Isı ve kit arasındaki ilişki

Merhabalar ben 2. Kitimi kurdum ilk kitim muntonsn pilsenerdi 20 derecede mayaladım 20 derecede sabit tuttum 10 günün sonuda hava kiliti eşitlendi 2 kitim muntons export pilsener 19 derecede mayaldım 18 derecede sabitledim 17 derecede oldu
3 ünçü günde hava kilidi eşitlendi.
Sorum şu ısı mı etken oluyor yoksa kitin özeliklerimi
Bilgisi olan varsa ve paylaşırsa sevinirim(bu arada iki kitin mayasını kullandım.

Yoğunluk ölçümü yaptınız mı? Farklı yoğunluklarda (şeker oranı) aynı tür ve miktardaki mayanın çalışma süresi de farklı olacaktır elbet. Ancak 3 günde hava kilidinin eşitlenmesi bana biraz hızlı geldi…
Sıcaklığın artması da mayaların daha hızlı çalışmasına yol açıyor diye biliyorum…

Bir de isi ve sicaklik arasindaki iliskiye bakalim. :slight_smile: Cunku sizin isi diye bahsettiginiz sey aslinda sicaklik.

Isı ile Sıcaklık Arasındaki Farklar

• Isı bir enerjidir. Sıcaklık ise enerji değil, duyumdur.
  • Isı bir enerji çeşitidir ve birimi calori (cal) dir. Sıcaklık ise bir cismin sıcaklığının ya da soğukluğunun bir ölçüsüdür ve birimi celsius © dur. Örneğin; vücut ısısı 36,5 derece değildir, vücut sıcaklığı 36,5 derecedir.
1 Beğeni

Engin bilgilerinizden dolayı teşekkürler.

@Tolgahan hocam bilgiler iyi ama soruya cevap gelmemiş.

@Hans arkadaşım kova hava kaçırıyor olabilir. Bence kovanı bir kontrol et. Eski yeni başlayan konularında bu soruna çok denk gelmiştim. Genelde kovayı streç film ile sarıp devam ediyorlar.

Kardeş hepsini baştan yaptım olay başka sağ ol cevap için

Soruna dair herhangi bir fikrim olmadigi icin sadece bildigim konu hakkinda yorum yaptim.

Saol bende anlamadım derceyi cok mu düşük tuttum 17. 18 decede … ondan sordum ama ilginç cevaplar aldım

Arkadaşlar merhaba ısı konusunda benim de sorularım var.

Lager hazır bira kitimi kurdum, şirketimizin deposunda kuru ve serin bir yere aldım, şu an için de sıcaklık değeri 20-21 arasında sabit seyrediyor. Fakat okuduğum kadarıyla Lager bira yapımında düşük sıcaklıklar tavsiye ediliyor.

Şirketimizde 7 derecede sabit bir soğuk hava deposu mevcut. Birayı oraya alma konusunu aklımdan geçip duruyor. Ne dersiniz bu konuda? Oraya alsam biranın gelişim süreci nasıl etkilenir? Kalite anlamında pozitif bir katkısı olur mu? Şu an bulunduğu yer de gayet rahat kuru ve serin bir ortam. Şişeledikten sonrası için tavsiyeleriniz olur mu?

Bir de ileride hazır kit dışı mayalarla Lager kiti kurarsam soğuk havanın bana katkısı olur mu?

İlginiz için şimdiden teşekkür ederim.

Kit mayaları için 20-21 derece ideal deniyor. Ancak, örneklersek Lager için kit mayası değil de bu mayayı kullanıyorsanız mayalanmayı 12-15 derece arasında tutarak daha Lager karakterine uygun bir bira elde edebilirsiniz. Seçenek olarak aynı maya 20-21 derecede de kullanılabilir.

1 Beğeni