İlk kitte biraz moral bozukluğu

(ömer Fırat Gürbüz) #1

Meraba arkadaslar baslangic kitiyle kurdugum ilk birami 20. gununde siseleme yaptim ancak biranin tadi biraz aci ve cok bulanik bu yuzden biraz moralim bozuldu ama insallah icilir duzeyde olur bir hafta sonra ilk icimimi yapmayi dusunuyorum bakalim bulanikligi ve aciligi gidecekmi onlarida burdan paylasirim.

(Yakup Cansever) #2

1 hafta 10 gün içinde rengi berraklaşıcak ve 2. haftadan itibaren gazlanmış olacaktır. Denemelik olarak 10. günden itibaren bir tane açabilirsiniz ama tavsiyem 1 aydan sonra içmeye başlamanız. Çünkü 1. ayın sonunda keşke daha önceki şişeleri açıp içmeseydim diyebilirsiniz.

(Şişede Enaz BİRAY) #3

Daha şişede bekletmeden denerseniz moraliniz tabi ki bozulur.
En az 3 hafta şişede bekleyin, sonra dolaba alıp güzelce soğutun ve içip öyle fikrinizi belirtin…

(ömer Fırat Gürbüz) #4

Aslinda bulanik olmasi birazda muslugun dipteki tortuyu siselere aktarmasi gibide geldi bana.Mesela muslugun ic tarafina tulbent gibi bisey gecirilse bu sorun bayagı bi azalir diye dusunuyorum belki daha sonraki kitlerde deneyebilirim ozellikle son 3-4 sise tamamiyle tortuyu siseye aldi dokmeyede kiyamadim onlar biraz daha gec olgunlasabilir neyse iki hafta daha beklicez

(Şişede Enaz BİRAY) #5

Tülbent ile süzme gibi bir yol sıvıdaki mayaların şişeye geçişine engel olup şişede gazlanmayı engeller.
Müdahale etmeyin, şişede dik şekilde beklettikçe tüm tortu dibe çökecek ve berrak bir biranız olacak, size sadece şişeden bardağa koyarken dipte kalan azıcık kısımı bardağa koymamak kalacak.

(Kamil) #6

gecen ay ilk kitimi kurdum muntons pilsener. 8 veya 9. gününde su seviyesi esitlenmisti.ölcüm alayım dedim 1006 civarında cıktı.siseledim.tabiki.{bundan sonra 2 veya 3 defa ölcüm almayı düsünüyorum biraz aceleci davrandım :)} siselerken 3 tane dolaba attım.neyse isim bitti birazda dolapta sogudu biralar.gece icmeye basladım.tam bildigin sarap ama maya kokusu o kadar fazla ki tiksinerekte olsa ictim.aradan 2 3 gün gecti biraz daha attım dolaba yok gene tadı oturmamıs ama gene onlarıda ictim.5 veya 6.günden sonra hic daha markete gitmedim.kendime sasırdım nasıl böyle bir bira ürettim diye .butik biraya tesekkürler ayrıca.gelen misafirler olsun ben olayım cok güzeldi icmeye doyamıyorduk.su an son biramı iciyorum.böyle güzel bir ürün dayanmadı fazla.yani 1 haftadan sonra yavastan icilir diye düsünüyorum tad oturuyor köpüklenme gazlanma iyi yani bana kalırsa.su an son birami iciyorum .12 gün falan kaldı sisede.o bile enfes.merak ediyorum uzun süreler sisede kalırsa nasıl tadlar cıkar diye.döngüyü saglasam bekletecem umarım önümüzdeki kurulumlarda.

(çetin ergun) #7

Merhaba,
bence kovada iki hafta,şişede en az iki hafta ,bekletip,sonra buzdolabına koymalı ve hiç olmazssa ertesi gün içmelisiniz.Bütün tecrübeler böyle gösteriyor.Bende ilk kitimi yaptım,iki hafta kovada beklettim.sonra şişeledim ve iki hafta bekleyeceğim.
Bu arada kova ısısı ne seviyelerde idi…?
Güzel biralar dileğiyle

(ömer Fırat Gürbüz) #8

Bugun sisede 5. gün.Baktıgımda bayağı bir berraklaşma görüyorum buda moralimin yükselmesini sağliyor.

(Ser Arthur Dayne) #9

Marketten aldığınız ticari biralar ile karşılaştırmamak lazım. Özellikle ilk denemelerde ürettiğimiz biralar, istisnalar hariç adı Pilsner vb. olsa da kullanılan maya vs itibariyle daha farklı bir bira türünün örnekleri oluyor. Hem şişede bekletmeden içmeniz (ben öyle anladım) hem de farklı beklenti nedeniyle hayal kırıklığı olabilir diye düşünüyorum. Özel bir termo süreç ve maya kullanmadan ürettiğiniz biranın muhtemelen ale olacağını düşünüyor ve damak tadınız ile beklentinizi buna göre kurgulamanızı salık veriyorum. Umarım yardımcı olabilmişimdir. Benim ilk başlangıç kitim, ilginç bir şekilde ürettiğim en berrak ve etkili biralardan biri olmuştu. Siz de sabırla bekleyip tüketirseniz eminim ortaya daha güzel bir bira çıkacaktır.

(ömer Fırat Gürbüz) #10

Başlangıç kiti+1 pk.kuru malt özü+500 gr. esmer şekerle kurdugum 20 gün kovada bekleyen birami 10.gün denedim.Kapağın açılışıyla birlikte gelen o pıssst sesi daha o an moralimin yukselmesini saģladi daha sonra olusan köpük ve bira kokusu dahada yukseltti.Tadında hafif bir metal tadı gibi maya tadı gibi bi tat var ama zamanla daha güzelleşir diye düşünuyorum.

(Dolap dedim) #11

Bekledikçe tadı daha güzel olacaktır. Bence bulanıklık konusunu çok da kafaya takmayın.
Bulanıklık bana hep ev biracılığı kültürünün bir parçası gibi gelmiştir.

(Kamil) #12

Zamanla dahada berraklasiyor. Bardagida eğerek doldurduğunuz zaman dahada berrak olur.buzdolabinda sabahtan atip akşam içtiğinizde dahada güzel oluyor.yanlis siseleri dik konumunda buzdolabına koyuyurum ben.yoksa tortu yan şekilde koyarsak gene yukarı çıkar.