Ilk kitim , yaptigim bazi hatalar .. yardim lutfen

Merhaba arkadaslar , Ilk kitimi kurali 5 gun oldu. Yaptigim bazi hatalardan bahsetmek istiyorum . Oncelikle kiti acarken konserve acacagim olmadigi icin bicakla acmak zorunda kaldim ve bicagi starsunlamadan daldirdim ve malesef temas oldu . Daha sonra hatamin farkina vardim , baska bicagi starsanlayip devam ettim. 2. hatam hava kilidine kaynamis sogumus suyu bardak araciligi ile koydum (yine bardagi starsunlamadim ) Ama hava kilidini stursanladim icinde kopuk vardi baya umarim mikrop varsada oldurur. 3. evde kucuk cocuk oldugu icin kovayi mecbur olarak kovayi saklamak zorunda kaldim , koltugun arkasina koydum yerde duruyor bazi arkadaslar yerdeki sogugu alabilir demisler ama 21 - 22 - 23 derece arasinda sicaklik.4. benim canavar oglum ne yapip ne edip kovayi gormus nasilda girdiyse koltugun arkasina girmis :)) odaya girdim hava kilidinin kapagini cikarmis parmagini sokuyordu (2 defa oldu bu olay) stursanla durulayip tekrar su doldurup koydum. Fermantasyon devam ediyor, hafif eksimtrak bi koku var elma mi desem zeytinmi desem .Sizce nasil bi umut varmidir ?

hiçbirşey olmaz. bu kadar kasmaya gerek yok temizlik konusunda :slight_smile:

Heyecan ve acemilik olunca panik oluyor insan :slight_smile: icimi rahatlattiniz bi nevi sagolun

Bunlar küçük şeyler büyük bir hata değil. Biranız her türlü olur. İlk yaptığımda ben de bıçağı direkt daldırdım ama mis gibi bira oldu. Şimdi bazen kovayı bile starsanlamıyorum :wink:

oh iyi ozaman bide ilk deneyimde husran olmasin dedim :slight_smile: cok tesekkurler yorumlar icin

Ben kit tenekesini kovaya düşürmüştüm sonra baya elimi daldırıp aldım starsan falan yok tabi hiç birşey olmadı ama yinede daha dikkatli olmakta fayda var

2 Beğeni

Hahaha abi bazen çok kasmaktan ne işler geliyor başımıza o yüzden artık çok rahatım kitleri kurarken. Baya baya saldım :smile: Şimdilik bir sıkıntı olmadı.

Kiti kurarken bir yandan da maç izliyordum quaresma bir gol kaçırdı o heycanla düşürdüm tenekeyi :slight_smile: ilk kitimi baya cerrah titizliğinde yapmıştım bone takmayı bile düşünmüştüm :slight_smile: şimdi gayet rahatım daha bir sorun yaşamadım

3 Beğeni

Kovadaki malt ve su 40 derece iken mayaları atmadığınız takdirde, biranız her türlü olur :slight_smile: Ama tadı kesinlikle farklılık gösteriyor siz şu an ilk kitiniz olduğu için rahat olun, zaten her türlü seveceksiniz. Ama ileriki denemelerinizde biraz daha dikkat edin derim :slight_smile:

1 Beğeni

Yer izin veriyorsa kova ile gelen koli kutusunu ters çevirip kovaya geçirebilirsiniz. Koli kapaklarını dik tutup geçirin.
Meraklı minikler için korumalı çözüm olur.

Ekşimtrak koku normal, zaman geçtikçe alışıp hastası olabilirsiniz, sizin dışınızdakiler ne der bilemem.

Bir sonraki kurulumda detaylara daha dikkat ederseniz keyfiniz artar.

Kutuyu ters geçirme güzel fikir :+1: Tüm yorumlar için teşekkürler

Bunlar küçük şeyler de kovayı star sanlamamak büyük bişey biraz dikkatli olmak lazım.