İlk testi ne zaman yapmalıyım?

Merhabalar,

Coopers buğday kiti
Münih buğday birası mayası
1kg buğday malt özü
1 kg candy açık renk şeker ve 22 litre olarak kurdum.

Dün gece mayalamaya bıraktım şuan devam ediyor hızlı bir şekilde.

Sorum ilk örneği ne zaman almalıyım. Teşekkürler.

4 5 gün sonra. hava kilidi biraz sakinleşince bakılabilir.

1 Beğeni

Hocam hava kilidi esitlenince, baktınız esitlenmiyor en az 10 gün. Erken alıp ziyan etmeyin 20 ml.yi😁

1 Beğeni

Herkese çok teşekkür ederim. Hava klidini hortumla bardak içindeki suya bıraktım eşitleme göremiyorum bu yüzden. Ben durduktan sonra değilde. 14 gün sonra bir test yapsam uygun mudur ? İlk ölçüm 1053 idi 1010 damı uygun olacak ? Teşekkürler…:rofl:

Çok güzel bir paylaşım olmuş okudum çok teşekkür ederim.

10 12 gün sonra alın fazla aceleye gerek :slight_smile: .1010 olması şart değil 2 hafta sonra 2 3 gün ölçüm yapın sürekli aynı ise şişelebilirsiniz.

1 Beğeni

Çok teşekkür ettim. Peki şişede ne kadar sizce süre?

acele etme hocam, benim muntons buğdaylar şişedeki 40. günlerini dolduruyorlar. Ben de ilk başladığımda senin gibi oha ne kırkı lan kırk dakika bekleyemem diyordum. Bekle hocam, git başka bira al onu iç, şişe biriktir. Heyecanı sanırım tadından daha güzel bu işin. :slight_smile: şişelemeden en az 10 gün bekle. Hatta 14 -20 gün de beklesen olur. :slight_smile: Acele etme.

2 Beğeni

Evde bira yapımını aslında tamamen hobi olarak değerlendirmek lazım. Benim gibi çoğu arkadaş daha uyguna gelir kendi biramızı yaparak diye bu işe girişsede bi yerden sonra iş farklı boyutlara geliyor. Bu bir muftak ve aşamalar sizin imzanız oldukça güzelleşiyor. 2 yumurta kırıpta yiyebildiğiniz gibi baharatlarla farklı tadlar katıp tamamen kendinize özgü bir yemekte yapabilirsiniz. Bu konuda tavsiyelerden uzak sizin tecrübelerinize dayanarak ilerlemenizde fayda var diye düşünüyorum. Aceleci olmayın. Sonuç olarak bekledikçe daha iyi oluyor ve ben size 2 ay desem dayanabilirmisiniz bilemiyorum (= yol göstermesi açısından kendi tecrübelerime bakarak en hızlı şekilde ilk olarak tadına bakmak için asgari 1 hafta fermantasyon yaptığınız sıcaklıklarda ve 1 haftada buzdolabında beklettikten sonra tadına bakmanızı tavsiye ederim. Daha önce tadı olmaz diye birşeyde yok. Kovadan numuneyi içip “çok süper bu!” dediğimde oldu. Geliştirmek sizin tecrübelerinizle şekillenecektir. Sonuç olarak herkes bu konuya yorum yapsa binbir farklı yorumla içinden çıkamayacağınıza eminim. Güzel bira sabır ister. Benim öğrendiğim şey budur. Acele etmeyin. Deneyerek devam edin.

1 Beğeni

Çoook teşekkür ettim değerli yorumlarınız için bekliyelim ozaman sıkıntı yok :slight_smile:

2 Beğeni

Yalnız reçeteye bakınca ortaya nasıl lezzetli bir bira çıkacak belli değil :slight_smile:
Köpürme ve ısı olayına dikkat edin, şimdiden afiyet olsun.

1 Beğeni

Kötü bir reçete ile mi yaptım kötü mü olur ? :astonished:

Bugün kristal hava kilidi ve hortum olmasına rağmen baya taşmıştı. Bardak tan bile dışarıya taşmış. Bardağı değiştirip yeni su koydum bakalım, hava çıkışı devam ediyordu :slight_smile:

Taşacağı belliydi ve hayır kötü olması imkansız :slight_smile:

1 Beğeni

Sıcaklık şuan kurduğumdan beri 21 sabit, amacım 23 derece, muz aromasına yaklaşmak için ısıtıcı aldım bakalım nasıl olacak.

Bugün baktığımızda nasıl olduysa hortum dışarda kalmış. Geri sokunca hızlı bir şekilde gaz çıkışı devam etti ne kadar süre böyle kaldı bilmiyorum ama biram bozulmuş olabilir mi yardımcı olursanız çok sevinirim.

olmaz herhangi bir bozulma merak etmeyin :slight_smile:

1 Beğeni

Valla içim rahatladı tüm emek boşa gidecek yoksa teşekkürler…

Bozulma o kadar da kolay gerçekleşmiyor, gaz çıkışının azaldığı günlere girerken günlerce su dışında kalsa ihtimal ama gümbür gümbür gaz atarken hemen paniğe kapılmayın :slight_smile:
Yinede tedbiri elden bırakmayın.

Eski konunuzun adını değiştirip yeni bir şey sormaktansa “yeni başlayanlar” konusunda sorsanız yazdıklarınızdan herkes faydalanabilir.