İrish stout hakkında bilgi

İrish stout kuran var mi ? Bu konuda ticari olarak sadece guinness içen birisi olarak soruyorum begenirmiyim. Pilsener ve lager içen birisi olarak tavsiyelerinizi bekliyorum.

@Turushan_Gulyasar irish stout 22 lt 1kg Ekstra Koyu Kuru Malt Özü ve S-04 Ale Bira Mayası ile kurdum. 2hafta kovada 2hafta şişede bekledikten sonra dün ilk denememi yaptım hala hafif maya kokusu var fakat tadının guinnessten çok farkı yok. Ben oldukça memnun kaldım açıkçası ki bekledikçe maya kokusunun yok olması ile harika bir bira olacağından şüphem yok.:sunglasses:

2 Likes

US-05, 0.5 Ekstra Koyu DME + 0,50gr Belgian Candy ile yaptım. 25 Eylül’de şişeledim. İlk zamanlarda yoğun maya tadı ve kokusu geliyor, bu sebeple Şişede en az 2 ay olgunlaşmasını beklemeni tavsiye ederim. Beklediğim gibi şişede olgunlaştıkça çok güzel bir hal almaya başladı.

Ek olarak Guinness tadını andırıyor ama elbette birebir bekleme, hayal kırıklığına uğrarsın.

4 Likes

Ben 20lt olarak kurdum koyu kuru Malt özü ile kurdum şişeleme şekerini şişere değil 2.kovaya eritip ekleyip aktarma yapıp şişeledim guınness E çok benziyor aratmıyor sadece kreması o yogunlukda değil ama çok memnun kaldım

2 Likes

Sırası ile Stout kurulum notları;

Bir paket Extra dark dme (soğuk su ile kovada eritme)
Bir paket koyu Candy (sıvı halde)
Koyu Fransız meşe yongaları (kaynar suda arındırma+tülbent)
US-05 Maya
OG 1050 / 21 Lt. / 19 derece

Meşe yongalarını iki hafta alkolde bekletmedim. Alternatif olarak 10 dakika az suda kaynattım, ılınınca yongaları tülbente sarıp şerbete attım. Suyu da şerbete ekledim. Bu yöntemle aromanın biraz uçacağı belirtiliyor o nedenle max. 70 gr yerine 85 gr. yonga kullandım. Umarım aroma biranın çok önüne geçmez.

Candy’yi eritmek biraz sıkıntılı oldu. Ne de olsa ilk deneme. Önce benmari denedim, işe yaramayınca kabı ocağa aldım, biraz kaynar su ile rahatça erittim.

Ek not:
Hep okurdum hiç başıma gelmemişti. İki gündür kovada olan Stout’u bu sabah kontrol ettim. Hava kilidi tıkanmış, biraz da kova kapağının üstüne taşmış. Hava kilidini su ile temizleyip, Starsan ile arındırdım, yerine takıp su koydum. Umarım bir sıkıntı olmaz.

İlk kontrol notu:
Bir hafta kovada Stout’u tattım. Doğal olarak henüz hafif tatlı ama alttan gelen is, kavruk tatlar ve koyu kahve renk çok güzel. Yoğunluk 1021.

4 Likes

çok güzel oluyor.mutlaka ilerki aşamaları da paylaşın.

candy sugar için küçük tavsiye:

candy sugar şurubu yapın.likit duracağı için eritme sorunu ortadan kalkar.

Candy şurup oldu zaten. Sitenin “sıvı malt özü ile karıştırın” açıklaması biraz kafamı karıştırmıştı. Neyse aklın yolu bir.

1 Like

ilk kurarken eklediniz değil mi yongaları? bide sonuç nasıldı izah edebilirmisiniz. :slight_smile:

Evet…ilk kurarken ekledim. Henüz bir hafta oldu kovada, o nedenle ölçüm/tadım yapmadım. Daha sonra paylaşırım.

1 Like

Bir hafta kovada Stout’u tattım. Doğal olarak henüz hafif tatlı ama alttan gelen is, kavruk tatlar ve koyu kahve renk çok güzel. Yoğunluk 1021.

Benim de şu an sepette Irish Stout duruyor, 2 paket dark DME ile kuracağım ama maya konusunda kararsızım, ikinci kitim olacağı için pek bilgim yok. Hangi mayayı tavsiye edersiniz ? Kit mayası mı yoksa S04 ya da US05 mi ? Şimdiden teşekkürler.

Ben US-05 ile kurdum. Yukarıda yazdığım kurulum ile güzel olacak.

Bu kitin içinden çıkan mayanın hangi cins olduğu hakkında fikri olan var mı acaba?

Standart kit mayası diye hatırlıyorum onlara da s33 türevi deniyodu

1 Like

Aynen öyle. Standart arkasında 3 harfli bir kod olan 6 gr poşette, muhtemelen S33 türevi maya.

Teşekkürler.
Peki bu kite uygun bir ale maya tavsiyeniz var mıdır?
Arkadaşların bahsettiği US-05 iyi midir misal?

Ben s04le yapmıştım ama us-05 en ideali olur sanırım

1 Like

Yeni başlık açmadan ben de yaptığım tarifileri paylaşayım.

1.5 Kg Dark LME + 200 gr şeker + kit mayası 23 lt 1045 OG değerleriyle kurdum.
26. gün 1014 FG, 1000/360x2 adet küp şekerle şişeledim. Kova 18-21 derecede beklemişti bu süre boyunca.

Şu an 30. gün ve hala asitlenme yok denecek kadar az. Bazı şişelerde hala pekmez kokusu ve tadı var. Alkol yok denecek kadar az. Sorun ne anlayamadım. Düz bir içecek olarak tüketiyoruz.

Bunun yanında Temmuz ayında yaptığım şu tarif inanılmaz başarılıydı. 2.yi içince alkolü ciddi anlamda çarpıyordu. Lezzet olarak Coopers daha iyi sanırım.

Coopers Stout + 1 kg Dark DME + 200 gr şeker kit mayası 23 lt 1045 OG. 24. gün 1000/360x2 adet küp şeker 1007 FG ile şişeleme.

Merhabalar…ilk kit henüz kovadayken sabredemeyip ikinci kitim olarak irish stout kurmaya karar verdim :

1 paket koyu kuru malt özü
500 gr. şeker
US-05 maya
orta kavrulmuş Fransız meşe yongaları

• Meşe yongalarını alkolde (votka) bekleterek ekleyeceğim. Sırf bunun için iki hafta kadar zaman gerekecek. Kaynatma yönteminde aroma kaybı olmaması için bu yolu tercih ettim. Beklemeye değer umarım.

• Mayayı uyandırma işlemi yapıp yapmamakta kararsız kaldım önce, ilk kitte temizliğe dikkat edeceğim diye o kadar kasıldım ki bir de maya uyandırma işlemini yapmak gözümü korkutuyor aslında. Yine de, forumda okuduklarıma dayanarak mayalanma sürecinin verimi ve hızı için uygun bir kavanoz bulup uyandırma işlemi yapacağım.

• 500 gr. şeker doğru tercih mi emin değilim. Çok gövdeli bir stout favori biram olan Guinness’ten karakter olarak uzaklaşır gibi geliyor. Tecrübesizlik konuşuyor :slight_smile: . Siparişi verdik, deneyip göreceğiz artık.

• İlk kitte aceleden almadığım OG yi ölçeceğim bu sefer. Kovada 3 hafta şişede 1 ay (?) bekleme planlıyorum şimdilik. Evin kuzeydoğu cephe (Ankara) olması sıcaklık kontrolünü nispeten kolaylaştırıyor.

• Şişeleme şekerini şimdilik 1X750/360 olarak düşündüm okuduklarımdan. O aşamaya daha çok var, daha epey okuruz elbet.

Fikir ve önerilere açığım :slight_smile:

4 irish stout kiti kurmuş biri olarak konuşuyorum.

madem guinness favoriniz o zaman hafif alkollü sek içimli bir dry stout isteyeceksinizdir. bu durumda meşe yongaları tadı daha komplike hale getirerek bahsettiğiniz tarzdan uzaklaşıracaktır. çünkü stout kitler kendi haliyle bile oldukça kavruk :smiley:

ben guinnesse yakın gövde ve alkolü şu şekilde buldum:

• eğer kit coopers irish stoutsa 500gr koyu malt özü + 750gr şeker 22 litre.
  • eğer muntons irish stoutsa 500gr koyu malt özü + 600gr şeker 23 litre.

eklediğiniz şeker gövdeyi etkilemez alkolü arttırır. siz zaten 500gr koyu malt özü kullanacakmışsınız. bu durumda hacim ayarlamak önemli.
tecrübelenene kadar maya uyandırmaya bulaşmayın derim. nasılsa kovada yapıyorsunuz. yapacağınız şey 20 gün sabırla beklemek.
son olarak köpükten fedakarlık etmiş olacaksınız ama şişe şekerini, sek dry stout karakterini korumak adına mümkün olduğunca az kullanın. 3 ay gibi bir sürede kola gibi gazlandırmadan fotoğraftaki gibi sıkı, bardağın sonuna kadar devam eden bir köpük elde etmek mümkün.

afiyet olsun.

47 Likes