IPA denemelerim

( P.G.) #1

Merhaba,

Geçen hafta ilk defa IPA deneme şansım oldu. Şimdi isimlerini hatırlamasam da farklı günlerde 3 tane IPA denedim, daha da denemedim, deneyemedim. O nasıl bir tattır, nasıl bir acılıktır, bira içerken ağızda zencefil kıtlaması yapıyormuş gibi. Hele yuttuktan sonra damakta kalan sert acılık, çekilir gibi değil. Sevene sözüm yok tabi ama IPA bence bira değil, başka bir şey :slight_smile:

(Pendik Artisanal) #2

Türkiye’de mi denediniz?
Burada Meantime IPA (75cl), Punk IPA, Brooklyn East IPA ve son dönemde Zıkkım IPA dışında bir seçenek yok zaten. Bunlar da sayılı butik tekellerde var. Neredeyse IPA kiti tekeldeki IPA çeşidinden fazla.

IPA biraz da tazelik demek, aroma demek. 1 yıl son kullanım tarihli bir IPA’yı ilk aylarda veya son aylarında içmek fark yaratmış olabilir. Ayrıca daha bira saklamaya da alışık değiliz. Kadıköy’deki Rind dışında karartmalı dolap kullanan görmedim İstanbul Anadolu Yakasında.
Yani zaten şerbetçiotu bol kullanılan bu cinste aroma uçarsa geriye acılık kalır ve herhalde daha yoğun hissedilir. Long live IPA :smile:

( P.G.) #3

Türkiye’de denemedim. 3 farklı marka denedim, acaba bir öncekindeki kadar acı değildir belki diye ama hepsi aynı :slight_smile: Mutlakaki sevenlerinin bir bildiği vardır, benim maksat denemeden bilmeden kit kurmaya kalkan olur, ne içeceğini kestirsin ona göre davransın uyarısı :slight_smile:

(berry) #4

ingilizler birayı hindistana yollarken bozulmasın diye basmışlar şerbetçiotunu… olmuş sana india pale ale… tazesi de beklemişi de acı… bende pek sevemedim…

(Ezio Auditore) #5

Geçen hafta Pera’nın Zıkkımını içtim ve çok beğendim. Buna yakın bir tat elde etmek için ne yapabiliriz. Butikbiradaki IPA’lara modifikasyon yaparsak olur mu? Sanırım Zıkkım’da Candy Sugar kullanılmış. Bilmediğim bir de şerbetçiotu var. Alkol oranı da düşük olduğundan tatlımsı karamelimsi ve aromalı bir bira olmuş. Çok az daha alkol oranı yüksek bir bira yapabiliriz bundan.

(Ezio Auditore) #6

Zıkkım Pera’nın değilmiş bu arada. Park Gıda diye bir şirketmiş. Dün yine içme şansım oldu. Kendisi resmen tatlı bir bira. Akide şekerli (namı diğer Belgian Candy Sugar), karamelimsi, maltımsı, düşük-orta arası gövdeli, düşük asitli, az şerbetçiotu aromalı bir bira. Benim hoşuma gidiyor. Bu biraya en yaklaşabilen kitin şu anda sitede olmayan Brewferm IPA kiti olduğunu öğrendim. Bunu da T58 maya ile mayalamak en yakın sonucu veriyormuş. Deneyelim bakalım nasıl olacak.

(alkan_d) #7

Park Gıda ve Pera aynı şirket.