Ilk kitim için yardım lütfen

merhaba sevgili butik biracılar… heyecanla kurduğum ilk pilsner kitimin 3. günü… 20 derece civarında devam ediyor macera… hiç extra bir işlem yapmaksızın 2. hafta sonunda şişelemem ve bir hafta daha beklemem yeterli değil mi? şişeleri buzdolabına soğutmak için ne zaman alabilirim acaba?

1 Beğeni

Merhaba öncelikle hayırlı olsun :slight_smile: Pilsner kitiniz için ısı normal . Ama 2 hafta yerine 3 hafta beklersiniz şişelerde patlama riskini en aza indirirsiniz. 3 hafta sonunda siseleyip 2 hafta yine 15-25 derecede tuttuktan sonra daha iyi olduğunu okudum forumda. Kitapçıkta 1 hafta sonra içilebilir diyor ama beklemek tadını tam oturtuyor. Ben Pilsner kitimi 3 hafta sonunda siseledim . Bugün siselemenin 4. Günü. 1 hafta olunca bir siseyi sırf meraktan açıp bakacağım :slight_smile: ama geri kalanlar için 2 3 hafta geçmesini bekleyecegim…

2 hafta kova arada ani bir ısı düşüşü olmaz ise yeterli. 2 hafta aynı ısıda şişede sonra 3 gün dolap da. Ancak bu içilebilir hali. 1.5-2 ay şişede bekledikten sonra ciddi tad farkı ortaya çıkacaktır. Şimdiden afiyet olsun.

1 Beğeni

yaaa… çok ama çok mıralim bozuldu şimdi… yani daha çok vakit alıcak biralarımızın tadım ve içim aşaması…:slight_smile:

2 hafta kovada yeterli, fazladan 1 hafta daha durmasi olgunlasmayi hizlandiriyor deniyor. Ben hep 2 hafta tutuyorum kovada. Sisede ise 1 aydan once acmayin derim :slight_smile:

şişeledikten sonra da 1 ay sabredebilene helal olsun:)

Evet o kisim cok zor :slight_smile: ilk kitimi siseledikten bir ay sonrasinda butun siseleri icmistim ama artik donguyu yakaladigim icin bekliyorum :slight_smile:

Rutine girdikten sonra bekliyorsun.
Şu anda tek bir şişesinin tadına bile bakmadığım 1 aydan fazla şişede bekleyen 3 kitim var.
Yazada stoklanmak lazım.

Bu arada ilk kitimi unutamam. 2 hafta kova 1 hafta şişe 3 gün dolapta bekledikten sonra “Iyyyk bu mu ya ev birası” demiştim ve ciddi vazgeçmeyi düşünmüştüm. O kitin son şişesini geçenlerde büyük bir törenle “hımmmmm” diyerek içtim. Hatta eşimle de papaz oldum ona bırakmadım diye.

Zaman geçince ve bu işte kalıcı iseniz mutlaka ciddi not tutun. Kitler artınca ne neydi diye bakmanız gerekebiliyor.

1 Beğeni

umarım o günleri de görme şerefine erişiriz…:wink: