K97 maya sonuçları

Merhaba
Konuyu açmamın sebebi,K97 ile ilgili ulaşılabilecek çok fazla veri yok,kullananlarda genellikle farklı görüş belirtiyorlar.
Export pilsner
K97 maya
2 şotlu dme
1 şotsuz dme ile 5 temmuzda kurdum,sıcaklık 20-22 derece
ilk 2 gün kova adeta çıldırdı defalarca taştı,sürekli temizledim,maalesef hortum olmadığı için sürekli hava kilidini çıkarmak zorunda kaldım temizlemek için.3.gün gaz çıkışı sonra erdi.ve kovadan iğrenç çürük yumurta tarzında kokular gelmeye başladı.bu arada hava kilidinin etrafında kaçak olduğunu farkettim.Gerçekten moral bozucu ve sıkıcı bir süreç oldu.Koku dolayısı ile şüphelenip kapağı açtım bir kez,3 cm civarında kalın bir krausen tabaka vardı ve enfekte bir görüntü yoktu.
18 temmuzda13. günde dayanamayıp şişeledim.Ölçüm aletim yok ve 4. gün kilitteki su eşitlendiği için daha fazla beklemeye gerek görmedim.şişelemeyi 2X750/360 şekerle yaptım yani 4,16 gr şeker koydum her şişeye.
Şişeledikten 2 gün sonra şişelerin üst kısmında 3-4 mm kalınlığında hareket ettirildiğinde sümüksü bir görüntü veren ince bir tabakayla karşılaştım ve yine çok moralim bozuldu.çöker belki diyerek hiç dokunmadım.4. gün yine vardı aynı tabaka ve numune için doldurduğum soda şişelerinden birini hafif hafif bikaç kez sallayarak üst kısımdan ayrılmasını sağladım.ertesi gün kontrol ettiğimde soda şişesi tamamen berraktı ve diğer şişeleride üstteki tabakanın dağılmasını sağlayacak kadar çok hafif bir şekilde salladım.ertesi gün hepsi tamamen berraklaşmıştı.
Tadım yaptığımda beklentilerimi ne kadar düşük tuttuğumu anladım.şimdiye kadar yaptığım en nefis bira.K97 kesinlikle birada şeker malt hiç birşey bırakmıyor ve çok kaliteli sek içimli bir bira ortaya çıkarıyor.ve 0 maya kokusu.
Bira yapmaya başladığımda amacım carlsberg yada tuborg benzeri bir bira yapabilmekti.(bu örneği forumda daha öncede verdim) şöyle bir örnek verebilirim;dolaptan bir tuborg içip üstüne kendi yaptığım biralarla devam edebiliyorum.ancak kendi yaptığım birayla başlarsam kesinlikle tuborg yada carlsberg içemiyorum.
K97 şeker sindirimi çok yüksek bir maya,o yüzden şişeleme şekeri olarak 1000/360 şekerden 1 adet koymanızı tavsiye ederim.benim şişeler aşırı gazlı şu an.açarken çok belli ediyor,neyseki bir patlama yaşamadım.birde şotlu dme yi 1 adet,şotsuz dme yi 2 adet koysaymışım efsane bir bira yapmış olacaktım kendi damak tadıma göre.
Son olarak eğer sıcaklığı 17-18 derece aralığında tutabiliyorsanız K97 en az lager mayalar kadar temiz iş çıkarıyor.
Saygılar,sevgiler…

8 Likes

Teşekkürler hocam.
Faydalı bir başlık olmuş.
K97 diye arama yapıldığında kolay ulaşılır.:blush:
Yaklaşık 10 kova civarı K97 ile kurulum tecrübesi içeren reçeteler linkte mevcuttur.
Umarım k97 kullanacaklara faydası olur.:blush::blush:

3 Likes

Benim de aklımda olan bir konuydu, üşenmekten açmamıştım. K97 yi şeker sindirimi ve geniş sıcaklık aralığı sebebiyle tercih etmiştim, fb grubundaki olumsuz yorumlara karşın @antipanik dostumun olumlu tecrübe paylaşımları rahatlatmıştı.

Tecrübelerime gelince; ben hiç taşma yaşamadım. Tad olarak export pilsner ve bock kitlerinde çok memnun kaldım, buğdayda çok hoşuma gitmedi. Çökelmesi düşük olmakla birlikte, çok berrak bira amacında olmadığım için beni rahatsız etmedi. Buğday haricinde kesinlikle tekrar kullanacağım bir maya.

3 Likes

Bu konuda benimde referansım @antipanik oldu.tekrar tekrar teşekkür ederim.

1 Like

Evet hocam…
Bugra_Nisanci

K97 lager mayalara yakın şeker sindirime sahip ve kovada şişede hızlı çalışan maya.

Ancak yaz şartlarına uygun değil.

Ben oturduğum binanın bodrumunu kullanıyorum ve 23 C.
Ama k97 20 C ye kadar çok iyi.
20 C üzeri taşma yapıyor.
Bu nedenle benim k97 mayalar buzdolabında havaların serinlemesini bekliyor.
Çökelme konusunda da lager kadar olmasa da çok başarılı.

K97 yi özellikle muz ve bal tadı yerine birada acı ekşi “sek” tadları sevenlere tavsiye ederim.

Sağolsun maya kendisi muz-bal tadı ne varsa silip süpürüyor ve alkole dönüştürüyor.:laughing::laughing:

Bol şo lu sek biralar için çok uygun.:blush::blush:

2 Likes

Doğru .
Ben 1044 ile k97 kullandım.
Hem alkolü az oldu.
Hem kremalı buğday birası tadı yoktu.
Sek ve hafif gövdeli buğday birası oldu.
K97 ile buğday kiti kuracaksak 2 buğday dme ve 1 dme yapmak lazım.
Çünkü maltı bolca alkole çeviriyor.
Kışa doğru 1050-1055 civarı og ile böyle bir buğday yapacağım.:blush::blush:

1 Like

Tavsiyeler için teşekkürler, dolapta iki aydır bakıştığımız bir paket K97 vardı, orjinal bir kolsch denemesi için saklıyordum, hatta reçetesini bile oluşturmuştum. Sonbaharı beklemekte fayda var o zaman. Bu mayaya uyabilecek weizenbock gibi bir stil de aklıma geliyor, nasıl olur acaba?

2 Likes

Weizenbock tecrübem yok hocam.
İnternetten reçetelere bakınca %50 civarı buğday maltı, kalanı koyu arpa maltı ve %6,5 civarı abv gördüm.

Yani Buğday kiti koyu dme lerle modifiye edilebilir.
%6.5 için 3 extra koyu dme 1 buğday dme ile OG 1060 a çıkılır sanırım?:blush::blush:

Edit: haftaya amazondan sipariş ettiğim kitap gelirse oradanda weizenbock reçetesi bakayım.
:blush:

2 Likes

Ben tam tahıl weizenbock istiyorum hocam, M20 mayayı düşünmüştüm önce ama daha önce yaptığım dunkelweizen’de şu sıkıntıyı deneyimledim; koyu maltlar olgunlaşmak için en az 2 ay istiyor ama M20 maya bir aydan sonra aromasını kaybetmeye başlıyor. Ya mayayı değiştireceğiz ya da koyu maltlara cold steeping uygulayıp olgunlaşma süresini kısaltacağız. K97 bu tarz koyu buğdaylarda nasıl sonuç verecek görmek istiyorum

2 Likes

Eğer sıcaklığı kontrol altına alabilecekseniz K97 kullanın,buğdayla ikisini düşünemiyorum :slight_smile: ve mutlaka kristal hava kilidinden hortumla gaz tahliye düzeneği hazırlayın,normal hava kilidiyle baş edilmesi çok zor…

2 Likes

Hava serinlesin, buzla falan uğraşmayalım o zaman.

2 Likes

Benim de aklımda isli weizenbock yapmak var, K97 nin uygun olacağını düşünüyorum. Önizleme olarak yongalı wb-06lı buğdayla, k97li bock yarıyarıya bardakta karıştırarak içiyorum tam şu anda; baya hoş oldu. Tabi tam tahıl bambaşka bir lezzet olacaktır o ayrı:)

3 Likes

Ben önizleme olarak weihenstephan weizenbock’unu içmiştim, referans olarak onu düşünüyorum. Bakalım nasıl birşey olacak.
Not: Bulabilirseniz isli maltla partial mash denenebilir is kokusu için.

4 Likes

Weihenstephaner Vitus,mükemmel bir weisenbock gerçekten

4 Likes

Şu yeni satın aldığım “Hausbrauer Rezeptesammlung” (ev biracılığı tarif toparlaması yada tarifleri) isimli kitaptan weizenbock koyu tarifi:
Kitapta 37 lt bira için veriler var. Ben bunu 0.6 ile çarpıp 22 lt yaptım:

Stammwürze %17,2 mas/mas diyor bunu bizim hidrometre yoğunluk birimine çeviremedim.
Ancak %7 alkol için 1060-1062 olması lazım.
Yani (1060-1008)*0.131= %6.8 alkol yapar.
Alkol : %7
Malzemeler:
3 kg buğday maltı ( bb de yok. Yerine 2 kg buğday dme?)
2.7 kg münih malt
0.3 kg karamel malt
0.1 kg renk verici malt ?
18 lt kaynatma suyu ve 14 lt mayşe durulama suyu.
Kaynatma:
43c 20 dk 'da malt ekle
62c 30 dk bekle
71c de 30 dk bekle
78c de 5 dk bekle
Süzdür ve 80c ye ısıtılmış 14 lt ile durula
60 gr hallertauer hersbrucker şo ekle ve 60 dk kaynat.
21 C de buğday mayası (k97 olabilir ancak 18 c olmalı ve 1060 için 1 paket yeter) ekle.
Fermentasyon 6 gün öngörüyor ancak 18c de daha uzun sürer.
Şişele ve 21 C de 7 gün bellet.
5 hafta 5c de soğuk bekletme yap (lager)

Toplam 7 hafta yapıyor.eylül sonu gibi kursak aralık ve yılbaşına rahat yetişir ve güzel olur.

3 Likes

Bu kısım özellkle çok faydalı oldu; bu şekilde bir bağlantı olduğunu dusunmemiştim şimdiye kadar, teşekkürler.

1 Like

Kitap güzele benziyor, güzel biralar yapmanız dileğiyle :slight_smile:
Weizenbock ile ilgili buğday maltının gelmesini beklemeli bence, DME’yi kademeli mayşeleyerek buğday için istediğimiz fenolleri elde edemeyiz diye düşünüyorum. Temel olarak reçete tamam, elimde şot olarak tettnang var, buğdaylarda kullanmıştım gayet güzeldi. 5 hafta lagering zor ama bu şartlarda, sanırım denememi kışın yapacağım. Belki hersbrucker de elime geçer o zamana kadar…

1 Like

Haklısın hocam.
Buğday dme ile kurulum aynı lezzeti vermeyecektir.
Çünkü özel kaynatma reçetesi yapmış adamlar.:blush:
Reçetede kaynatma suyu açısından sıkıntı var bence.
18 lt kaynatma ve 14 lt durulama toplam 32 lt yapar.
Bunun 3-4 lt si kaynatırken ve maltı süzdürürken kayıp olsa 28 lt mayşe kalır ve burdan 22 lt kurulum yapılamaz.!!!
60 dk yerine uzun süre kaynatılırsa belki o da lezzete etkisi olumlu olmaz kanımca.
Ben kaynatma suyunu 15-16 ve durulama suyunu 9-10 lt civarı yapacağım.
Toplam 25-26 lt yi geçmemesi lazım ki kayıp ile 22-23 lt kurulum yapılsın.
Zaten benim kaynatma tenceresi 25 lt ve bunu geçmemem lazım.:blush::blush:

1 Like

K97 ile kurduğum isli weizenbock (Muntons Bock+Coopers Buğday şeker veya malt özü ilavesi olmadan, isli viskide bekletilmiş 150gr koyu kavrulmuş fransız meşe yongasıyla 24 lt - özellikle düşük alkol istediğim için weizenbock karakterinden saptım biraz) yaptığım en iyi bira diyebilirim.

İs tadını ideal bir şekilde veren, bock düzlüğünden kurtarılmış, buğdayın yoğun esterleri olmayan tam istediğim gibi siyah bira :ok_hand:

10 Likes

selamlar,
dostum bu tarifi tam olarak yazabilirmisin acaba?ne yaptın nasıl yaptın aşama aşama,bende yapmayı planlıyorum…