Istikrarsiz sise sonuclari

Kurdugum Muntons Stout kitinde actigim siselerin bir kisminda bir problem yasiyorum ve fikirlerinizi merak ediyorum.
Actigim bazi siseler muhtesem kopuk yapiyor, Guiness gibi kremamsi dayanikli ve lezzetli kopukler ama bazi siseler ise resmen soguk genc bira gibi.
Ayrica siselerin dibindeki tortu daha once kurdugum Muntons Bock gibi degil. Iri taneli sert topaklar seklinde. Resmini ekte.
Kurulum detaylarim asagidaki gibi:
Muntons Stout Kit

• 500gr extra dark dme
  • 500gr dark belgian candy sugar
  • 20 litre
  • Maya ekleme derecesi: 22.4C
  • 23.12.2016
  • Fermantasyon derecesi 19-20C sabit

Siseleme tarihi: 04.01.17
Priming sugar: butik bira olcegiyle 1 olcek kahverengi seker

Kova tortusunda herhangi bir gariplik yoktu hatta ekmek yaptim sahane oldu 3 gun sonrasinda.
Biranin tadinda eksi ve bozuk bir durum yok. Daha cok kovadaki gibi kalmis sanki. O yuzden sanitasyon problemi oldugunu dusunmuyorum. Acaba kapaklamayi mi tam beceremedim. Anlamadim. Yardim lutfen?

Ekte: sise tortusu resmi ve iyi cikan bir sisenin bardak hali var.

Bu konuda sanirim kimsenin bir fikri yok :pensive::pensive:

Kullandığınız kahverengi şekerde bir problem var gibi geldi bana. Bir dahakileri beyaz şekerle yapın, gazlanma için kahverengi şeker kullanmanın hiç bir esprisi yok. En azından potansiyel bir riski ortadan kaldırmış olursunuz :wink:

1 Beğeni

Kahverengi seker kullanmamin ozel bir nedeni yok aslinda. Evde o bulundugu icin kullanmistim.
Bu aksam actigim siseden sonra dipte kalan tortulari inceledim. Tahminim maya ne yazik ki sisedeki kahverengi sekeri sindirememis sanirim.
Bir cozum olur umuduyla siseleri ufak bir sallama ve calkalama operasyonuna tabi tuttum. Bu sayede sekerin cozunup sindirilmesini umuyorum. Bakalim sabirla biraz daha bekleyip sonucu gorecegim.

Bundan sonraki kurulumlarimda bu tur bir sorunla karsilasmamak icin priming sekerini eritilmis olarak ilave etmek gibi bir dusunce hasil oldu bende.

Şekerler olduğu gibi duruyor gibi, bence de mayalar bunları sindirememişler.

1 Beğeni

Oyle gorunuyor maalesef.
Calkalamada ise yaramazsa galiba siseleri acip yeniden priming sekeri eklemek zorunda kalacagim. 30 sise var tadlari cok guzel ve hic ziyan edesim yok kuzularimi:)