Karışık bir partial mash denemesi

Bugün biraz doğaçlama bir partial mash denemesine giriştim. Aslında ilk amacım önceden yaptığım bir smoked ale’in muadil şerbetçiotuyla benzerini yapmaktı ama dün candy sugar biraz fazlaca koyulaşınca fikrim değişti. Elimde son kalan viyana maltını da dahil ettim. Daha öncesinde biraz araştırdığımda viyana ve pale ale maltı temelde farklı da olsa, birlikte kullanıp iyi sonuç alanlar olduğunu gördüm. O zaman malt karışımını biraz doğaçlama yaparak şöyle bir reçeteye giriştim: 400 gr pale ale, 300 gr viyana, 300 gr kayın isli ve 200 gr carafa. Bunun yanında 1.5 kg muntons açık renkli LME, 1.5 kg kanguru jack açık renkli LME ve 200 gr extra dark belgian candy sugar.
1,046 ve %52 civari verimle yaklaşık 3.5 litre mayşemi aldım. Bu arada mayşede, 30 gr challenger 45 dk, 30 gr challenger 15 dk ve 5 dk 50 gr perle ş.otları var.
Maya t-58, başlangıç sıcaklığı 18 derece. son hacim 21 litre. OG 1054 ( bence hakkı 1056 LME biraz az karıştı ve dipte kaldı ) .
Tür olarak pale ale ama renk olarak biraz daha koyu bir renk vaadediyor reçete hesabına göre. Buradan paylaşımlara devam edeceğim.
Reçeteyle ilgili fikirlerinizi merakla bekliyorum. :wink:

2 Beğeni

Çok eğlenceli geliyor kulağa. Bence nefis olacak. Perle’niz kaldıysa son 4-5 gün 20-30 gr kadar Dry Hop yapmak biraz “elit/seçkin” bir bira havası/aroması katabilir. Bakın burada çok ilginç bir perle dey hop tartışması var. kötü fikir diyen de var https://www.homebrewersassociation.org/forum/index.php?topic=22379.0

şimdiden elinize sağlık.

1 Beğeni

Birami siseledim ama ilginç bir iki nokta var. 4 gün arayla aldığım iki ölçümde 1022 aldım. Fakat ölcümden aldigim numunelerin tadi çok farklıydı, ilkinde bariz şeker tadı varken ikincisinde hiç kalmamıştı. Bu durumun fg’ye neden yansimadiginı anlamadım. Neyse hem olcum hem de ikinci numunenin şekersiz haline güvenerek siseledim. Tadıma bakılırsa serbetciotu hissedilen güzel bir pale ale olacak, renk sanırım beklediğimden açık olacak, kizilimsi koyu sarı :grinning: 1022yi görünce yine de biraz cekindim ve biraz şişe şekerinden kıstım, 4 gr yerine takribi 3-3.5 gr atmisimdir ölçek ile.
@sostizm Dry hop konusunu pas geçtim, serbetciotlarinin aciligi ve aroması oldukça hissediliyor, bakalım şişeden nasıl birşey çıkacak. Şimdilik ümit verici gibi…

İşte sonuç. Bildiğiniz Red ale oldu bu… Tadı falan yerinde sadece köpük oturmadı ama 9. Gun . O da güzel olacak.

3 Beğeni