İlk Kitimi Yaptım - Acemiliğimden dolayı bir hata yaptım lütfen yardım

(Umut Dayıoğlu) #1

Merhaba, aylardır forumlardan takip ettiğim ve büyük bir heves ile yapmak istediğim ilk evde bira yapım serüvenimi sizlerle paylaşmak istiyorum.

Sipariş verdiğim 1 adet Başlangıç Setim, 1 adet Bira Yapım Setim ve 1 adet de Bock bira kitim dün elime ulaştı. Akşam büyük bir hevesle eve koşup önce malzemeleri güzelce temizledim. Sonra forumlardan ve deneyimi olan arkadaşlarımdan edindiğim bilgilerle, hiç kişisel yorum getirmeden, kitapta ne yazıyorsa hepsini harfiyen uygulayarak ilk kitimi (Pilsner) yaptım ve odaya aldım. Bodrum’da yaşıyorum ve evde sadece elektrikli ısıtıcı ile çok rahat ısınıyoruz. Ancak kovayı muhafaza edeceğim oda sıcaklığı 18,8C olduğu için kovayı battaniyeye sardım. Kovanın iç ısısı 20,5C idi. Saat 21:30

Sonra ikinci kitim olan Bock kitini kurmaya geçtim. Bu kiti de sorunsuz bir şekilde hazırladım. Ancak Bock kovasını ilk yaptığım Pilsner kovasının yanına götürdüğümde korkunç bir şeyle karşılaştım. Pilsner kovasını battaniye ile sararken musluk açılmış ve 4 lt kovadan yerlere akmış!!! Hemen musluğu kapattım ama seviye 19lt’ye düşmüştü bile :frowning: Kovaları kaldırıp yerleri temizleyip bu sefer daha dikkatli bir şekilde kovalarımı odaya yerleştirip battaniyeye sardım ve öylece bıraktım. Saat 23:00

Sabah 07:30 iki kovadan da gaz çıkışı başlamıştı. Oda sıcaklığı 16,5C Kova sıcaklığı 18,8C Elektrikli ısıtıcıyı açıp ısıyı arttırmaya başladım.

Kafamı kurcalayan mesele 4 lt kaybım olan Pilsner kitimde bir sorun yaşar mıyım? Şimdiden teşekkür ederim :smile:

(yiğit) #2

Yaşamazsınız, homojen hale gelmiş sıvıdan 4 litre kaybettiniz. Her şey eşit oranda azaldı.

(Umut Dayıoğlu) #3

Benim de tahminim o yöndeydi ama sizden duymak içimi rahatlattı. Teşekkürler :smile: