İlk Kurulum Notları, 8. Günde Devam Eden Gaz Çıkışı ve Yeni Kit Hk

30.09.2016’da başlangıç kitini edindim. Kit sanırım Muntons bulunmadığından Brewmaker Pilsner kitiydi, şu an emin olamıyorum :blush: Ertesi sabah 3 günlük bir yolculuğa çıkacağımdan 3 gün kaybetmek istemedim ve hemen kurdum. Bu kurulumdan notlar:

• 2 lt çeşme suyu kaynattım ancak öncesinde kettle’da PBW ya da Star San kullanmamıştım.
  • Konserve açacağına ihtiyacım olacağını bilmiyordum, şansıma evde yokmuş. Konserveyi bıçakla açtım fakat bıçakta PBW ya da Star San kullanmamıştım.
  • Ölçüm aleti almadığımdan 2 lt yaklaşık 95 derece suya yaklaşık 10 lt 4 derecede su eklemem gerekiyordu 19 derece için ancak 1,5 lt sulardan 5 adet almıştım. yine hesaplayınca 23 derecelerde olacaktı karışım, çok sorun olmayacağını düşünüp devam ettim.
  • Bira yapım kılavuzunda malt özünü eritirken maltı havalandırmamak gerektiği, aksi takdirde kötü tat oluşabileceği yazıyor ancak su eklerken havalanıyor gibi geldi. Umarım sorun olmuyordur öyle.
  • Mayayı eklerken kullandığım bıçağa da PBW ya da star san kullanmamıştım.
  • 23-24 derecede saat 21:30 gibi kovayı kapattım ve kovanın etrafını buzla destekledim.
  • Gece 2:00 civarı yani yaklaşık 4,5 saat sonra kontrol ettiğimde hava çıkışı başlamıştı. yaklaşık 8 saniyede 1 baloncuk çıkıyordu.
  • Sabah 9:00 civarı yaklaşık 2 saniyede 1 baloncuk çıkıyordu. buzları tazeleyip yola çıktım.
  • Pazartesi 19:00 civarı yani 3 gün sonra 0,5 saniyede 1 baloncuk çıkıyordu. sıcaklık 22 derece civarındaydı. Bundan sonra hava çıkışını gözleyip sıcaklığı 21 derece civarına getirdim.
  • An itibariyle hava çıkışı azaldı ancak hala var: 10 saniyede 1 baloncuk.

Bundan sonra da triple kurmak istiyorum. 1 adet triple bira kiti, şişe temizliği için şişe arındırma fıskiyesi ve şişelemeden önce ölçüm yapabilmek için ölçüm seti siparişi verdim. İlk kurulumu şişeledikten sonra 33 lt’lik kovaya 9 lt’lik kit kurabilir miyim? Düşüncem ilk kiti şişeledikten sonra triple kurmak ve 1 ay kovada bekletmek. Bu 1 ayda 20 şişe pilsner bitirip triple’ı onlara şişelemek.

Yorum yaparsanız sevinirim.

Selamlar. Bıçakla star sun olmaması ve su ilavesinde havalanma çok büyük ihtimalle problem olmaz. Triple için ise iki kit kullanip 18 litre kullanmak daha sağlıklı deniliyor. 9 litre nin üstündeki boşluğun çokluğu sorun olabilir.

1 Beğeni

Selam. Öyle dendiğini biliyorum ama öyle yaparsam 100 şişe almam gerekecek gibi ya, o gözümü korkutuyor :smiley:

:grinning: Bu işe başlayınca 100 olmasa da 50-60 sise aşağısı pek kurtarmaz.:grinning:

Ben en iyisi yarın siparişime bir adet daha kit ekleyeyim o zaman. 33 litrelik kovada 18 litre sorun olur mu peki?

Ağzı sıkı kapanan içi su dolu kap kavanoz ile hacim küçültülebilir

Destek ekibine gerekirse siparişime ek kargo ücreti ödemeden yeni bir kit ekleyebilmek için danıştım, 20 derece ve civarında mayalanma olması şartıyla 33 litrelik kovada tek triple bira kiti kurabileceğimi söylediler. Zaten 20 dereceye dikkat ettiğim için tek kit denemeye karar verdim.

Ölçüm setini alınca ölçüm yaptım. FG 1005-1006 gibi. Yeterince düşmüş gibi, hemen gidip şişe alıp suya yatırdım.

Bunun dışında ölçüm kabını ve hidrometreyi pbw + star san’la temizleyip star san’ın köpüğü kalmıştı. Deterjan tadı geldi biraz, onun dışında biraz gövdesiz geldi.

Bir de aklıma takıldı, şimdi kiti kurduk falan her şey güzel. Numune alırken yaklaşık 2 hafta sonra ilk defa kovanın musluğunu kullanacağız ya, onu tekrar arındırmak falan gerekmez mi? Checklist’te ya da herhangi bir yerde böyle bir şey yok. @Serter Bey konumu onurlandırır mısınız? :slight_smile:

1 Beğeni

Starsun’ı musluğu kapattıktan sonra içine fısfıs yapın.
Birşey olmaz.

1 Beğeni

numune tekrar kovaya konmuyor. aman dikkat.

1 Beğeni

Numuneyi içme taraftarıyım ben zaten :slight_smile:

Bir de numune alma çubuğu çok gereksiz bence, onu kullanana kadar hidrometreyi karışıma sokarak direkt ölçüm yapmak daha mantıklı. Ki onu da yapmam hani :slight_smile:

Numune alma çubuğu benim işi görüyor aslında. Kovalarım soğutucu kutu içerisinde olduğundan musluk zemine sıfır. Dolayısıyla musluktan alamıyorum numuneyi. Mecbur kapağı açıp üstten almam gerekiyor.

neden 100 şişe olsun :slight_smile: 36 şişecik daha sadece

Kovayı başka bir yere taşımak daha iyi değil mi?

Dün 48 şişe aldım. Birazdan şişelemeye girişeceğim ama asla yeterince temiz olmuyor gibi şişeler.

36 tane daha = 1 + (36/48) = 1,75 katı iş :sweat_smile:

Bence bugün temizlik hatta sadece pbw, yarin starsun ve siseleme… aksi halde bu işten tiksinebilirsiniz :wink:

Eşim de yardımcı olduğu için çok sorun olmadı. :slight_smile:

FG 1004 ölçtüm. Düşük geldi. İlk kasayı şişelerken kapakları pbw ile temizleyip arındırdıktan sonra star san’da bekletmediğimizi fark edince sonraki kapakları star san’a batırıp kapakladım. İlk kit’te bir sürü tecrübe oldu :frowning:

23 litre sıvıyla dolu kovayı bulunduğu kutunun içinden çıkartıp sonra tekrar yerine almak bana zor geliyor

Dün itibariyle triple kit’i de kurdum. Hava çıkışı tam gaz. Sıcaklık 21 derece gibi. 20-22 arasında tutabileceğim gibi.

Triple’ı candi sugar’la yapayım dedim ama ölçüm kitinden çıkan termometre gecikmeli çalıştı. Yüksek sıcaklıkta sapıttı ya da. Ya ondan ya da tamamen benim kazmalığımdan 140 derecelere çıkan şeker, susuz kaldı. Limon aromalı şekerim oldu. Ben de ona biraz şeker ekleyerek onu kullandım. Bakalım ne olacak :smiley: