Karışımı havalandırmadan maya vermek!

Merhabalar
24 saat önce 2. Kitin kurulumunu yaptım. kovayı çalkalamadan mayayı dökmüş bulundum. Haliyle çalkalama işlemi gerçekleşmemiş oldu. Sonuç olarak gaz çıkışı olmuyor. Maya işlevini yapmıyor sanırım. Sıcaklık İlk doldurduğumda 14 dereceydi şu an 23 derece. Sizce bu durumda yapılması gereken bir şey var mı? Bu kit çöpe mi gider?

Selamlar…
Bende sizin gibi acemiyim. Mayanın yaşama durumunu bilemem fakat eğer kite hava vermeniz gerekiyorsa en kolay ve basit yöntem bir akvaryum hava motoru, hava taşı ve hava hortumu. ürünü sanite edip daldirarak 20-30 saniye kovaya hava vermenizin kafi olacağını düşünüyorum.
Fakat şöyle bir durumda var akvaryum hobisiyle de ilgili olduğumdan biliyorum, siz şeker/dme ve kitinizi kattınız diyelim, sonrasında su ekleme işlemini cok yüksekten yaptıysanız, (örnekliyorum ben 1 mt yüksekten şerbeti stabil seyreltmek için döktüm diğer taraftan karıştırdım) zaten şerbetiniz oksijen almıştır. bu oksijenin mayaların yaşamasına kafi geleceği kanaatindeyim.
Bence siz 1 gün daha bekleyin durumu gözlemleyin… belki çekvalf çevresinde veya kova kapağında bir kaçağınız vardır.

1 Like

Su dolumu esnasındaki oksijen femantasyon için yeterli olacağını sanırım, çünkü aynı durumu ilk kurduğum kitte yaşadım. Yaptığım en güzel biralardan biriydi. Sabredin.

:beer::beer::beer:

1 Like

Kit ve maya nedir bilmiyorum ama muhtemelen ale tipi mayadır. 14 derece biraz düşük bir sıcaklık uykuya geçmiş olabilirler. Gaz çıkışına takılmayın diğer mayalanma belirtiletini takip edin. Kolay gelsin.

1 Like

Çalkaladığımda inanılmaz köpürme oluyor. bu sebeple 3 kittir artık kovayı çalkalamıyorum. Hiç bir fark göremedim tat ve fermantasyon sürecinde. eğer sorun varsa başka bir yerde arayın. çalkalamanın etkisi sandığınız kadar büyük değil

1 Like