Kahve Aroması İçin Hangi Kiti Kurmalıyım ?

(Onur) #1

Herkese merhaba, forumda biraz arama yapmama rağmen yine de sıradaki kitim hakkında tecrübeli arkadaşların tavsiyesine ihtiyaç duyuyorum. Daha önce Guinnes içmiş ve hiç sevmemiş biri olarak kahve aromasının baskın olduğu bir kit arayışındayım. Guinnes’i hiç beğenmediğim için sanırım Stout türleri bana uygun olmaz ? Orta yüksek gazlılıkta, alkol oranı tatmin edici ve en önemlisi yoğun kahve aromalı bir bira için ne tercih etmeliyim lütfen önerilirinizi esirgemeyin. Şimdiden teşekkürler.

(Halit) #2

(Onur) #3

Öncelikle öneriniz için teşekkürler. Benimde ilk adayım bu kitti aslında. Daha önce deneyimlediyseniz bilgi verebilir misiniz ? Kurulum kısmında sadece kitle gelen şeker mi kullanılmalı yoksa malt özü vs ilavesi tavsiye eder misiniz ?

(Halit) #4

Buram buram kahve aroması olan bir bira. Premium bir kit olduğu için ekstra birşeye ihtiyaç duymuyor fakat daha gövdeli isterseniz 500gr extra dark dme ekleye bilirsiniz. Şişeleme şekeri olarak benim tavsiyem 2gr fakat siz orta bir gazlanma istediğiniz için 3gr atın.

(Onur) #5

Evet bence de daha gövdeli olması daha iyi olacaktır extra dark dme kesinlikle denenebilir. Aynen önerdiğiniz şekilde ilerlemeyi düşünüyorum bakalım nasıl bir bira ortaya çıkacak. Hatta belki suyun miktarından bile 1-2 lt eksiltebilirim. Tekrar teşekkürler.

(Durul Güven) #6

%5,8 alkole sahip ve ztn gövdeli bir bira,ectra dme eklerseniz gövde yanında alkol de artacak,bence gerek yok,ek yapmak isterseniz yongalardan kullanabilirsiniz

(Keremcan Büyüktaşkın) #7

Young’s kitleri orijinal halleriyle zaten çok güzeller, bence modifiye edip bozmayın karakterini. Ben de Bodrum tadım gününde @Mert sayesinde tatmıştım bu kiti, gerçekten enfes.

(Onur) #8

Tecrübeye her zaman saygım var hocam en azından siz deneyimlemişsiniz sözünüzü dinlemekte fayda var. Gazlılık durumu ne şekildeydi peki siz denediğinizde ? Ben çünkü gazlı biralardan daha fazla keyif alıyorum. Şişeleme şekeri oranında nasıl bir yol izlemeliyim ?

(Durul Güven) #9

Benim yaptığım AMP ye şot ve yonga da eklemiştim ve ben de tüm biraları gazlı ve soğuk seviyorum,ben 4 gr dextroz eklemiştim ama bu 2-3 gr da olabilir

(Mert Erkol) #10

Hiç bir ek yapmadan dümdüz kurduğunuzda bile gayet gövdeli bir bira. Ayrıca ben biranın daha gövdeli hale getirilmesi için ekstra şeker eklemek yerine konan su hacminin düşürülmesi gerektiği tarafındayım öncelikle.

( P.G.) #11

Kahve aroması için Amerikan Mocha Porter uygun ama ben stoutlar hakkında bahsedeyim. Açıkçası bizim yaptığımız stoutlar (sanırım stoutların hepsini kurdum BB’deki) Guinness kadar yumuşak değil. Hatta Bock kiti Guinness’e daha yakın. Bir Guinness sevmeyen olarak BB’deki tüm stoutları seviyorum. Herhangi bir stout kurup, 300-400 ml espressoyu da şişelemeden bir gün önce kovaya gönderdiğinizde seveceğiniz bir bira olur diye tahmin ediyorum.

(Kurt Cobain) #12

Konuya ben de katkida bulunmak isterim. AMP’yi tam olarak tarife uygun sekilde kurdum ve 19 gunun ardindan FG yine de biraz yuksek cikti. ABV %5,6’larda kaldi. Bir kahvesever olarak govdesi cok hosuma gitti. Yalniz sisede olgunlastikca kahve aromasinda azalma meydana geldi. Tavsiye ederim, asla pisman olmazsiniz. Tek sevmedigim yani 17,5L kurulmasi ve buna bagli olarak cabuk bitmesi.

Stout konusunda da; BB’den once Guinness’i cok severek icerdim. Klonunu yapip, en azindan tadina biraz da olsa yaklasabilme umuduyla Muntons Irish Stout kit kurdum ve sisede iki ay olgunlastirdim. Tadim olarak Guinness’ten epey farkli bir bira oldu. Ama cok cok guzeldi. Oyle guzeldi ki, daha sonra bir ortamda Guinness icmek durumunda kaldim ve -inanmazsiniz- zorla bitirebildim. Guinness, benim Stout’umun yaninda cok sek ve duz bir bira olarak kaldi. Benim biram Guinness’e nazaran cok daha kompleks ve aromatik olmus.

(Durul Güven) #13

Evet coppers irish stout bizim tadımlardan ettiğimiz tecrübelere göre en beğendiğimiz stout gerçekten aromatik,cream stout çok acı,export ise düm düz bir stout

(Onur) #14

Bu yorumunuzdan sonra ilerisi için kurulacak kitler listeme irish stout’uda eklemiş bulunmaktayım. Mevcut stout türleri arasında en merak ettiğim o çünkü. Tabi ki belirttiğiniz gibi fermantasyon sonunda kahve aroması ilavesiyle birlikte.

(evbiracısı) #15

Bende premium kit diye cream stout kuracaktım ki hanımlara kahve-çikolata aromalı ve yumuşak içimli bira ikram edeyim diye. Geçen stokta biram yoktu ipa ikram ettim (dry hop aroması azdı…) biber yemiş çocuk gibi ekşittiler yüzlerini :joy: cider verdim bende biraları ben içtim :slight_smile:

Neyse en azından lme ler geldi de bir teneke koyu lme ve irish stout kurarım önce. İyi oldu bunu okuduğum :slight_smile:

Diğerlerini de illa denerim üç kovaya çıkarım üretimi :smile: ama iyi olmaya meyilli kitler daha önce olgunlaşır bari :smile:

( P.G.) #16

Hanımlara ikram için kuracaksanız Bock’u beğenme ihtimallere daha yüksek :wink: Hatta kişnişli, portakal kabuklu buğday yapın :slight_smile:

(evbiracısı) #17

Buğday sürekli kuracağım zaten bende çok seviyorum buğdayı fakat onun haricinde bock ile stout arasında kalmıştım hem kendi tüketimim hemde hanımların damak tadına hitap edecek bira olarak. Hobiyi bırakan bir arkadaşım boş şişlerinin hepsini bana getirdi, bunlarla beraber yaptığı biralardan da getirdi. Onun kurduğu stout’u çok beğendim. Irish kurmuş oda. Hem bana, hemde hanımlara hitap eder diye tercihimi bock yerine stout tan yana kullanacağım sanırım.

Ama bock’ta sırada, sırayla bütün kitleri denemek istiyorum.

( P.G.) #18

Stout daha doğru tercih zaten :slight_smile: Hanımlar Bock’u daha çok beğeniyor derken baya forumda okuduklarımdan genelleme yapıyorum, yoksa benim hanım “bu ne be, bir daha Bock kurmayalım dedi” ve kurmadık :slight_smile: