İlk kitimi kurdum

Merhabalar 2 gün önce ilk biramı setin içinde gelen coopers pilsner ile setten çıkan tarife uygun kurdum ancak daha sonra ürünlerden bu kitin özelliklerini incelediğimde kite ek olarak 2 paket kuru maya ve şeker yerine dme ile kurulması öneriliyor ne dersiniz bu duruma

Bahsettiginiz konu tamamen tercih meselesi ancak ilk kitinizi kuruyorsaniz en basiti ile baslamak bence en guzeli daha sonra isin fantazisine kacmaya baslarsiniz. Soyle bir ayrim var bence 2 tipte pilsener ictim sekerle yapilan ve kuru malt ozu ile yapilan. Ikiside oldukce lezzetli ancak kuru malt ozu ile yapilan biranin kopugu asidi daha yerindeydi ve daha oturmus bir bira gibi geldi bana. Seker ile yapilan biraz daha su gibiydi ama yine de guzeldi. En basit ornegi ticari olarak satilan biralar ile karsilastirin. 1 tane tombul sise alin bir tane %100 malt. Lezzet farkindan durumun farkina siz karar verin :slight_smile:

1 Beğeni

Peki ekstra 2 paket daha maya için ne diyorsunuz

bu konu ile alakali cok fazla bilgim yok ancak bir Biyomuhendis olarak senin icin yorum yapabilirim. canli organizma miktariniz arttirmaniz demek kovada bulunan besinin yani sekerin cok hizli tuketilmesini saglamak demekdir. bu durumda yeterli fermantasyon seviyesine ulasmadan kova icindeki besinin tukenmesine sonuc olarak canli organizmalarin besin kitligina girerek olmeye baslamasi ve biranin tadinda bozulma meydana gelebilecegini dusunuyorum.

1 Beğeni

Coopers pilsner in özelliklerinde yazmış da o yüzden merak ettim

simdi tekrar kontrol ettim ancak coopers pilsenerde 2 paket maya dedigi ibareyi goremedim acaba 2 paket kuru malt ozu ile karistiriyor olabilir misin?

1 Beğeni

Pardon haklısınız karıştırmışım

Kiti açarken konserve açacağını starsanlamayı unutmuşum umarım sorun olmaz kova üzerindeki derece 15 17 arasında gidip geliyor bugün 2. gün dakikada 5 6 kere gaz çıkıyor hiç fokurdar şekilde gaz çıkmadı umarım herşey yolundadır

Yolunda görünüyor, ancak sıcaklığı 20 dereceye yaklaştırmaya çalışın, aksi halde fermantasyon daha uzun sürecektir.

1 Beğeni

Merhaba bende az önce ilk kitimi kurdum… hava kilidini cizgiye kadar su ile doldurdum fakat 5-10 dk icinde su sol tarafa toplanmis görunce sasirdim bu neden olmus olabilir

Tecrübem yok ama bu kadar kısa sürede hava çıkması fermantasyondan ziyade kova içinde başka bir basınç artışından olabilir kova kapağına bastırmak gibi

Aldığım kit lager tipi kova üzerinde lager için maximum 16 derece işaretli

çünkü çalışkan mayalar çoktan işlerini yapmaya başlayıp fermantasyonu başlatmışlar, muhtemelen siz bu satırları okurkende kabarcıklar çıkmaya başlamıştır hava kilidinden herşey yolunda :wink:

1 Beğeni

O sıcaklığın sağlanması ev koşullarında zor olduğu için bütün kit mayaları Ale maya olarak geliyor bu nedenle forumdaki ilgili konularda hep 18-22 derece tavsiye ediliyor.

1 Beğeni

5-10 dk cok kisa bir süre degilmi suyun sol tarafa toplanmasi için

Bugün 21. Gün dün ölçüm yaptım 1008 çıktı tadıda bana göre çok iyiydi ama hala dakikafa 1 - 2 gaz çıkıyor ne yapayım şişeleyeyim mi bekleyeyim mi