İlk ürün Muntons Pilsner

(Brewmetheus) #1

**Muntons Pilsner bira kit**i

• 1.000 gr toz şeker
  • Standart kit mayası
  • 23 lt Saka Su

Mayalama: 12.07.2018
Şişeleme: 27.07.2018 (15 gün)
OG: 1040
FG: 1008
ABV: %4,2
Şişeleme şekeri: (750/360)x2= 4,16 gr.
Mayalanma sıcaklığı: 19 - 21 C

Şişelemenin 8. gününde, şişeleri etiketlerden, erken olduğunu okumuş olmama rağmen, ilk şişeyi denemeye karar verdim.

Gazlanması, kokusu gayet güzel duruyor.
Gövdesi zayıf bir bira oldu.

Köpük abartılı değil, bardağın üzerinde 0,5 - 1 cm’ye yakın, sonuna kadar eşlik ediyor.

Gayet yumuşak içimli bir bira olma yolunda ilerliyor.
Belli ki gazlandıkça daha da güzelleşecek.

Şişeye etiket yaparken çalkalandı, rengi bana bulanık geldi ama diğer şişelerden biliyorum oldukça berrak…

Kuzguna yavrusu şahin görünürmüş :smile:

Forumda değerlendirmelerini okuduğum bütün arkadaşlara teşekkür ederim. Bu kitin yapımında hepinizin çok yardımı dokundu.

Bir teşekkür de Butik Bira ailesine…

(Brewmetheus) #2

(Kamil) #6

Ölçüm cihazı çok işe yarıyor bence edinin.

(Umut Cevik) #7

Mehaba,
Ben de yapım seti içerisinde gelen aynı kiti sizinkilerle hemen hemen aynı parametreler ile (ben Nestle su kullandım, FG=1006) şişeleme işlemini 3 gün önce bitirdim. Mümkünse güncel tadım deneyimizi paylaşmanızı rica edecektim.

(Brewmetheus) #8

Merhaba,

Şişelediktten sonra yaklaşık 50 gün oluyor.
Şişeler, balkon altında, günışığı almayan bir yerde, yaklaşık 25-26 C arası bekledi.

Deneyimli arkadaşların da belirttiği gibi, tüketmeden bir kaç gün önce buzdolabına alıyorum ve soğutuyorum, mayanın şişe dibinde birikimini gözleyebiliyorum.

Görünüm; oldukça berrak, gün geçtikçe de daha berrak hale geliyor. İlk günlerdeki o bulanık renk gitmiş, daha berrak bir görüntü gelmiş.
Gazlanma; Şişe açıldığında, ticari biralardan alışkın olduğumuz o tıslama sesi ile yüksek gazlalığı fark ediliyor. Bardağı 45 C tutarak döküyorum, bardağın üzerinde yaklaşık 1 cm köpük oluşuyor ve köpük kısmen de olsa, sonuna kadar eşlik ediyor.
Koku; Şerbetçioğlu ve Malt kokusu geliyor.
Tad; Kolay bir içimi var, ticari biralar ile arasında pozitif anlamda ciddi tad farkı bulunuyor. İçimi daha keyifli olduğu kesin.
Gövde; zayıf niteleyebileceğimiz bir gövdeye sahip oldu.

İlk tecrübem olmasına rağmen beğeni ile içiyorum.

Umarım siz de beğenerek içeceğiniz bir bira elde edersiniz.

Kolay gelsin,
Selamlar