İlk pilsner üretimim

(Barış Timur) #1

Merhaba bu akşam ilk bira üretimimi denedim. Ancak yaptığım bir hareket acaba hata mı? 23 litre suya tamamlamadan önce kılavuzda kovayı 2 hafta bekleme yapılacak yere götürün yazmış. Ancak ben tüm suyu ekledim mayayı da döktükten sonra yaklaşık 7-8 metre kovayı en az sallama ile yavaşça götürdüm. Yürürken oluşan sarsıntıdan mayalanma kötü etkilenir mi?

( P.G.) #2

Bir şey olmaz. Teori her zaman uygulanamıyor. Ben hep mutfakta yapıp odalardan birine taşıyorum.

(Barış Timur) #3

Şimdi baktım ortam 20 derece olmasına rağmen şerbet 22-23 derece arası. Gaz çıkışı var ancak sağ sol seviyesine eşit olarak su dodurduğum hava kilidinin bir tarafına su geçmiş. Sadece çıkış yönündeki kısımda su birikmiş. Sorun olmaz herhalde?

(Seçkin Yılmaz) #4

Hayir olmaz
Bir arkadasim mayayi ekledikten sonra kovayi calkalamis. Gecen birlikte siseledik. Kokusu, rengi olmasi gerektigi gibiydi.

(Cagri) #5

Fermantasyon sirasinda alkol, karbondioksit gibi ayni zamanda isi da ortaya cikiyor. Haliyle ortam sicakliginin 2-3 derece ustu olmasi cok normal.

Hava kilidinin suyu disa dogru itmesi de uretilen karbondioksit sonucu kovada olusan basinc.

(Barış Timur) #6

Teşekkürler bu soruyu sormamdaki neden butik bira kitapçığında 20 lt suyu eklemeden önce bekleyeceği yere götürün demeleriydi. Cevaplar için teşekkürler

Bu arada dün geceden beri fokur fokur gaz çıkartıyor, oda bira kokmuş :slight_smile:

(Efe) #7

Herkese selamlar,
Ben de kitim olan pilsner’i 14 Mayıs tarihinde kurdum. sabit 22-24 derece aralığında, güneş ışığına maruz kalmadan muhafaza ettim. Kovada biraz uzun bekletmiş oldum elimde olmayan sebeplerden dolayı ve sonunda bugün şişeledim. Yani tam 29 gün kovada bekledi. Bu kadar uzun süre beklemesi bir sorun yaratır mı?
Şişelemeyi yaparken kovayı sadece yerde durduğu yerden daha yüksek bir yere koydum. Bu sırada hiç çalkalanmadı neredeyse. Şişelemeden önce çalkalamak gerekir miydi? son 3 şişemin rengi çok farklı oldu? Bir hata yapmış mıyım?
Ancak asıl merak ettiğim şişeleme bittikten sonra kovanın kapağını açtığımda kovanın 23 litrelik biranın dolu olduğu hizasında kahverengiye yakın köpüğümsü tortular birikmiş. Açıkcası pek hoş gözükmediler gözüme. Bu renkte bir kalıntı olması birşeylerin yanlış gittiği anlamına mı geliyor? Yardımlarınızı bekliyorum, şimdiden teşekkürler.

(volkan) #8

Merhaba,
Çok bira yapan değil ama çok okuyan olarak (henüz 2 kit kurdum) yazdıklarınızda hiçbir tuhaflık yok, herşey yolunda merak etmeyin.

(g d) #9

Ben bu kadar uzun bekletmedim ama bir aya kadar bekletilebiliyor bildiğim kadarıyla. Şişelemeden önce çalkalamaya gerek yok. Hatta taşıma sırasında biraz çalkalandığı için taşıdığınız yüksek yerde bekletmekte fayda var. Son şişelerde daha fazla tortu / maya kalıntısı oluyor. Şişelerken renginin farklı olması normal. Zamanla tortu dibe çökecek. Kovada kalan tortular da normal (krausen diye aratabilirsiniz). Şişeleme yaptıktan sonra kovayı PBW ile yıkarken çıkıyor onlar.

(Can Uzun) #10

@EU35 o kalıntılar kite gore tam serbetin bittigi yerde kovaya yapisir, kopugun kurumus haline benzerler. Sorun yaratmaz. Benim de 1 ay kovada beklettigim kitler oldu sorun yasamadim. Acele etmektense fazla bekletmeyi tercih edin derim.

Siseleme oncesi kovayi sarsarsaniz dibe coken tortu havalanir, biz o tortu kovada kalsin isteriz. Cunku bize sisede bir faydasi yoktur. Kovayi tasirken fazla sarsinca bir sure bekleyerek gene cokmesini saglayabilirsiniz. Siseye gecerse de zaten gene sisenin dibine cokecektir. Sunu da soyleyeyim, artik siseleme asamasina geldiyseniz riskli kismin cogu bitmis demektir. Sonraki adımlarda kolay kolay kötü birseyler olmuyor. En azindan benim basima gelmedi.

Kovadaki kalintilari kovayi temizlerken sicak su ile cizmeden ovarsaniz hemen cikarlar. Cizmemek anahtar kelime :slight_smile:

(Özgür) #11

Asıl o kalıntı olmazsa endişe etmelisiniz. :slight_smile:

(Efe) #12

cevaplar için herkese teşekkür ederim. Şimdi içim rahatladı. Umarım şişeleme aşamasında da bir sıkıntı olmamıştır.