Jet 30 bira makinesi kullanıcı videoları

(Taylan Özdere) #1

Youtube’da dolaşırken Jet 30 bira makinesi ile ilgili şu videolara denk geldim. Paylaşan arkadaş Forum üyesi mi emin değilim ama makinenin temel özellikleri ile ilgili oldukça bilgilendirici videolar olmuş. :+1:

Bizim henüz video hazırlama fırsatımız olmadı. Fakat Üreten Adam’ın kanalı gibi sizin çektiğiniz videolar varsa bu konu altında toplamak fikir verici olabilir.

Jet 30 Bira Makinası Tanıtımı

Jet 30 - İlk Çalıştırma ve Test

(Mustafa Cihan Özsezeroğlu) #2

Facebook grubunda paylaşmış. Özay ZORLU adı ile.

(Özay Zorlu) #3

Valla bende izledim videoları, idare eder :grinning::grinning:
Jet 30 ile ilk birayı yapmış kerata, onu da çekmiş:

(cihat) #4

klavuzda pompayı şerbeti aktarma amacıyla çalıştırmayın yazıyor. Girişinde filitre olmadığı için pompa tortu nedeniyle tıkanıp zarar görecektir açıklaması var. bu açıklamaya göre videoyu hazırlayan arkadaş soğutmanın etkili olması için devirdaim pompasını çalıştırmakla hata yapmış.

(Özay Zorlu) #5

Mayşeleme esnasında pompa çalıştırılması ile, soğutma esnasında pompa çalıştırılmasının sizce ne farkı var? Her iki aşamada da sert partiküller yok. Tahıl sepeti zaten bunları izole ediyor. Bu nedenle uygulama doğru. Dediğiniz mantık ile pompa hiçbir şartta kullanılmamalı.

(cihat) #6

ben kılavuzun yalancısıyım

(Baris Altioglu) #7

Arkadaşlar bende Jet 30 u ocak ayında almıştım. Kısmet bugüne kullanmakmış. Bugün kademeli mayşeleme yapmak için kurulumu yaptım. Makina çalışmaya başladı sıkıntı yoktu. sonra alt taraftan ha bire çat çat diye bir açılıp hemen kapanan bir makina sesi gelmeye başladı ve ben de tabiki bu sese taktım ama takıntılı olma dur bakalım dedim ama sonra bir ara farkettim makina 3. evrede ekranın söndüğünü ve çalışmayı bıraktığını fark ettim. Acaba sıkıntı ne ve başınıza böyle bir olay geldi mi? selamlar, saygılar

(Taylan Özdere) #8

Mayşeleme esnasında tahıl kabukları bir filtre yatağı oluşturur. Bu sayede belirli bir süre sonra sirküle edilen şerbetin berraklaştığını görürsünüz. Yani pompanın girişinde olmayan filtrenin işlevini mayşenin kendisi yerine getirir.

Bunun haricinde, kaynatma veya soğutma sırasında pompayı kullanmamanız iyi olur. Her iki aşamada da çöken proteinler (hot-break ve cold-break denen) ve tortu pompanızı tıkayabilir. Bu aşamalarda tahıl sepeti kullanılmadığı için benzeri bir filtre etkisi yok.

Ayrıca mayşeleme dışındaki aşamalarda pompa kullanımının sürece herhangi bir olumlu katkısı yok ve bazı diğer olumsuz etkileri var :wink:

(Taylan Özdere) #9

Durumun kısa bir videosunu çekip Destek ile paylaşabilir misiniz? Kargo sırasında makinenin içindeki kablolardan biri gevşemiş veya yerinden çıkmış olabilir. Genelde bu durumda ekranda bir hata mesajı gözüküyor. Her halükarda probleminizi çözeceklerdir :blush:

(Baris Altioglu) #10

Taylan bey teşekkür ederim. Artık video bir sonraki demlemeye kaldı. Anladığım kadarıyla o sesler ısıtma panelinden geliyordu sanki mekanizma bir açılıyor ve hemen kapanıyor gibiydi. Evin elektrik istemine de pek güvenmiyorum. Otomatik demleme yine yapacağım belki programlarken yanlış yaptım. en kısa sürede 2. kullanımımı da video kaydına alacağım. Sonrasında destekle iletişime geçerim
selamlar…

(Oguz) #11

http://brewolution.com/index.php/en/brewster/brewster-beacon
Bu sayfada üzel videolar var. Dil problem olabilir sessiz izledim ben :joy:

(Halil Koca) #12
  1. bölümdeki 32. saniyedeki aparata benzer bir aparat yaptı @Volkan_Akkoc dibin tutmasını tamamen engelledi bunun benzeri bir aparat satılırsa butikmatikte dip tutma sorunu tamamen ortadan kalkacaktır. @Taylan beyin dikkatine.

(antipanik) #13

Evet tabandan rezistanslı makinelerin dip tutması kronik sorun.
Ben de bu tarz çözüm düşündüm.
Alt eleğin altına biab torbasından bir parça diktirip gergin şekilde takmayı düşünüyorum.
Sadece elekten geçen ve ısıtıcı yüzeye yapışan posayı tutsa yeterli olacak.

Durum: Bu hafta da dip tutturdum:
Ama bulaşık teliyle 2-3 dk da temizleyip duruladım.

1. Videodaki gibi bir alt elek harika olur😊

(Baris Altioglu) #14

Ben alt eleğe bohça şeklinde, aldığım tül perdeden bir parça sarıp düğüm atıyorum. Dip tutmasını biraz engelliyor ama kesin sonuç daha almadım