İlk Kurulum Hakkında Kafama Takılanlar

Hepinize selamlar.

Yazın başından beri takip edip forumunda nice saatler harcadığım Butik Bira sayesinde bugün ilk kez arkadaşım ile ilk kitimizi kurduk. Gerek kitapçığı, gerek videoları defalarca gözden geçirerek güzelce kitimizi kurduk. Aklıma takılan sorulardan bir tanesi hijyen ile alakalı. Kiti hazırlayıp mayayı dökmeden önce kovayı çalkalarken hava kilidi deliğinden elime bira deydi mesela, elim de işlemler bittiği için PBW ya da starsunlanmamış yerlere temas etti bu işlem öncesi. Sormak istediğim dezenfektasyon olayı bu kadar hassas mıdır ?

Bir diğeri de hava kilidi hakkında. Şu an resimdeki gibi giderek sağ taraf boşalıyor, akşam bu şekilde bırakıp yatmalı mıyım ? Tekrar çıkarıp mı takmam gerek, biraz acil olduğu için yatmadan yardımcı olursanız çok sevinirim. Arama özelliğini kullansam da tam istediğimi bulamadım ne yazık ki, varsa da affınıza sığınıyorum.

Şimdiden hepinize teşekkürler.

1. dezenfekte işi uçlarda yaşanıyor. ya sanitasyon manyağız ya da yaa hiç de dert değil bunlar kafasındayız. ama eğer mesele sadece belirttiğiniz akdar bir riskse, dert etmeye gerek yok. yaptığınız kitlerin sayısı arttıkça bu rahatlığa kavuşacaksınız. tabi asgari düzeyde gerekli temizlik standartlarına uyduğunuz takdirde.
  2. hava kilidi boşalmıyor aslında. kovadan gelen CO2’nin basıncıyla su atmosfere yakın olan tarafta birikiyor. yani kovada mayalar çalışmaya başlamış, şekeri alkole ve co2’ye dönüştürmeye başlamışlar. yakın bir zamanda kabarcıkları da göreceksiniz. :slight_smile: her şey yolunda. uyuyun :slight_smile:

Erdem Bey iyi akşamlar. Hızlı cevap verip yüreğime su serptiğiniz için çok teşekkür ederim :slight_smile:

Sanitasyon konusunda manyaklık kısmındayım ben sanırım, özellikle ilk kitimiz olduğu için ilk kitten hevesimiz kaçmasın istiyoruz, dediğiniz gibi o tecrübeye sahip olmadığımız için merak ettik. Onun dışında gayet güzel bir iş çıkardık.

Hava kilidi fotosu biraz net değil ama belli oluyor mu ? Sağ taraf yani kovadan gelen taraf tamamen boş çünkü şu an, Buğday biraları taşıracak kadar gaz yapıyor diye okumuştum ama bu kadar yeni bir pilsende olmaz sanırım. Sıcaklık da 21-22 derece ne güzel :slight_smile: Kilidi herhangi bir işlem uygulamıyorum o zaman ?

Tekrar teşekkürler.

rahat rahat uyu çek köşeye kovayı bırak istirahate herşey yolunda gözüküyor.

Çalkalamadan parmağı satarsunlayın. Gerisi söylenmiş zaten.

Açıkcası hiç aklıma gelmedi. Peki hazır konusu geçmişken sorayım, PBW’lu su ve sünger ile kovanın içini temizledim, haliyle ellerime de geldi, sonrasında da aynı şey için starsunda da geçerli. Bu aşamaları bitirdikten sonra sanite olmayan yerlere dokunduğumda PBW’yi de tekrar yapmak mı gerekiyor yoksa dediğiniz gibi star-sun yeterli mi tekrar sanite etmek için ? Bunu bilmediğimizden çok zor ve uzun sürdü aşamalarımız :slight_smile:

O kadar takılmayın derim öncelikle! :wink: ama baska yere dokunduysam genelde starsunlıyorum ben. Bi kaç kişi oluyoruz çoğunlukla, birini hep steril bırakıyoruz :slight_smile:

Haha, ilerleyen kitlerde takıntılarımın azalacağını umuyorum :slight_smile: Biz de öyle yapmaya çalıştık bugün, işler bitti artık diye ikimiz de normal olarak takılırken hava kilidinden bira gelebileceğini hiç düşünmedik, sadece starsun yeterli mi diyorsunuz, tekrar pbw uygulamaya gerek olmuyor mu ?

yabancı kaynakları, videoları izlediğimde kite elini kolunu sokanları gördüm . Genel olarak temiz olmak yeterli herhangi bir olumsuz durum olmadıysa tekrar tekrar pbw yapmaya gerek yok. Bu benim fikrim tabiki

Starsun yeterli. Bira steril olacak diye kendinize zarar vermeyin. Kimyasal bunlar sonuçta! Pbw yi temiz olan şişelerde kullanmayı da keseceğim yakında!

Orhun Bey siz bunu söyledikten sonra sanki fazla abarttım ben de gibi geldi :slight_smile:

Ozgur Bey biram güzel olsun da eli bırakmaya razıydım bugün :slight_smile: Yani havadaki toz vs için tekrar pbw yapmaya gerek yok diyorsunuz ? Şişeler hakkında bir kaç kişiden daha okumuştum sadece star-sun ile temizlemeyi, sizler daha bilgilisiniz tabii ki bu konuda.

bende ilk kitimi kurdum cumartesi günü ve bugün kovadaki hareketlilik son buldu iki gün cok iyi çalıştı tık tık havayı cıkarttı ama bu sabah ve oglen baktığımda hava cıkışı kesilmişti bu normal mi? pilsener kitini kurmuştum mutons

Benimki de hemen hemen 2 gün oldu, hala devam ediyor. Sabaha kesilirse size de haber vereyim. Tecrübeli arkadaşlar daha iyi bilecektir gerçi kaç günde kesildiğini.

Tekrar selamlar.

Pazar günü kurduğumuz kit hala kabarcıklar çıkarıyor, izlemesi cidden keyifli :slight_smile: Tahminen kaç güne bitiyor ?

Bir de sıcaklık genelde 21-22 arasında geziyordu, ev havalansın diye pencere açınca bu şekilde oldu. 18-20 derece 21-22’den daha iyi mi Pilsen için ?

Şimdiden teşekkürler.

valla benimde dereceler o civarlarda ama hava cıkartma olayı durdu skıntı olcağını dusunmuyorum fermantasyonun bitmesinede var daha zaten