Kapak Kenarında Köpük

(Mustafa Şentürk) #1

Herkese merhabalar,

Yaklaşık olarak 1 saat önce ilk kurulumumu pilsner ile yaptım. Her şeyi kılavuza göre yaptım. Yalnızca fazladan 500 gr. açık renk kuru malt özü ekledim.

Az önce kontrol ettiğimde, gaz tahliyesindeki sıvı eşitliği bozulmuş biri çizginin altına diğeri de üstüne çıkmış. Ancak, asıl dikkatimi çeken resimdeki gibi yalnızca o bölgeden kapağım yanında kabarcıklar çıkmış ve bir damla kovanın kenarından akmış. Bu normal bir durum mudur?

(narkoz) #2

Tebrikler :slight_smile: maya çalışmaya başlamış.Kova içinde basınç arttığı için hava kilidinde su seviyesi eşit değil.Tam olarak nereden nereden kabarcık çıktığını anlamadım fakat bildiğim kadarıyla kovanın kesinlikle sızdırmaması gerekiyor.Kovanın tamamen kapalı olduğunu kontrol ettiniz mi?

(Erdin yanık) #3

Hava kilidinin üzerindeki kırmızı kapağı da kontrol etmekte fayda var , çok hassas bir üretim olmadığı olmadığı için bazen fazla sıkı olup hava çıkışını engelleye biliyor.

(Mustafa Şentürk) #4

Yanıtlar için teşekkür ederim.

Kapağın yan tarafındaki kabarcıklar sanıyorum ki kovayı salladıktan ve mayayı dökmek için açtıktan sonra kapağın iç yan kısmına biraz sıvı bulaştı ve mayayı döktükten ve kapağı kapattıktan sonra da o az miktardaki sıvı dışarı çıktı. Şu anda başka çıkan sıvı yok :slight_smile:

gaz çıkışı normal şekilde devam ediyor şu anda, dolayısıyla sanıyorum ki hava kilidinin başlığında da bir sorun yoktur?