Kapak ve kapak kapatici onerisi

Merhaba
Bir konuya ciddi anlamda kafam takildi. Ayni anda siselenen, birlikte gazlanan ve ayni anda sogumaya alinan siselerden bazilari gazlaniyor, bazilari ise istenen duzeyde degil. Mantik olarak tek bir soru var. Acaba kit ile gelen kapatici yeterince verimli degil mi? Çunku gumus renkli kapaklarda kapaticinin birlesim yerlerine gelen alanlarda isik dalgalanma yapiyor ve etek kisimlarinda da bu alanlarda aciklik diger kenarlara gore goze carpiyor.
Turkuaz kapak siparis ettim buna cozum olacak mi deneyecegim. Ama acaba kapatici olarak masa tipi olani mi tercih etmeliyim.
Konu ile daha onceden tecrubesi olan var midir?

1 Like

Bana da masa tipi daha etkili olacak gibi geliyor .Diğeri her şişede (boğaz kısmına göre) etkili değil çünkü.

Herkese, merhaba,

Bugüne kadar 14 kit kurdum, hepsini 24 litre olarak kurduğumu göz önüne alırsak 672 şişeyi ilk gelen kitten çıkan kapatıcı ile kapattım, sitede bulunan tüm kapak renkleri ile kapatma yaptım, hiç bir zaman gaz ve/veya sıvı sızıntısı yaşamadım. Bazı arkadaşlarımın turkuaz renkli kapağın tada olumlu yönde etkisi olduğu yönünde söylemlerine şahit oldum.

2 Likes

Ben kapakları kapatıyorum ama boğaz kısmı uzun olanları sadece kapatabiliyorum.Boğaz kısmı kısa olanları kapatırken zorlanıyorum .Onların gaz kaçırma riski var .Bende bir iki şişe kaldı sanırım onları atıp yerine boğaz kısmı uzun olan şişelerden ayarlıyacağım.

kullanılmış kapakları tekrar kullanma şansımız var mıdır?

Bilmiyorum ,denemedim

Düzgün açılırsa tekrar kapatılabilir diye düşünüyorum ama kapak fiyatları gayet uygun olduğu düşünüldüğünde bence gereksiz bir risk,

haklısınız da fiyatından değil. :slight_smile: deneme yapan oldu mu? sonucu nedir diye merak ettim :slight_smile: bir tek bira şişeleme için değil, soslar için mesela ? ya da mevye suları için :slight_smile:

Düzgün açılsa da kapaklardaki conta çoklu kullanıma uygun değil.

Masa tipi (aria) kapatıcının performansının çok iyi olduğunu forumda okudum.
Başlangıç seriyle gelen kapatıcıyla kurduğum 3 kitte, 130 küsür şişede hiç problem yaşamadım. Tuborg şişeleri ve 2 çeşit soda şişesini başarıyla kapattım. Kapaklarken şişeyi çevirip farklı açılardan da sıkıştırıyorum. Uygun olmayan şişeler kullanıyor olabilirsiniz. Ya da size problemli bir kapatıcı denk gelmiş olabilir.

1 Like

Merhabalar…
20-30 şişe şişelemişimdir bir sorunla karşılaşmadım. Tabi kapakları açacak yerine çakmakla açtıklarımı seçerek yaptım. Bunun sebebi çakmağın kapağı bükmeden daha temiz bi şekilde açması.
Diğer konuya gelecek olursak 3’ü tam tahıl olmak üzere 25 şişeleme gerçekleştirdim aralarda büyük partilerde oldu ve bunların tamamını gümüş ve altın tac kapaklarla yaptım. Yine bir sorunla karşılaşmadım. Yalnız gümüş kapakların daha sıkı kapattığını söyleyeyim bu arada. Kapatıcı olarak ilk zamanlar masa tipi bir aletle yaklaşık 250 şişe şişelemişimdir sonrakileri ise tam verim alamadığım için stella kapatıcı ile yaptım. Stella hiçbir sorun çıkarmadı. Belki bu bilgilerin bir faydası olur…

Merhabalar,
İlk 10 kiti başlangıç kitinden çıkan kapatıcı ile kurduktan sonra stella kapatıcı aldım, standart kapatıcı depozitosuz şişelerde sorun çıkarıyordu, 33luklerde ise birkaç kere denemem gerekiyordu, stella’dan çok memnunum, keşke ilk baştan alıp hiç uğraşmasaydım…
Stella alın ömür boyu kullanırsınız.