İlk kitim ve yaptığım hatalar

İlk kitimi yaparken gerek acemilik, gerek heyecandan bazı hatalar yaptım. Bunlar yüzünden şu anda şişede bekleyen biralardan şüphelerim var.

-Biraları şişelerken 30 tanesini bir gün şişeleyip hava kilidini takıp, geri kalanları sonraki gün şişeledim. Bu bir sorun yaratır mı?
-Biraları doldururken hava kilidini çıkarmadan yapmıştım. Bir süre sonra bir miktar suyun hava kilidinden içeri girdiğini gördüm. Acaba mikrop kapma gibi bir durum olmuş mudur?
-Kiti hazırlarken suyu arıtmadan doldurdum. Annem arıtmanın 20 litre olduğunu söylemişti ama 10 litre çıktı. Haliyle 10 litre suyu yavaş yavaş doldurduktan sonra bittiğini anladım ve bakkaldan 10 litre su alıp ilave ettim. Aradaki bekleme ve yavaş doldurma sorun olur? Tadını etkiler mi?

1. “Sorun olur mu”, cevabı çok açık bir soru. O birayı içene kadar bilemezsiniz. Benim tahminim bozulma gibi bir durum olmaz, ama oksidasyon yüzünden ikinci partinin tadı biraz daha kötü olabilir (o da belki)
  2. Büyük ihtimalle sorun olmaz.
  3. Çok büyük ihtimalle sorun olmaz.

Zaten forumda, gruplarda sorulan soruların %99’un cevabı “Büyük ihtimalle sorun olmaz” oluyor :smiley: Ama olabilir de :stuck_out_tongue:

3 Beğeni

Teşekkürler. Bekleyip görücez bakalım :smile:

1- Fermantasyon sonucu alkol çıktı ortaya ve bu alkol bozulma riskini oldukça aşağıya çekiyor… hava kilidinden siz dolum yaparken içeri giren hava sizin kalan biranızı bozmaya yetmiş midir? Bence hayır…

2- 1.soruyu hava kilidini çıkarmış olduğunuz varsayımıyla cevaplamıştım halbuki… Sıkıntı yok… Hava kilidine her ne koyduysanız bir kere onu kovanın içine doğru çekmiş yani birayla karıştırmış oldunuz… Umuyorum ki ya kaynatılmış su, ya starsan, ya da votka falan vardı kilidin içinde… Çeşmeden su koyduysanız kilidin içine… Yakın tüm gemileri… bir de ağıt yakın…

3- Aradaki beklemeden sorun olmaz… Açık ve beklemede kalması kontaminasyon yani bakteri üreme riskini arttırır elbet ama sıkıntı olacağını düşünmüyorum. Tadını etkileme konusuna gelince bu son derece göreceli mevzu… Lakin arıtmadan gelen su sıfır mineral taşır iken, bakkaldan aldığınız su daha mineralli bir yapıya sahip muhtemelen… Suyun mineral yapısının sonuca etkisi elbette var ama bu farkı siz hissedebilir misiniz orası belli değil… :smiley:

Selamlar,
Haluk

1 Beğeni

Cevabınız için teşekkürler :slight_smile:

Bir ay oldu, 2. haftadan sonra her hafta 1 tane açtım. Biranın tadı normal bira gibi ama gaz ve köpük konusunda sıkıntılar var. Bunun da nedeni şişeledikten sonra ortamın soğuk olması oldu sanırım. Yine de içiliyor gerçi.

Diğer kitlerimde şişeledikten sonra sıcaklığa daha çok önem vericem, bu hataları da bi daha yapmam zaten :slight_smile: