Ilk kurulumlarım ve şişeleme

merhaba

ben aranıza yeni katıldım. forum üyeliğim yeni onaylandı ve bu ilk mesajım…

ilk olarak 18 şubatta başlangıç setinin içinden çıkan lager kitiyle 1 kilo şeker kullanarak kurulumu yaptım. bugün de (13. gün) şişeledim. erken mi davrandım bilmiyorum fakat gaz çıkışı gözlemleyememiştim epey bi süredir. su seviyeleri eşit değildi fakat yine de şişelemeyi yaptım.ölçüm kitinde bottle yazan sarı aralıktaydı yoğunluk.

şişelemeyi siteden hazır aldığım pet şişeleri sadece starsanlayarak ve yine setle birlikte gelen şeker ölçüsünü kullanarak yaptım. 42 şişe biram oldu.

tabii bu arada boş durmayıp 2. kovayı ve 2 adet muntons pilsener kiti siparişi vermiştim. bunlar da yeni elime ulaşınca hadi bakalım deyip kovanın birini pilsener+ mangrove jack’s LME (1.5 kilo) ile, diğerini de 1 kilo toz şekerle yaptım.

şu anda odadaki durum bu. sıcaklıklar ise evde kalorifer yanmadığı zaman kova üzerinden 21 dereceyi hiç geçmedi.gece belki 1 derece düşüyor olabilir. boş odam olduğu için kaloriferi kapatıyorum ve sanırım bira yapmak için ideal bir mevsimdeyiz :slight_smile:

karşılaştığım en büyük sorun, konserve açacağı bulamamak oldu. açtığım her 3 kiti de delerek açmak zorunda kaldım çünkü aldığım 3 konserve açacağı da ya kırıldı ya çalışmadı. bu kit kutuları ile güzel çalışan bir konserve kutusu açacağı önerisine açığım. hatta elinde fazla olan varsa bira ile takas edebiliriz :slight_smile:

bunun dışında hiç bir aşamada zorlanmadım.

ilk kovayı şişelemeden önce tadım yaptığımda keskin bi alkol kokusu vardı. fakat hayat ettiğim gibi bir tat alamadım. berraklık da yine şişelerdeyken gelecek sanırım.bu kadar uğraşıp heveslendim, umarım güzel bir ürün çıkar.

şimdilik bu kadar, pilsener kovalarımın durumunu da paylaşacağım ilerde. herkese bol biralı günler dilerim…

1 Beğeni

Öncelikle hoşgeldiniz :slight_smile:

Konserve açacağı için:
https://forum.butikbira.com/t/konserve-acacagi-alternatifleri/3608/39?u=beercode

Su seviyelerinin eşit olması-olmamasına çok takılmayın. Hidrometre bottle aralığında çıksa da 2-3 gün sonra tekrar ölçüm almak ve aynı değeri okuyunca şişelemek daha sağlıklı olacaktır.

Bol köpüklü biralar! :beers:

1 Beğeni

bu arada şişelemeden önce çektiğim hidrometrenin fotosuna baktım 1002 de gösteriyor. sanırım hazır olmuş şişelemeye.

bir de soru geldi şimdi aklıma; şişeledikten sonra ısı dışında dikkat etmek gereken birşeyler var mı? şişelerin sallanmaması, sarsılmaması, ışık almaması… gibi