İlk kitim: alkol oranı ve depolama sıcaklığı

Merhaba. İlk kitim " Muntos premium pilsner"i 21 Ocakta, 21C’de, 1kg şeker ve 1040 OG ile 22lt olarak kurdum. Tavsiyeleri dinleyip 3 hafta bekledim. Fermantasyon süresince sıcaklığı 19-21C aralığında tuttum ve 11 Şubatta 700/360x2 şeker ile şişeledim. Şişelerken tadına baktım, genelde bahsedilen maya tadı/kokusu almadım, gazı kaçmış bira gibiydi. Gayet memnun etti beni. Merak ettiğim birkaç konu var, yardımcı olursanız sevinirim.
1-Şişelerken FG 1000 olarak ölçtüm. Hesaba göre % 5,25 alkol ediyor. Sanırım %0,5 civarı da şişeleme şekerinden gelecek. Toplamda %5,75 ediyor. Kit özelliklerine göre yüksek gibi. Şişede bekleme aşamasında tadında bir acılığa neden olur mu?
2-Şişeleri bekleteceğim yer 23-25C civarı. Sıcaklık fazla mı ve tadına olumsuz bir etkisi olur mu?
Şimdiden teşekkürler.

%5.30 daha doğru. Şişe şekerinde verdiğiniz değer binde 5 :wink:

1-2 hafta bekletmenizde problem olacağını düşünmüyorum, en azından deneyimlerim bu yönde. Daha fazla aynı sıcaklıkta bekletmeniz durumunda aşırı gazlanma olabilir, imkanınız varsa daha uzun süreler için 15-16 derece civarında dinlendirmenizi tavsiye ederim. Tadına etkisi konusunda fikir yürütemiyorum ne yazık ki.

Binde 5 = yüzde 0,5 olarak düşünmüştüm ben. O zaman hiç etkisi yok gibi.

Teşekkürler, ideal olan fermantasyonda olduğu gibi 20 derece civarı sanırım.

John palmer’ın how to brew kitabına tekrar baktım, şişeleri gazlanma için 18-24 derecede iki hafta bekletmeyi öneriyor. Sonrası için soğuk bir yere koymaya gerek yok demiş ama 14-18 derece arası mahzen sıcaklığının uygun olduğu benim kişisel görüşüm ve uygulamam. Kesinlikle yapmamamız gereken şey şişeleri floresan ve güneş ışığına maruz bırakmamak. Keyifli biralar dilerim.

2 Beğeni

Şişelerin üzerine kalınca bir örtü örmüştüm zaten karanlık için. 2 hafta sonra daha serin bir yere almak gerekecek. Bilgi ve tavsiyeler için sağolun.

1 Beğeni

Evet, şişe şekerinin alkole etkisi binde birkaç seviyelerinde… lafını etmeye değmez yani :slight_smile:

Şişeleri saklamaya gelince… tecrübeyle sabit oda sıcaklıklarında (21-25 derece) çok daha hızlı sonuç veriyor… Daha düşük sıcaklıkta daha uzun süre bekletmeniz gerekecektir aynı seviyede karbonasyon yahut tadın olgunlaşması için…

Doğru anlaşılması adına edit: 4 gr kullandığınızda % 0,4 artış elde edeceksiniz, evet… benim önemsiz olarak kastettiğim şey artışın kendisi… yani biranıza hiç şişeleme şekeri eklemeyecek olsaydınız o zaman 0,4’ün bir önemi olurdu fakat biranıza illa ki stiline uygun şekilde bir miktar şeker ekleyeceksiniz… Bu 3 gr olur ya da 5gr olur… 3 ve 5 gr arasındaki fark önemsenecek bir fark olmaz demek istedim.

Sayin ersan okur ilk yaptiginiz hesap ortalama olarak dogrudur ve binde beş yüzdelik ifade ile %0.5 olarak yazilir.%5 lik birayı 5.5 yapar, yani onemsiz degildir.
Sunu aciklamak isterim ideal sartlarda 1 litrede 20 gr şeker %1 alkol oluşturur. Buda 50 cl şişe başı attiginiz 4 gr şekerin %0.4 alkol uretmesidir. Tabi şişelerin kapalı oldugu bir ortamda bu biraz daha azalabilir.

5,75 iddialı bir hesap olmuş her durumda :slight_smile: Ortalama olarak 5,5 gibi olacak o zaman. Zaten benim için alkol oranından çok, keyifle içilebilen bir bira olması çok daha önemli. Şişeler için yaptığım etiket üzerine alkol oranı olarak ne yazacağımı da öğrenmiş oldum. Teşekkürler

Üzüldüğüm şu oldu yanlis bilgi, bilgi vermekten daha kotu oluyo bazen. Arkadaslarin cok iyi niyetle cevapladiklarina eminim.Ama özellikle sizin ortalama doğru hesabınıza ragmen sizi bile istemeden yaniltmalari bu formu takip eden belki binlerce insanida yanlis bilgilendiriyor.

2 Beğeni

Matematiğim her zaman kötü oldu, hatta bu yüzden işletme fakültesinden de atıldım ama yaptığım hesapta nasıl yanlışlık var ki diye düşünüp normal insan hesabı yapınca yanlışı gördüm :slight_smile:
%5.25 = 5.25/100 = 0.0525
%0.5 = 0.5/100 = 0.005
0.0525 + 0.005 = 0.0575 = %5.75

Ben de diyorum benim biralar niye çarpıyor bu kadar diye :stuck_out_tongue:

2 Beğeni

Biraz matematik, biraz kafa karışıklığı sonucunda doğru yolu bulduk sanırım :grinning:

2 Beğeni

peki bu bekletme süreleri lager mayaları ile yapılan kitlerde de geçerli mi?

Lager tanımlaması Almanca Lagern kelimesinden geliyor ve anlamı depolamak, saklamak. Eğer lager mayası ve kurallarına uyularak yapılan bir biraysa, en az ale kadar hatta daha uzun sürelerde dinlendirilmelidir. Aslında bunlar genel kurallar olsa da damak zevkinize göre bir haftada da keyif alabilirsiniz, üç dört ayda da.

ben lager koşullarında kovada 3-4 hafta fermante ettikten sonra yine 2 ay kadar lager koşullarında şişelerde bekletiyorum sonrası icin oda sıcaklığında mı yoksa 5 derecede buzdolabında mı bekletmem gerekiyor ona karar veremedim bir türlü

Buzdolabında bekletmeye gerek yok benim fikrime göre, maya aktivitesinin çok yoğun olmayacağı ancak tamamen de durmayacağı bir ortam sıcaklığı biranın olgunlaşması için uygun diye düşünüyorum. Ben kendi adıma 15-16 derecede tutuyorum.

Merhaba,

Ben ilk kitimi geçen aylarda yaptım. 15-20 gün kadar biraları oda sıcaklığında tutuyordum. Yaklaşık 21 derecede. Biraları içmeden 2-3 saat önce buzdolabına atıp öyle içiyordum.Gazlanma gayet güzeldi. Sonra biraları soğuk bir ortama aldım. 7-8 derece civarı. Geçen akşam açayım dedim. 3 tane içtim. Gazlanma gitmiş gibiydi. Bira köpürüyor fakat içinde fazla gaz kalmamış gibiydi. Şimdi tekrar biraları oda sıcaklığına aldım. Acaba bu gazlanma uzun süre soğukta beklediği için mi gitti?Umarım oda sıcaklığında tekrar düzelirler.

benim 15-16 gibi bir şansım yok evim cok sıcak olduğu icin şarap dolabı satın aldım ama bir kitide max 2 ay tutabiliyorum sonrasında dier kite geçmem gerekiyor illaki o yüzden ya 25-26 derecede oda sıcaklığında beklicek ya da 5 derecede buz dolabında başka seçeneğim yok

Bu durumda buzdolabı seçeneği mantıklı görünüyor. 2 hafta 24-25 derece gazlanma için, sonrası 5 derece buzdolabı.