçümüne güvenemem bu mudur :slight_smile: Bu arada direk köşeye değmiyor ama illaki eğik duruyor.

Merhaba

Pastif şeffaf boru tam oturmamış kanala.İyice bastırın.Kırmayın tabi çok güç kullanıp.Bende de yan duruyordu boru tam oturmamıştı

1 Beğeni

Birde düz zemine koyun.Lavabonun içinde sanki

1 Beğeni

Fotografı çekmek için lavoboya aldım o sırada,ben şimdi tekrar yapayım şu ölçümü içim rahat etmedi :slight_smile:

1 Beğeni

Aynen;
kabımız tabandaki plastik sarı yuvaya tam oturacak ve
ölçüm için düz ve terazili bir yüzeye koyacağız.

Aksi halde kap kenarına temas olursa serbest yüzme (sıvının kaldırma kuvveti ile) yapamayacaktır ve sağlıklı değer vermeyecektir.:blush:

Mermer bankoda, şeffaf boru kontrol edildi, hidrometre ortaya alınmaya çalışılsada inatla azda olsa köşeye kaçmaya çalışıyor ama sonuç aynı :slight_smile:

1 Beğeni

Bu ölçüm daha sağlıklı görünüyor.:blush:
Ölçüm kabına “temas” yok.:blush:

1 Beğeni

Ben 5 günlüklen şişelemiştim.Gaz çıkışı 15 dk yı buluyordu.Gazı az vardı ve şişeledikten son 15 günde tam oturdu.1 Haftada stokları bitirdim.Arkadaş ortamımı değerlendireceğim tekrardan :joy:

1 Beğeni

Evet bende de o şekilde bir ortam var :slight_smile: Ben keyfi tükettiğim halde çevremdeki arkadaşlar sağolsunlar bir haftaya tüketirler :slight_smile: Ben biraz daha bekletme kararı aldım, sonuçta fazla durmasının zararı yok yararı var. Teşekkürler.

1 Beğeni

kesinlikle bekleyin derim. Olgunlaşmanın şişede de yapılabileceği düşünülüyor genelde ve bu doğru tabii. Ama şişedeki olgunlaşma ile kovadaki olgunlaşma tamamen farklı. Hidrometre üç gün üstüste aynı değeri gösteriyorsa bu fermentasyon bitmiş demektir. Fermentasyonun bitmesi, şerbetin içinde artık mayanın yiyebileceği şeker kalmadığı anlamına gelir ama mayanın işinin bittiği anlamına gelmez. Şeker bulamayan maya, varlık nedenini, yani hayatta kalıp çoğalma edimini sürdürebilmek için bu kez hızlı fermentasyonda ürettiği istenmeyen yan ürünleri tüketmeye başlar. Yani bir anlamda yemekten sonra yemeği yediği masayı temizlemesi gibi bir şey. Şişe olgunlaşmasında ise maya, şişeye koyduğunuz şeker nedeniyle bu artıklara muhtaç değildir ve temizlik işini yapamaz.

3 Beğeni

Merhaba,
Ben de ilk kitimi kurdum. Bugün 15 gün oldu ama hava kilidimdeki su hâlâ eşitlenmedi? Sıcaklık 20 ile 23 derece arasındaydı. Daha beklemem gerekiyor mu?

Su eşitlenmesi, gaz çıkışı olup olmaması, bunlar mayalanmanın durumu hakkında sadece fikir verebilir ve kesin herhangi bir sonuca ulaşmak için yeterli değil. Mutlaka bir hidrometre edinin. Size mayalanmanın durumunu söyleyebilecek araç o. Bu sorunuzun yanıtı değil tabii, sadece bir tavsiye. Beklemek hepimiz gibi bana da acayip zor geliyor. Şeytan sürekli dürtüp hadi diyor ama inanın bu hobide de temel gereklilik sabır. Beklemekten zarar gelmez. Bazı Belçika mayaları hariç, genç biranın maya üzerinde kalmasının sakıncası yok. Otoliz çok uzun süre gerektiren birşey. Bence bir hafta daha bekleyin. Pişman olmazsınız. Ama dediğim gibi, mayalanmanın bitmesi için değil, mayanın temizlik işini yapması için de beklemek gerek ve size mayalanmanın durumunu sadece hidrometre söyleyebilir.

Bu durumda bir hidrometre edinmekten ve beklemekten başka bir çarem yok sanırım. Çok teşekkür ederim