İlk Şişe ve Yeni Öneri

(Ozer) #1

Herkese merhaba,

11.03.2016 tarihinde şişelediğim muntons Lager ile karşınızdayım. 1000/40’lük şekerlerden ikişer tane koymuştum. Biraz fazla gazlı oldu. Köpük güzel. Şekerden kaynaklı olarak diye düşünüyorum; acılığı da bir tık fazla, yüksek alkole ulaşmış olabilirim. Acılığa rağmen yudum aldıkça bir yudum daha almak isteği doğuyor.
İlk kitim olduğu için standarttan ayrılmadım ve 1 KG şekerle yaptım.

1. kitimi de stout olarak, ekstra koyu dme ile kurdum, şişe şekeri olarak yine koyu malt özü kullanmalı mıyım? Ne kadar kullanmalıyım?
    Küp şeker kullanırsam, gereğinden fazla gazlanmaması için 750/360’tan birer tane mi kullanmalıyım?

2. denememi çevremden gelen lager tadım önerilerine göre, daha az gazlı ve artık aromanın kendini göstereceği bir kitten kurmak istiyorum. Önerileriniz neler olur? (Pilsen’i yazın tercih ettiğimiz için yaza doğru yapmak istiyorum, onu hariç tutalım.)

Tüm önerilere açığım.

Bir de Taylan bey, 1 Nisan’ı bekleyin demişsiniz sürprizler için. Ben bugün siparişi verip haftasonu 2. şişelemeyi tamamlamayı ve 3. kiti de kurmayı planlıyordum. Kargo ücretleri malum, şu sürprizleri 31 Mart’a çekseniz de araya haftasonu girmese?

(Özgür) #2

Merhaba çok güzel görünüyor afiyet olsun.
Acılığın yüksek alkolden kaynaklandığını sanmıyorum, Lager’de o tatlı acılık normal. :slight_smile: Zaten 1kg. şekerle ulaşılabilecek alkol oranı belli.
Aromasını gösteren biralardan Wherry’i öneriyorum. 12-14°C’de servis edilmesi öneriliyor. Havalar iyice ısınmadan deneyin bence. (Şu anda tükenmiş ama 1 Nisan… :smile:)

(Ozer) #3

Aslında yarın siparisi vermem lazim, cuma gelmesi icin. Haydi be @Taylan yapin bi guzellik 31 Martta gelsin surprizler:)