Karıştırma çubuğunu deterjanlayıp, starsun'mayı unutmak

(Naci Can Akan) #1

Hazır kit ile yaptım. Şimdi bir hafta oldu fermanteye koyalı. Hava çıkışı bir 6 gün devam etti. Şimdi durdu. Köpük izi var kutuda gölgeden bakınca.
Mikrop kapmışmıdır? Kısacası biranın işi bitmişmidir?. Fermante olurken hava salımımı yaparken kokluyordum orayı hafif nahoş bir kolusı vardı. Belki maya kokusu böyle olabilir bilemedim ilk seferim. Bilmiyorum dostlar. İyi şeyler duymaya ihtiyqcım var belki de…

(Bakü) #2

Bence endişe etmeyin, eğer ölçüm setiniz varsa ve ölçümler uygunsa şişeleyebilirsiniz. Ölçüm setiniz yok ise 2. haftanın bitmesini bekleyin. Eğer fermantasyon sıcaklıkları istikrarlı gitmediyse mayanın strese girmesinden ötürü ester kokuları oluşmuş olabilir!

(Naci Can Akan) #3

Doğrudur, sıcaklığı ilk 24,5 da başlattım. Bana çok bu indir dediler, leğene buz koyup 19-22 aradında buz eridikçe gidip geldi.
Bu tadı çok kötü etkiler mi?

(Bakü) #4

Ben kovayı siteden aldığım çantanın içersinde dış ortamdan izole etmeye çalışıyorum. Bu şekilde sıcaklık değişimleri daha minimize oluyor, siz de izolasyonlu çantalardan kullanabilirsiniz. Kimi biraseverler bu meyvemsi kokuları seviyor ama ideali optimal sıcaklıkta daha az ester kokusu oluşmasını sağlamak.