İlk ürün Muntons Pilsner

(Brewmetheus) #1

**Muntons Pilsner bira kit**i

• 1.000 gr toz şeker
  • Standart kit mayası
  • 23 lt Saka Su

Mayalama: 12.07.2018
Şişeleme: 27.07.2018 (15 gün)
OG: 1040
FG: 1008
ABV: %4,2
Şişeleme şekeri: (750/360)x2= 4,16 gr.
Mayalanma sıcaklığı: 19 - 21 C

Şişelemenin 8. gününde, şişeleri etiketlerden, erken olduğunu okumuş olmama rağmen, ilk şişeyi denemeye karar verdim.

Gazlanması, kokusu gayet güzel duruyor.
Gövdesi zayıf bir bira oldu.

Köpük abartılı değil, bardağın üzerinde 0,5 - 1 cm’ye yakın, sonuna kadar eşlik ediyor.

Gayet yumuşak içimli bir bira olma yolunda ilerliyor.
Belli ki gazlandıkça daha da güzelleşecek.

Şişeye etiket yaparken çalkalandı, rengi bana bulanık geldi ama diğer şişelerden biliyorum oldukça berrak…

Kuzguna yavrusu şahin görünürmüş :smile:

Forumda değerlendirmelerini okuduğum bütün arkadaşlara teşekkür ederim. Bu kitin yapımında hepinizin çok yardımı dokundu.

Bir teşekkür de Butik Bira ailesine…

(Brewmetheus) #2

(AlkolBey 🤤) #3

Benimde aynısı kovada ve ilk biramı yapıyorum 15.gündeyim hala dakikada 3-4 hava çıkışı var hidrometrem yok birazda sabırsızım şişelesem mi çok kararsızım

(Brewmetheus) #4

@Emre_Yalap,

Forumda okuduğum bilgiler ışığında söyleyebilirim ki; gaz çıkışı tek başına bir şey ifade etmiyor.
Mutlaka bir ölçüm aleti ile desteklenmesi gerekiyor.

Genel olarak 15 günlük kova süresi yeterli söyleniyor, mayalanma tam olarak bitmemiş olsa bile, şişede de devam etmekteymiş.

Maylanmanın bitmediğine dair şüphe var ve ölçüm de yapılamıyorsa, önerilen görüş: mayalanmanın kovada devam etmesi yönünde diye okumuştum.

Bir kaç gün daha bekleyip, şişelemeye geçebilirsiniz diye düşünüyorum ama en garantisi, Pazartesi günü bir adet Ölçüm Seti satın alıp, Salı, Çarşamba ölçüm yaparak, 2x(750/350)= 4,16 gr şişeleme şekeri ile şişelemeye geçmek olacaktır.

Kolay gelsin,
Selamlar

(AlkolBey 🤤) #5

Teşekkürler sonraki siparişimde alıcam haftaya elimde olur ama ben bugün şişelemeyi düşünüyorum patlamasa barii

(Kamil) #6

Ölçüm cihazı çok işe yarıyor bence edinin.