Kapakta Bombe Kalmadı

Merhabalar. 23 Ekim’de kurduğum buğday kitim hararetli ve yoğun geçen mayalama süresinden sonra iki gün önce gaz çıkışı tamamen durdu ve kovada hiç bombe kalmadı. Hava hortumu kristal hava kilidine sığmadığı için direkt olarak contaya taktım ve bir ucunu da starsan dolu pet şişeye verdim. Hava kaçırma gibi bir durum yaşamadım 2 hafta boyunca. Mayalanma sırasında hortumdan pet şişeye az biraz taşma yaptı ve hiç ellemeden bıraktım öylece. Bugün kovanın kapağına hafifçe bastırdığımda sanki içi boş gibi kova kapağı esniyor. İçindeki bütün hava sönmüş gibi şu anda. Bu durum normal midir? Şişelemeye geçilmeli midir? Biram zarar görmüş müdür? Ölçüm kitim olmadığı için ölçüm yapamıyorum malesef. Kovaya iyice yaklaşıp kokladığımda kötü bir koku almıyorum. Yardımlarınızı rica ediyorum.

2 hafta geçmiş e haliyle fermantasyon bitmiş yada azalmış. Endişeye gerek yok, hatta sanki siseleme zamanı gelmiş.

1 Beğeni

Teşekkür ederim. Cumartesi şişlemeye geçiyorum o zaman :slight_smile: İlk kitin heyecanı işte :smile: